Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блинкън на обиколка - в Южна Корея, Япония и Франция

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският държавен секретар Антъни Блинкън започва днес вероятно последната си обиколка в чужбина преди да освободи поста по-късно този месец.

 Той ще посети Южна Корея, Япония и Франция.

В Южна Корея, която е обхваната от политически хаос след отстраняването на президента Юн Сук-йол заради въведеното от него за кратко военно положение през декември, и в Япония Блинкън ще подчертае задълбочаването на сътрудничеството с двете страни, което е част от стратегията за Индо-Тихоокеанския регион на администрацията на президента Джо Байдън.

Основната ѝ цел е да отслаби амбициите на Китай и да възпре ядрената заплаха на Северна Корея. Политическата ситуация в Южна Корея повдигна въпроси за стабилността на отношенията между Вашингтон и Сеул, но САЩ настояват, че съюзът остава непоклатим.

В изявление на държавния департамент се казва, че тема на разговорите в Сеул ще бъдат "надграждане на критичноважното сътрудничество относно предизвикателствата по света, на основата на споделените ценности", а в Токио Байдън ще "разгледа огромния напредък на съюза САЩ-Япония от последните няколко години".

Последна спирка ще бъде Париж, където Блинкън ще обсъди развитията в Близкия Изток и Украйна с акцент европейската сигурност.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастен мъж е прегазен от влак в района на благоевградския квартал "Струмско"

Възрастен мъж е загинал тази вечер, след като е бил блъснат от бързия влак София-Кулата в района на благоевградския квартал "Струмско", малко преди 19:00 часа. Според показанията на единия от машинистите мъжът е стоял на стената под моста, който минава над релсите. При приближаването на влаковата композиция се придвижил към релсите и е легнал върху..

публикувано на 02.10.25 в 21:54
Фототипното издание на

Радев: Да стъпим на историческата истина за изграждането на добросъседство с нашите братя от РСМ

Трябва да стъпим на историческата истина, за да изграждаме отношения на добросъседство с нашите братя от Република Северна Македония, каза президентът Румен Радев при представянето на фототипното копие на ценния труд "Македонски алманах", публикуван през 1940 г. в американския град Индианаполис от Македонската патриотична организация. Официалното..

публикувано на 02.10.25 в 21:40

НС реши, че ще избира председателя на ДАНС по предложение на правителството (ОБНОВЕНА)

Парламентът ще избира председателя на ДАНС по предложение на правителството, вместо той да се назначава с указ на президента. Това гласят приетите на първо и на второ четене в парламента промени в Закона за ДАНС, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ".  Депутатите удължиха работното си време, обсъждат законови промени за..

обновено на 02.10.25 в 21:21
Атанас Славов от ПП-ДБ говори от трибуната на парламента.

От ПП-ДБ поискаха намесата на министъра на правосъдието след решението на ВКС за Сарафов

Парламентът прие на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвеждат изрични основания, при които главният прокурор да може да отменя постановления за прекратяване на наказателни производства. Измененията са внесени от Министерския съвет и бяха одобрени със 160 гласа "за", без "против" и с 20 "въздържал се". Въвеждат се..

публикувано на 02.10.25 в 20:53

Британската полиция потвърди, че нападението в Манчестър се смята за терористичен акт

Британската полиция потвърди, че нападението пред синагогата в английския град Манчестър, където бяха убити двама и ранени трима души, се смята за терористичен акт. Извършителят на нападението бе застрелян от местната полиция само 7 минути след подадения сигнал за инцидента пред синагогата. Има и двама арестувани. Тримата ранени са в критично..

публикувано на 02.10.25 в 20:50

Путин: Русия няма намерение да напада НАТО

Русия няма намерение да напада НАТО. Това заяви руският президент Владимир Путин. Той обаче изтъкна, че Москва ще отговори на започналото ново въоръжаване на Европа. Путин направи изказването в реч пред международния дискусионен клуб "Валдай" в Сочи Путин заяви, че конфликтът с Украйна би могъл да бъде избегнат, ако тя не е била превърната,..

публикувано на 02.10.25 в 20:36

На първо четене депутатите решиха председателите на ДАТО и ДАР да бъдат избирани от НС

Със 118 гласа "за", 60 "против" и 3-ма "въздържали се" депутатите приеха на първо четене промени в Закона за специалните разузнавателни средства, които предвиждат председателят на Държавната агенция "Технически надзор" да бъде избиран от Народното събрание по предложение на Министерски съвет. На първо четене беше решено и председателят на..

публикувано на 02.10.25 в 20:14