Като част от празничното богослужение на този ден се прави велик водосвет. Според традицията, ако храмът се намира близо до водоем, свещеникът извършва там църковния ритуал. В противен случай освещаването на водата се прави в храма, а вярващите могат да отнесат малка част от нея в дома си. Осветената вода се дава за здраве и духовно пречистване.
Кръщението на Исус Христос е древен празник. Между 2-ри и 4-ти век се е празнувал заедно с Рождество Христово, като и двете събития са се наричали Богоявление.
"Чрез раждането си Синът Божий се явява на света в плът, а при кръщението си в йорданските води се е явил на света за обществено служение. Затова двата празника са били чествани едновременно", обяснява отец Йордан Божилов от столичния храм "Света Петка" в квартал Орландовци и ефимерий при църквата "Свети Архангели" към Военна академия "Г. Стойков Раковски".
По-късно църквата разделя двата празника.
За кръщението на Исус от Йоан Кръстител свидетелстват и четиримата евангелисти.
"Спасителят е изчакал да навърши 30-годишната си възраст, необходима по еврейския обичай за всеки свещеник или учител и преди да излезе на обществена проповед, приел кръщението от своя предтеча. Св. Йоан Кръстител се нарича Предтеча Господен, защото проповядва неговото явяване."
При Кръщението на Исус се възвестява тайната на Божествената троица. Отецът се явява на нашия слух, Духът се явява на човешкото зрение, а Синът ни осезава с многогодишното си общуване с човеците.
"При бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и дух нашата овехтяла от греха природа."
Потапянето на Исус се свързва с умъртвяването на греховната плът, а излизането му от водата символизира неговото оживяване, изтъква отец Йордан.
Смисълът на освещаването на водите е да ни очисти от греха, да ни обнови и възроди за нов живот. Ритуалът, при който Христовият Кръст се хвърля във водата и по-смелите сред присъстващите скачат в ледените води, за да го извадят, малко измества центъра на празнувания празник, смята свещеникът.
"Не трябва да казваме, че го хвърляме. Потапянето на кръста във водата се извършва за освещаване на водите."
Антон Кирчев от над 10 години участва в богоявленския ритуал.
"Това е битка между духа и тялото. Уникален шок и за тялото, но и за духа. Когато влезеш във водата, единствено силният дух те изкарва от нея."
При едно от първите си влизания в ледената вода Антон е бил с много висока температура, но часове по-късно здравето му се подобрило.
"Влизам болен и агонизиращ и излизам здрав за няколко часа. Има много момчета – идват с хрема и излизат здрави. Времето след скока ти, когато минат няколко дни, тази смиреност и удовлетвореност е много голяма.
Антон Кирчев увлича със себе си и други съмишленици, един от тях е Божидар Златков, с когото заедно танцуват народни танци. Божидар се гмурка в Елин Пелин и разказва, че там празникът се отбелязва много тържествено.
"В модерните времена за мен е признак, че българинът иска да се върне към корена си, да покаже своята издръжливост. Че независимо колко студени са водите и колко изнежени са в тоя комерсиален свят, някои от нас са достатъчно силни и физически, и духовно, за да се гмурнат в студената вода."
Той признава, че днес има и комерсиален момент, но в основата на ритуала има надежда за здраве и досег с корена.
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..