Като част от празничното богослужение на този ден се прави велик водосвет. Според традицията, ако храмът се намира близо до водоем, свещеникът извършва там църковния ритуал. В противен случай освещаването на водата се прави в храма, а вярващите могат да отнесат малка част от нея в дома си. Осветената вода се дава за здраве и духовно пречистване.
Кръщението на Исус Христос е древен празник. Между 2-ри и 4-ти век се е празнувал заедно с Рождество Христово, като и двете събития са се наричали Богоявление.
"Чрез раждането си Синът Божий се явява на света в плът, а при кръщението си в йорданските води се е явил на света за обществено служение. Затова двата празника са били чествани едновременно", обяснява отец Йордан Божилов от столичния храм "Света Петка" в квартал Орландовци и ефимерий при църквата "Свети Архангели" към Военна академия "Г. Стойков Раковски".
По-късно църквата разделя двата празника.
За кръщението на Исус от Йоан Кръстител свидетелстват и четиримата евангелисти.
"Спасителят е изчакал да навърши 30-годишната си възраст, необходима по еврейския обичай за всеки свещеник или учител и преди да излезе на обществена проповед, приел кръщението от своя предтеча. Св. Йоан Кръстител се нарича Предтеча Господен, защото проповядва неговото явяване."
При Кръщението на Исус се възвестява тайната на Божествената троица. Отецът се явява на нашия слух, Духът се явява на човешкото зрение, а Синът ни осезава с многогодишното си общуване с човеците.
"При бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и дух нашата овехтяла от греха природа."
Потапянето на Исус се свързва с умъртвяването на греховната плът, а излизането му от водата символизира неговото оживяване, изтъква отец Йордан.
Смисълът на освещаването на водите е да ни очисти от греха, да ни обнови и възроди за нов живот. Ритуалът, при който Христовият Кръст се хвърля във водата и по-смелите сред присъстващите скачат в ледените води, за да го извадят, малко измества центъра на празнувания празник, смята свещеникът.
"Не трябва да казваме, че го хвърляме. Потапянето на кръста във водата се извършва за освещаване на водите."
Антон Кирчев от над 10 години участва в богоявленския ритуал.
"Това е битка между духа и тялото. Уникален шок и за тялото, но и за духа. Когато влезеш във водата, единствено силният дух те изкарва от нея."
При едно от първите си влизания в ледената вода Антон е бил с много висока температура, но часове по-късно здравето му се подобрило.
"Влизам болен и агонизиращ и излизам здрав за няколко часа. Има много момчета – идват с хрема и излизат здрави. Времето след скока ти, когато минат няколко дни, тази смиреност и удовлетвореност е много голяма.
Антон Кирчев увлича със себе си и други съмишленици, един от тях е Божидар Златков, с когото заедно танцуват народни танци. Божидар се гмурка в Елин Пелин и разказва, че там празникът се отбелязва много тържествено.
"В модерните времена за мен е признак, че българинът иска да се върне към корена си, да покаже своята издръжливост. Че независимо колко студени са водите и колко изнежени са в тоя комерсиален свят, някои от нас са достатъчно силни и физически, и духовно, за да се гмурнат в студената вода."
Той признава, че днес има и комерсиален момент, но в основата на ритуала има надежда за здраве и досег с корена.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..