Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правната комисия подкрепи на първо четене 11 законопроекта

Снимка: БГНЕС

Общо 11 законопроекта подкрепи правната комисия в Народното събрание в рамките на по-малко от три часа. Гласуването беше почти единодушно, с изключение на предложенията на "Възраждане".

Два от трите законопроекта за промяна в Закона за съдебната власт - на ПП-ДБ и "Възраждане", са свързани с избора на обвинител №1, насрочен за 16 януари.

Предвижда се спиране на процедурата заради изтеклия мандат на ВСС, лимитиране за избора на временно изпълняващи функциите главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища и по-сложна формула за прегласуване на избран главен прокурор, ако президентът наложи вето след първото гласуване.

В изказването си Атанас Славов от ПП-ДБ акцентира върху практиката от последните години ключови органи да работят с изтекли мандати или да се ръководят от временно изпълняващи функциите:

"Вече година и половина изпълняващият функциите изпълнява тези функции. Ако бъде избран за 7-годишен мандат, ние ще имаме най-дългия мандат в нашата правна история".

Петър Петров от "Възраждане" пък призова за бързина и предложи проектозаконите да бъдат приети на две четения в едно пленарно заседание:

"Процедурата, която в момента тече и се очаква да бъде завършена на 16 януари, е изключително порочна и не трябва да бъде доведена докрай. Именно сега е моментът като народно представителство да направим така, че тя да бъде прекратена".

Ключово от гледна точка на преговорите за редовно правителство, които от неделя са с неясен статут и част от които бяха именно съдебната реформа и спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, беше изказването на Рая Назарян от ГЕРБ. След като каза, че парламентарната група ще подкрепи и трите законопроекта, тя посочи техните недостатъци, констатира, че днешното решение е по-скоро политическо, отколкото юридическо, но призна и че има обществени очаквания, които партията ѝ отчита:

"Ще подкрепим на първо четене и трите законопроекта и колкото и да е кратък срокът между първо и второ четене, считаме, че такъв трябва да има и че текстовете трябва да бъдат прецизирани. Целта е ясна и ние ще подходим отговорно".

В последвалото гласуване проектите на ПП-ДБ и ИТН получиха подкрепата на представителите на всички парламентарни групи, включително и на тези от ДПС - НН. Хората на Делян Пеевски обаче не подкрепиха проекта на "Възраждане".

Преди да се захванат със съдебните промени, депутатите от правната комисия обсъдиха пет законопроекта за промяна в ИК. Това стана по искане на едни от вносителите - ИТН, а Александър Рашев обясни защо:

"Както знаете, г-н Слави Трифонов като председател на ИТН е подписал декларацията за т.нар. санитарен кордон и спиране на процедурата за избор на г-н Сарафов за главен прокурор. От друга страна обаче представителите на ПП и ДБ са поели ангажимент към нашата декларация за промени в Изборния кодекс. Двата законопроекта следва да вървят паралелно - както в комисия, така и в зала".

Предложенията са разнообразни - от премахването на т. нар. мъртви души от избирателните списъци през отпадане на настоящите машини и замяната им със сканиращи, отпадане на хартиената бюлетина, връщане на ограничението от до 20 секции в държави извън ЕС, създаване на регионални преброителни центрове, актуализиране на състава на ЦИК според резултатите от изборите.

Почти единодушно подкрепа получиха и предложенията за промени в Закона за вероизповеданията, които от ГЕРБ, БСП и "Възраждане“ внесоха след регистрацията на Българска православна старостилна църква. С тях се предлагат в закона да се запише, че единствен изразител и представител на източното православие е Българската православна църква.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

ЕК: Суверенитетът на страните трябва да се зачита

"Суверенитетът на страните трябва да се зачита" - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер по повод изявленията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Тръмп не изключи употреба на военна или..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

В Свищов започнаха Алековите дни

В Свищов започнаха Алековите дни, посветени на 162-рата годишнина от рождението на Алеко Константинов. Сръбският писател и журналист Боян Любенович е тазгодишният победител в международния конкурс за къс хумористичен разказ. Община Свищов, Международната фондация "Алеко Константинов" и вестник "Стършел" организират международния конкурс..

публикувано на 08.01.25 в 15:52

България и САЩ с договореност за сътрудничество в борбата с престъпността

България и Съединените щати засилват сътрудничеството си в предотвратяването и борбата с тежката престъпност - като част от междуправителственото споразумение от 2012 година кабинетът "Главчев" одобри проект на договореност между Министерството на вътрешните работи и Департамента за вътрешна сигурност на САЩ, съобщават от правителствената пресслужба...

публикувано на 08.01.25 в 15:45