Украинският батальон "Азов" възнамерява да набира английско говорящи чужденци в редиците си, предава британското издание "Гардиън". Решението им идва в очакване на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Тръмп вероятно ще спре или намали американската военна помощ за Украйна и това ще усложни ситуацията на фронта.
Известният батальон, който има националистически корени и често е обект на руската пропаганда, планира да сформира международно звено. Неговата цел ще бъде да се увеличи броя на войниците точно когато войната ще навлезе в своята четвърта година.
Чужденците, които искат да се присъединят към редиците на "Азов", ще трябва да преминат през процес на подбор, включително с психологическа оценка и тест с полиграф, за да се установи дали не работят под прикритие за руските специални части. Обучението им ще продължи два до три месеца дори за тези, които имат опит в армията. След това те биха могли да се присъединят към части на пехотата.
От началото на войната до декември миналата година загиналите в конфликта украински войници са 43 хиляди. Според разузнавателни оценки убитите руснаци са около три пъти повече от починалите от украинска страна.
Словашкият премиер Роберт Фицо е в Брюксел и обсъжда с еврокомисаря по енергетиката Дан Йоргенсен ситуацията след спирането на транзита на руски газ от Украйна, съобщи говорителката на Комисията Ана Кайза Итконен. Срещата продължава и в момента, като..
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е нанесла удари срещу Украйна тази нощ със 72 дрона, от които са свалени 33, а 34 са изчезнали от радарите, без да достигнат целите си, предаде Ройтерс. Според украинските ВВС 5 дрона са поразили..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че западните съюзници на Киев са се ангажирали в хода на разговорите в Германия във формата "Рамщайн" с допълнителна военна подкрепа за Украйна на стойност 2 милиарда долара. Общо 34 държави са..
Украйна е получила първия транш на стойност 3 милиарда евро от дела на ЕС от заем за Украйна, обещан на Киев от страните от Г-7, предаде агенция Ройтерс. Финансовата помощ идва от приходите от замразени руски активи. Лидерите на..
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров заяви в петък, че заедно със своите съюзници неговата страна е очертала военната си стратегия срещу Русия през 2025 г., която включва стабилизиране на фронтовата линия, засилване на отбранителните..
Ивицата Газа се е превърнала в ад на Земята. Такава оценката направи ръководителят на Международния комитет на Червения кръст Миряна Сполярич, ден след като комисариата за човешките права на ООН публикува доклад, според който в подновените..
Американски и украински представители преговарят във Вашингтон по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали. Украинският министър на отбраната Рустем Умеров обяви създаването на..
Протест под наслов: "България няма деца за убиване" ще има днес пред всички съдебни палати в страната с изключение на София, където той ще се проведе пред сградата на Министерския съвет. Демонстрациите в 10 часа са организирани от редица..
Дните преди Великден са дни на усилено чистене у дома. В тази традиция откриваме големи ползи за здравето, защото задържаната прах може да предизвика алергичен проблем . Повече за т.н . алергия към домашния прах разказва д-p Шacинe Beли , aлepгoлoг..
Днес православният свят празнува Лазарова събота . В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен..
С тържествена църковна служба и литийно шествие крайбрежният кипърски град Ларнака почита своя светец-покровител - Свети Лазар. В честванията на църковния празник се включват стотици граждани, представители на духовенството, на общинските власти,..
Украйна може да бъде разделена "почти като Берлин след Втората световна война" като част от мирно споразумение, заяви в интервю за вестник "Таймс" генерал Кийт Келог - специалният пратеник на президента Доналд Тръмп в Украйна. Генерал Кийт..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..