Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Обяснимо е очакването част от регулаторните органи, които ограничават бизнесите на Мъск, да са сред първите на дръвника"

Новата служба на Илон Мъск - овластяването на един глобален олигарх

Линдзи Горман: Трябва да сме бързи в иновациите, но е важно това да се случи в демократична държава и демократичните ценности да са фундаментални за машинния разум

| Интервю
Илон Мъск
Снимка: АП/БТА

След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск.

Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по време на церемонии, партита, а явно и при разговорите му със световни лидери. Според различни медийни публикации в момента Мъск живее под наем в част от имението на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида. И почти веднага след изборите през ноември Тръмп постави Мъск и още един предприемач от Силициевата долина, Вивек Рамасвами, начело на нов съветнически орган - Департамент на правителствената ефективност. Целта - бизнесмените да свият американските федерални разходи с 2 трилиона долара.

Името съдържа двойна символика - в американската политическа система департаменти се наричат министерствата, което ни насочва към голямото значение на новата институция, макар формално да е консултативна. Второто - абревиатурата му (DOGE) съвпада с името на крипто валута, в която според медийни публикации, Мъск има сериозни инвестиции и чиято стойност логично се повиши.

Какво обаче ще се получи, когато двама милиардери, противници на данъците и регулациите върху бизнеса, взимат решения за държавните разходи? И какво означава сближаването на големите предприемачи и Доналд Тръмп за технологичното развитие? Това са част от въпросите, които Константин Мравов задава на Линдзи Горман. Понастоящем тя ръководи технологичното звено на Германския фонд "Маршал" в Съединените щати, а доскоро беше съветник в Белия дом за връзката на новите технологии със сигурността и демокрацията.

"Орязването на 2 трилиона долара бюджетни разходи е много по-лесно на приказки. В реалността всяка правителствена програма съответства на заинтересована от нея общност - хора, които разчитат на това финансиране и които ще се борят за него. Не съм оптимист, че тази цел ще бъде постигната.

Обяснимо е очакването част от регулаторните органи, които ограничават бизнесите на Мъск, да са сред първите на дръвника. Трябва обаче да се каже, че държавното финансиране има две основни направления - отбраната и големите социални програми, заедно с тях популярните услуги "МедиКеър" и "МедикЕйд". Намаляването на парите за отбрана е много трудно, предвид позицията на Съединените щати в света. Трудна задача е и спестяването на пари от социалните услуги, защото част от конгресмените са избрани от райони, които изцяло зависят от тези пари.

Затова и една от първите декларирани цели на департамента беше намаляването на броя на федералните служители и средствата за техните заплати - същото, което Мъск направи в "Туитър", след като го купи. От департамента изглежда ще задължат служителите на 5-дневна работна седмица в офис, което ще накара част от хората да напуснат доброволно. Въпросът е, че намаляването на федералните служители няма как да спести 2 трилиона долара.

На мушката не само на Мъск, но и на Републиканската партия е държавното финансиране за изследвания и разработки, свързани с климатичните промени и алтернативните енергийни източници. Това засяга пари за институции като енергийното министерство и Агенцията за защита на околната среда. Тук можем да видим промени в държавните договори със "Спейс Екс" и "Тесла", така че да отпаднат някои изисквания към тях заради климата, или пък спиране на разработките на биогорива за отбранителната промишленост."

- Споменахте популярността на социалните и медицински федерални програми. Възможно ли е все пак да се рискува с голямото социално недоволство, което би предизвикало спестяване на средства от техните бюджети? Все пак то ще е оправдано с намаляване на дефицит от 1 трилион и 800 милиарда долара - третият най-голям в историята след рекордите по време на пандемията.

Въпреки това ще е много трудно да се оправдаят значими намаления там. Много американци, привърженици и на двете партии, не просто ги харесват, а разчитат на тях за здравеопазването си. Намаляване на социални плащания, които засягат пенсионни програми, например, противоречи на т.нар. Американска мечта - да работиш усърдно и после да имаш достойни старини. Както и споменахте, тук ще има недоволство и от представителите на тези хора в Конгреса.

Разговорът до момента сякаш отговори предварително на един от въпросите, които бях подготвил - дали т.нар. Департамент за правителствена ефективност ще има реално значение. Доколкото ви разбирам, вие очаквате Тръмп да следва предложенията на Мъск и Вивек Рамасвами?

- Мъск се самопровъзгласи за "пръв приятел" на следващия президент. Поне в момента той изглежда много близък с него, до степен, в която присъства на разговори с други световни лидери и изглежда е значим съветник. От тази перспектива, предложенията на департамента ще се имат предвид сериозно от Тръмп и администрацията, ако обаче могат да бъдат прокарани през Конгреса.

- Републиканските мнозинства поне в момента изглеждат единни по една от идеите на Тръмп - намаляването на данъците, включително тези върху печалбите на свръхбогати предприемачи като Мъск и Рамасвами. Предвид това и неяснотата колко от разходите ще могат реално да се орежат, кой тогава ще плати за намаляването на огромния дефицит?

- Това е въпрос за два трилиона долара и аз не знам дали дефицитът ще бъде намален, въпреки че за много от републиканските конгресмени това е основна политическа цел. Миналият месец по време на бюджетните спорове видяхме, че няма сериозна подкрепа за повишаване на дълга. Мисля, че по тези въпроси ще има напрежение между Белия дом и Капитолия. Така че не знам кой ще плати сметката. Според някои икономически анализатори, при Тръмп държавните разходи и дефицитът ще се повишат.

В момента сред републиканците в Конгреса има желание да не се противостои на Тръмп. Там съюзниците му се увеличават, но е интересно дали той ще успее да убеди цялата партия да подкрепи по-малко консервативна финансова политика.

- До скоро вие бяхте съветник в Белия дом в сферата на новите технологии. Много важни фигури в Силициевата долина застанаха зад Тръмп, включително финансово. Тази седмица "Фейсбук" промени механизма си на модерация на съдържанието в Съединените щати, като премахна независимата проверка на факти и я замени с бележките на общността, въведени от Мъск в бившия Туитър. Либералните наблюдатели възприеха това като реверанс към МАГА движението зад Тръмп чрез позволяване на по-свободен език, включително на омраза към имигранти и други уязвими общности.

Какви според вас развития в технологичния сектор предвещава идването на новата администрация?

Това, което споменахте, показва промяна в начина, по който технологичните компании възприемат обществената си роля. Те се опитваха отговорно да поддържат информационната екосистема, макар и без да постигнат невероятен успех. Сега ще позволяват всякакво съдържание, включително език на омразата и изоставят целта да създават по-сигурни онлайн пространства за различните хора.

Това е интересно развитие, защото от години технологичните компании нямат благоразположението и на двете партии. Демократите, най-общо казано, искаха по-строго ограничаване на езика на омразата, предвид и факта, че събития като нахлуването в Конгреса на 6 януари 2021 г. бяха инициирани във Фейсбук групи. Републиканците пък смятаха, че консервативното мислене се цензурира. Чрез сближаването с Тръмп, тези компании се опитват да си гарантират свободно развитие.

- Не е ли обаче притеснително нерегулираното развитие на технологии като генеративния изкуствен интелект или квантовите изчисления?

- Ние трябва да сме много бързи в иновациите. Съединените щати, нашите партньори и съюзници в демократичния свят трябва да достигнем знакови развития като първия квантов компютър или първия общ изкуствен интелект. Важно е това да се случи в демократична държава и демократичните ценности да са фундаментални за машинния разум.

Стига се дотам, че трябва да успеем да тичаме, докато дъвчем дъвка. Тоест - да подкрепяме бързото технологично развитие, без това да означава да се премахнат защитните прегради. Изкуственият интелект е чудесен пример, защото такива системи не бива да се въвеждат в реална употреба, ако например позволяват създаване на биологични оръжия чрез разкодиране на ензими.

Има рискове и по отношение на внедряването на такива системи в сфери като здравеопазването или финансите, където да взимат критично важни решения. Ако тези системи имат такава роля, трябва да сме сигурни, че работата им е точна и съобразена с общите ни ценности. За мен това не е ограничаване на тези разработки, а условие за безопасността им и доверието в тях.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна. Засега няма опасност за населените места в подножието на Пирин. Нов пожар избухна в една от махалите на град Симитли, като унищожи няколко къщи и бързо се разрази към планината Малешево. Областният управител на Благоевград отново активира системата BG-ALERT с код..

публикувано на 27.07.25 в 18:14

Изключително голям е фронтът на пожара в Трънско

Изключително голям е фронтът на пожара в Трънско. Огънят е високо в планината Руй, теренът е стръмен и каменист, духа вятър и това допълнително затруднява работата на пожарникарите. В следобедните часове усилията на пожарникарите и доброволците са били насочени в района над село   Милославци, за да се спре разпространението на пожара, каза..

публикувано на 27.07.25 в 18:03
Илюстративна снимка - противопожарен самолет участва в гасенето на пожар в село Агиос Йоанис, Коринт, Гърция, 5 юли 2022 г.

Огънят е опустошил над 20% от площта на гръцкия остров Китира

Гърция и днес се бори с масивни горски пожари, които нанесоха огромни материални щети. Няма пострадали хора. Утре също се очакват много високи температури. Вече над 20 процента от остров Китира изгоря, казаха огнеборците които продължават борбата със стихията. Има опасни разпръснати огнища и духа вятър. Не се позволява на..

публикувано на 27.07.25 в 17:48
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Мадуро не е президент на Венецуела

Държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио заяви в неделя, че президентът на Венецуела Николас Мадуро не е глава на латиноамериканската държава и определи правителството му като нелегитимно. В свой пост в социалната медийна платформа "Х" по случай годишнината от последните президентски избори във Венецуела, Рубио настоя, че "Мадуро е..

публикувано на 27.07.25 в 17:23

Мобилна станция ще измерва чистотата на въздуха в района на село Николово

Мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха, собственост на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав, ще бъде преместена в района на село Николово, където днес горя голям пожар.  Четири големи пожара горят в страната - в Лесово, Илинденци, Трънско и русенското село Николово Мобилната станция ще бъде преместена временно от..

публикувано на 27.07.25 в 16:54
Хауърд Лутник

Хауърд Лутник: Европа трябва да отвори пазарите си, за да постигне сделка със САЩ за по-ниски тарифи

Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви, че Европа трябва да отвори пазарите си, за да постигне споразумение за по-ниски американски тарифи, Европейският съюз трябва да отвори пазарите си за американския износ, за да убеди президента на САЩ Доналд Тръмп да намали 30-процентата ставка, която той заплаши да влезе в сила на 1..

публикувано на 27.07.25 в 16:45

Йордания и ОАЕ хвърлиха днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа

Йордания и Обединените арабски емирства са хвърлили днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа. Това е първата подобна въздушна доставка от месеци насам. Палестински здравни служители в град Газа заявиха, че най-малко 10 души са били ранени от падащи кутии с хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Египетският Червен полумесец..

публикувано на 27.07.25 в 16:33