Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители"

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

"Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи, когато се увличат разходите"

| Интервю
Александър Николов
Снимка: Мария Филева

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР.

За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е най-големият вносител на Балканите и в Европа, се налага "да има някакъв общ политически и обществен консенсус, в какво посока тръгва секторът в следващите 10 години".

"Да не оцветява политически сектора и да не се използва за псевдополитически цели, свързани с финансиране на избори. От това как се управлява този сектор зависи животът на всички ни. Ефектът от промяната на цената, основателно, ще се усети от обществото през февруари, март или вотрото тримесецие на годината. Преките ефекти ще са върху индустрия, инфлация и обедняване в най-голямата част от обществото", предупреди Александър Николов в предаването "Неделя 150".

Според него, за да е по-ниска цената на тока, по-ниска от нашите съседи и конкуренти, за да живеем по-добре и трябват инвестиции и и прозрачност в ЗОП:

"От септември 2022 г. 2022 г. нататък се започнаха едни глупости.  Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители."

Какви са шансовете енергетиката ни да стане адекватна на времената, в които живеем, Александър Николов смята, че е възможно, но:

"Нека видим каква ще е програмата на правителството и да се влезе в детайл. Политически хоризонт от 3 години е по-добре от този за 3 месеца. Кабинет с 3 месеца подписа договор за 3 млрд. лв. И после да се мине през конкретни предложения и решения. И да се ангажират хора, които знаят какво правят и да обичат мястото, където живеем. Важно е да се вземат решения, които са в полза на държавните интереси, а не на частни."

Бившият енергиен министър коментира, че в XXI век нямаме цял месец вода и между Коледа и Нова година сме без ток:

"Ако не беше трагично щеше да е най-смешното нещо. Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи особено, когато се увличат разходите и се усетят ефектите през второто тримесечие на годината."

Николов смята, че българската енергетика "има страхотен потенция и невероятно географско положение - 4 сезона, течащи води, висока слънчева радиация, достатъчно качествени активи, останали от предходните поколения -  АЕЦ и Мариците, тоест потенциалът е налице и за съжаление остава нереализиран". Но на Мариците не може да се разчита в голям мащаб за производството на електроенергия, защото "са свързани с безхаберие и липса на желание като стратегическо мислене".

Причината за сегашното състояние е:

"На сектор енергетика не му беше позволено да има експертен разговор от 2022 г. насам, а беше използван за грозно политическо говорене и нападки, използвайки прокуратурата. И затова  е поредният сектор, който от лидер в региона и Европа и най-големият износител, в момента чупим рекорда по внос. Данните се виждат в системния оператор."

Николов препоръча да се прави разлика на цените какво струва производството на енергия като електроенергия  и какво струва доставката.

"Грешки есе направиха като рехабилитация на мрежите. Последната седмица е ясно, че бизнесът има протестна готовност, няма разговор за инвестиционни програми и как се справя бизнесът. Няма регулаторна рамка за инвестиции", анализира ситуацията бившият енергиен министър.

Той прогнозира, че ако има кабинет, той ще срещне "труден за решение пъзел и ще върви с лични щети, за щото трябва да се вземат непопулярни мерки".

"Първо да се обясни какво представлява системата и да се направи ревизия. Да се спре замитането на проблеми. После да се обсъдят мерки в средносрочен и дългосрочен период, свързани с повишаване на цените, но за създаване на по-висока стойност за България в дългосрочен период. Следва да се промени и връзката регулатор – изпълнителна власт", каза още Александър Николов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руски дрон тип

НАТО ще използва турска система за въздушно наблюдение

Увеличаването на нарушенията на въздушното пространство по източния и югоизточния фланг на НАТО от руска страна карат партньори в алианса да разчитат на краткосрочно разполагане на турска система за въздушно наблюдение и насочване, предаде ДПА. Обучение за използването на системата ще бъде организирано с помощта на Украйна, се твърди в..

публикувано на 21.09.25 в 13:59

Гърция: Шарката по овцете повиши цената на месо и мляко

Епидемията от шарка по овцете повиши цената на месо, сирене и мляко в Гърция. Целият пазар на храни е засегнат от увеличенията на цените вследствие от шарката по овцете и козите, съобщават от Съюза на потребителите. По информация на аграрното министерство щетите на животновъдството до сега са над 350 милиона евро, като са унищожени 410..

публикувано на 21.09.25 в 13:57
Петър Стоянович

Проф. Петър Стоянович: Политическата ни класа, дипломацията и двореца с Независимостта показаха ниво на зрялост пред света

Мисля, че е важно нацията и една държава да знае приблизително, не само къде отива, а защо отива там. Защото, не на документи, ние се придвижваме убедено в европейска посока, към цивилизацията, а искаме да сме унизително разкрачени между Алпите и Урал, съветва историкът проф. Петър Стоянович, бивш министър на културата, в интервю пред БНР...

публикувано на 21.09.25 в 13:42

18-и Международен фестивал на военните оркестри във Велико Търново

18-ият Международен фестивал на военните оркестри започва днес във Велико Търново. Той е част от честванията за независимостта на България. Велико Търново е българският град, където за първи път в страната засвирва военен оркестър при приемането на Търновската конституция.   Във фестивала се включват Гвардейският представителен оркестър,..

публикувано на 21.09.25 в 13:24

Започна почистването на 30 км напоителен канал от язовир "Александър Стамболийски"

Община Велико Търново започна почистването на 30 километра напоителен канал от язовир "Александър Стамболийски", за да подпомогне водоснабдяването на шест великотърновски и павликенски села. По този канал вода не е пускана повече от 20 години и съоръжението е разрушено, в него са израснали огромни дървета.  Близо 30 са населени места в..

публикувано на 21.09.25 в 13:03

ХДС: Кремъл има нужда от ясен знак "Стоп"

Преди консултациите на НАТО относно повтарящите сенарушавания на въздушното пространство на страните от пакта  от страна на Русия, управляващият в Германия Християндемократически съюз настоя за твърди ответни мерки, включително за сваляне на руски самолети. "Кремъл има нужда от ясен знак "Стоп", заяви говорителят по външна политика н..

публикувано на 21.09.25 в 12:52