Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остава съмнението, че хората едва ли ще получат компенсации, каза Нина Бояджиева от екипа на омбудсмана

Снегът - природно бедствие? Обезщетенията заради липсата на ток - под въпрос

Според нея трябват промени в нормативната уредба, по-големи санкции за дружествата и по-високи обезщетения за хората

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За щастие януарският сняг заобиколи Ловешко. В по-голямата част от областта няма сняг, няма и проблеми с тока.

Още в последния ден на миналата година обаче кметът на Ловеч Страцимир Петков подаде жалба до омбудсмана, министъра на енергетиката и ръководството на ЕРП-то заради липсата на ток в края на декември. Подготвят се и искове от всички засегнати населени места. Оказа се, че не е възможно подаването на колективен съдебен иск от името на Общината. По думите на кмета става дума за около 500 засегнати абонати. 
"Очакваме повече инвестиции в електропреносната мрежа, да имаме информация за инвестициите в областта. Усещането е, че изоставаме инвестиционно", посочи Петков.

Той е категоричен, че хората трябва да бъдат компенсирани. "Винаги ще има спирания на тока и катаклизми и природни стихии, но когато сме по-добре подготвени има разлика", смята ловешкият кмет. 

Още в първия работен ден на 2025 г. десетки потърпевши подадоха в "Електрохолд" жалби и искания за обезщетения заради липсата на ток. Хората се оплакват, че проблемът е целогодишен, качеството ниско, а отношението на ЕРП-то - несериозно

Проверка извършва и ДАНС. 
Директорът на Дирекция "Права на потребителите" при омбудсмана Нина Бояджиева отбеляза в интервю за БНР, че в дирекцията постъпват най-много жалби срещу електроснабдяването и ВиК услугите. 

В края на 2024 г. получихме много жалби заради липсата на ток, каза тя и посочи, че правят проверки, но могат единствено да издават препоръки. Нито една жалба не е оставена без отговор, увери тя и декларира, че хората могат да разчитат на тях. 

След постъпилата жалба от ловешкия кмет от дирекцията са се обърнали към председателя на УС на ЕРП-то. Имаме увереност, че среща ще се състои, подчерта Бояджиева. Тя заяви, че настояват за телефони за контакт с кметовете на населени места, за да могат да получават адекватна информация. 

В предаването "Преди всички" Бояджиева напомни, че през 2023 г. е имало същата ситуация. 

Имаме и жалби, че ЕРМ Запад отказва обезщетения с обяснението за непредвидени обстоятелства - че е имало природно бедствие. "Природното бедствие е това - заледяване, обилен снеговалеж. Така е записано и в общите им условия".

Остава обаче съмнението, че не само метеорологичните условия са причината за прекъсването на електрозахранването, коментира Нина Бояджиева.

В повечето случаи гражданите предпочитат да не се обръщат към съда, а да оставят нещата така, подчерта също тя и посъветва хората да се обръщат към КЕВР, защото те разрешават извънсъдебни спорове. Когато те преценят жалбата за основателна, дават задължителни предписания на дружествата, обясни тя.

Остава обаче съмнението, че хората едва ли ще получат компенсации, каза Бояджиева.

Според нея трябват промени в нормативната уредба, свързани с авариите, трябва да се повишат санкциите за дружествата, когато имат вина, както и да се повишат обезщетенията за хората, останали без ток. По думите ѝ сегашните компенсации са крайно недостатъчни.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Нина Бояджиева и репортажа на Пламен Христов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Пламен Киров

Проф. Пламен Киров: КС удари звучна плесница на доцента по конституционно право

"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров, след като Конституционният съд се произнесе по искането на държавния глава Румен Радев парламентът да разгледа предложението му за национален..

публикувано на 19.11.25 в 14:06
Кая Калас

ЕК планира военен Шенген до 2027 г.

Европейската комисия планира създаването на военен Шенген до 2027 г. в рамките на ЕС. Това се съдържа в обявения мащабен пакет за военната мобилност и иновации. Той бе представен от Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас. Предвижда се премахване на бюрократични и митнически пречки и създаване на система за..

публикувано на 19.11.25 в 14:01

Помен в памет на загиналите в битката при Брезник

Помен в памет на загиналите в битката при Брезник по време на Сръбско-българската война и в освободителните войни бе отслужен в храм-паметника "Св. вмчк Георги Победоносец“ в Брезник. "Църквата не забравя онези, които са се пожертвали, както не забравяме и светеца-покровител на храма ни - Св. Георги“, каза неговият предстоятел отец Михаил..

публикувано на 19.11.25 в 13:52
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Правителството прие Координационен механизъм за помощ и подкрепа при домашно насилие

Правителството прие Координационен механизъм за помощ и подкрепа при домашно насилие. В документа са записани отговорностите на институциите от подаването на сигнал до предоставянето на помощ и закрила. "Създаваме едно задължение допълнително върху държавната администрация, върху различните органи за координация, така, че когато пострадал от..

публикувано на 19.11.25 в 13:48

Протест пред съда в Плевен, където се гледа дело за катастрофа

В Плевенския окръжен съд се гледа наказателно дело за катастрофа с две жертви, станала преди две години. Преди началото на процеса пред Съдебната палата протестираха близки и приятели на жертвите с искане за справедлив процес в разумни срокове. "Да спрем войната на пътя" - отново поискаха протестиращите. Обвиняем по делото е 54-годишен мъж от..

публикувано на 19.11.25 в 13:42

Кампания срещу насилието над децата във Велико Търново

Във Велико Търново деца, психолози и социални работници раздаваха на минувачите флаери с послания срещу насилието над деца. "Днес е Международният ден за борба с насилието над децата. Децата стават много травмирани и ги е страх да излизат. Искаме да раздаден тези флаери, за да може хората да се осмислят и да спрат“, казват..

публикувано на 19.11.25 в 13:26

Общинският съвет на Костинброд решава как да осигури обществения превоз след пожара

На извънредна сесия днес Общинският съвет на Костинброд ще решава как да осигури обществения превоз, след като тази сутрин изгоря част от автопарка в базата в село Петърч. Това каза пред БНР Трайко Младенов, кмет на Костинброд:  Кметът на Костинброд: Изгорелите автобуси бяха транспортно бижу за общината На извънредна сесия днес Общинският..

публикувано на 19.11.25 в 13:19