Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва: Украйна се опита да атакува тръбопроводната инфраструктура на "Турски поток"

Автор:
"Турски поток"
Снимка: Ройтерс

Русия съобщи в понеделник, че е свалила девет украински дрона, които са се опитали да атакуват част от инфраструктурата на газопровода "Турски поток", по който тече руският газ към Турция и Европа, предаде Ройтерс.

Руското министерство на отбраната съобщи, че атаката е била насочена срещу компресорна станция в Краснодарския край, Южна Русия, но съоръжението работи нормално и няма жертви.

Агенция Ройтерс отбеляза, че на този етап не може независимо да потвърди инцидента, както и че няма непосредствен коментар от страна на Украйна.

"Турски поток" и "Син поток", които минават по дъното на Черно море до Турция, са последните маршрути на Русия за доставка на газ по тръбопроводи за Европа, след като в началото на 2025 г. Украйна отказа да поднови петгодишното транзитно споразумение, което позволи на Русия да продължи да пренася синьо гориво през нейната територия, въпреки войната между двете съседки, напомня Ройтерс.

В руското изявление се казва още, че падащи фрагменти от един дрон са причинили незначителни щети на сградата и оборудването на газоизмервателна станция, но аварийните екипи бързо са го поправили.

Газопроводът "Турски поток" започва от компресорната станция "Руская" извън град Анапа и минава до турското черноморско градче Мидия (Kıyıköy на турски език), а след това към Европа. Компресорните станции се използват за стабилизиране на налягането и дебита на газа.



Европейската комисия обяви, че следи ситуацията с опита за атака по газопровода "Турски поток", по който тече руски газ към Турция и страни от ЕС, включително през България. 

В отговор на въпроси за тази атака говорителят на ЕК Ана Кайза Итконен каза, че всяка атака по енергийна инфраструктура предизвиква опасения. Въпросът не е бил обсъждан с украинската страна, каза Итконен. 
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен през последните 24 часа, съобщават от ОДМВР. На пострадалите жени е предложена правна помощ. Първият сигнал е получен около 17.00 часа. Жена на 62-години е заявила, че 30-годишният ѝ син упражнява спрямо нея насилие и отправя заплахи. Задържан е за 24 часа. Около 23.30 часа в..

публикувано на 22.08.25 в 19:43
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Даваме нов тласък на стратегическия проект за Зеления ринг на София

Даваме нов тласък на проекта за Зеления ринг на София, който е стратегически за града. Това е визията за най-големия линеен парк в столицата - зелена връзка, която ще свърже над 30 квартала и ще обхване близо 250 000 софиянци. Парк, който да се превърне в   гръбнака на пешеходната и велосипедната мрежа в София. Това каза кметът на  Столична..

публикувано на 22.08.25 в 19:39
Президентът Румен Радев

Румен Радев поздрави Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша

Държавният глава Румен Радев поздрави в телефонен разговор Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша. Румен Радев е подчертал традиционните приятелски отношения между двете държави и е изразил очакването си отличният диалог на най-високо равнище да продължи да се задълбочава и в рамките на мандата на Навроцки -..

публикувано на 22.08.25 в 19:19
Язовир

В язовир "Дяково" има достатъчно вода, пълен е на 63%

Язовир "Дяково" с общ обем 35,400 млн. куб. м, е пълен на 63%, с наличен обем около 25 млн. куб. метра. Има достатъчно вода по утвърдения график за ползване през август, коментираха хидроспециалисти. Незначително количество   - 91 хил. куб. м, се използват за напояване, 500 хил. куб. м са за "Кюстендилска вода", от които 415 000  куб. м. за..

публикувано на 22.08.25 в 19:15

Държавата въвежда ясни изисквания за безопасност към операторите на атракционни услуги

Държавата въвежда ясна отговорност и изисквания за безопасност към операторите на атракционни услуги. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на транспорта.  Това стана ясно на среща на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов с представители на министерствата на туризма, младежта и спорта, икономиката и..

публикувано на 22.08.25 в 18:55
Снимката е илюстративна

Сто души бяха арестувани и десетки оръжия иззети преди карнавал в Лондон

Във Великобритания сто души бяха арестувани и десетки оръжия иззети преди прочутия карнавал в лондонския квартал Нотинг Хил този уикенд, съобщи столичната полиция. Арестите, които доведоха до вкарване на 21 души в затвора, целят да възпрат онези, за които полицията има основания да смята, че представляват най-голям риск за обществената..

публикувано на 22.08.25 в 18:29
Кандидати за членове на КПК (от ляво надясно): Аделина Натина-Зиколова, Мария Даскалова, Стоян Петков и Петър Коев

Над пет часа специалната Номинационна комисия изслушваше четиримата кандидати за КПК

Номинираните за членове на Антикорупционната комисия се обявиха против закриването ѝ и допуснаха проверки срещу включените в американския списък "Магнитски" български граждани, само ако САЩ предоставят нови данни, че те са участвали в корупционни схеми. Над пет часа специалната Номинационна комисия изслушва четиримата кандидати за тричленния..

публикувано на 22.08.25 в 18:00