Важността на Източния фланг на НАТО нараства.
Това обясни пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България и уточни, че започващото учение на НАТО по Източния фланг е планирано поне преди година, т.е. в условията на войната на Русия в Украйна:
"И на територията на България, и на територията на другите страни, войски и щабове ще се придвижват и главно ще се свързват щабове и командири, за да уеднаквят стила си и начина си на мислене. Това, което им се поставя като задача, да могат да го изпълнят с най-малко загуби и с най-голяма бойна ефективност. Това е сглобяване, което винаги се е правило при коалиции. А тази голяма коалиция сега е поставена на изпитание, защото силите на НАТО отвсякъде искат да изнесат силите си максимално близо до границата на Руската федерация. За разлика от доктрината от допреди 10-ина години, която залагаше в центъра на Европа, да кажем базата "Рамщайн" в Германия, там бяха основните сили - американски войски и други, и ако страните от Източна Европа бъдат прегазени от руските войски, от центъра на Европа НАТО да ги връща обратно. ... Основната част от войските и техниката от "Рамщайн" сега се пребазират в две бази в Източния фланг".
Предвижда се масирано присъствие на войски и сили на НАТО и в Полша, и в Румъния, посочи още той и коментира:
"На фона на това, което правят натовските държави и нашата съседка Румъния, ние изглеждаме доста скромно".
Според кап. Данов не е реалистично в близките години държавите от НАТО да приемат призива на Доналд Тръмп за 5% от БВП да се отделя за отбрана:
"На фона на това, което става в Украйна, реалистично е да се мисли за 3% от БВП. В период от година или година и половина да стане това".
Интервюто на Георги Налбантов с Васил Данов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ продължава да води в допитванията, сочи последното проучване на института INSA. Партията достига нов исторически връх, като според данните ако изборите в Германия се провеждат днес, то тя ще вземе 27 процента. От изборите за Бундестаг през 2025 г. насам „Алтернатива за Германия“ е повишила резултата си с над..
Трагичен инцидент е помрачил днешното издание на ''Вертикален Руй'', домакин на което беше трънското село Зелениград. 27-годишен бегач е починал по време на състезанието. Обстоятелствата и причините около инцидента се изясняват от компетентните органи, съобщиха от Трънското туристическо дружество. По неофициална информация трагедията се е..
Около 6 хиляди лева на хектар еднократно обезщетение за пропадналите площи ще получат производителите на праскови. Това обяви в Сливен заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев, който присъства на Деня на българския производител – най-мащабното специализирано събитие в България и региона, посветено на постиженията в животновъдството...
Около 1,8 милиона са вписаните в избирателните списъци. Урните ще бъдат отворени в 07:00 местно време (08:00 българско време) и ще затворят в 19:00 (20:00 българско време). Първите резултати се очакват късно в неделя вечерта. Изборите са за кметове и общински съветници в 80 общини в страната, както и в Скопие, която е отделна и самоуправляваща..
В английски глад Стратфорд на Ейвън автомобил, извършващ маневра на заден ход, се е блъснал в сграда от XVII век, в която е живяло семейството на Уилям Шекспир, причинявайки й материални щети. Снимка на сградата, която е паметник на културата от първа категория, след катастрофата, показва значителни щети по външните стени, а скеле е поставено,..
Днес спряха валежите в по-голямата част на страната. В област Епир обаче има наводнени пътни участъци и приземни етажи, по информация на гръцката Гражданска защита. Утре и в понеделник властите предупреждават хората да са внимателни, защото на места се очакват дъждове, придружени с гръмотевични бури. В североизточната област Еврос има опасност от..
Хамас връща още две тела на израелски заложници Въоръженото крило на Хамас заяви, че ще предаде телата на двама заложници като част от споразумението за прекратяване на огъня с Израел. Очаква се това да стане в 22 часа българско време. От Хамас уточниха, че останките на двамата израелски заложници са били открити по-рано днес в Ивицата..
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..