В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни. Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт за художествено осветление.
64 500 лева е точната цифра на неразплатените задължения на Драматично-куклен театър Силистра към днешна дата.
Не за първи път сме завършвали година с непогасени разходи, но за първи път в размер почти 100%, заяви за БНР Златина Станева, директор на културната институция.
"От септември не сме получавали официално утвърдени преизчисления от Министерството на културата за полагаемата субсидия. По наши изчисления, театърът се движеше между 130 000 и 150 000 лева плюс. Това ни даде спокойствието, че можем да си позволим реализирането на нова постановка, да поканим актьори, които да формират допълнителен екип за Коледа. Имахме прекрасна коледна кампания. Трудното започна, когато виждахме, че няма одобрение на средствата, които сме заявили. По методиката за финансиране на сценичните изкуства в следващата година се прехвърлят едва 10% от положителния преходен остатък."
От 64 500 лв. задължения близо 23 000 лева са хонорарите на режисьори, сценографи, композитори и актьори, уточнява театралния директор.
Още над 5 000 лева остават неразплатени по фактури за постановъчни и рекламни материали, 3 000 - за авторско право, а остатъкът от около 23 000 лв. е неодобрен разход за пулт за осветлението.
"Имахме планирана премиера за 25 ноември – "Слънчицето и снежните човечета", с много атрактивно осветление. На генерална репетиция обаче пултът за художествено осветление изгоря", разказва Златина Станева. Така отложили премиерата и тя започнала да пише докладни да им одобрят този разход.
"Тъй като имахме достатъчно много пари по сметката си. Трябваше само да искаме корекция в бюджета и да бъдат прехвърлени в капиталови разходи. Не само че не е одобрен, но беше отхвърлен."

Резултатът: в момента играят на общо осветление, което по думите на директора "не кореспондира с професионалната театрална работа".
Ако до края на януари не им бъде разрешен този разход, Станева е решена да преустанови театралната програма.
Благодарни са, че в началото на декември са били одобрени заплатите, застраховките на автомобилите и фактурата за ток, както и 2000 лева за горива и командировки през коледната кампания, които обаче отишли само за горива.
"Ако приключим, примерно, на 150 000 лева плюс финансовата календарна година, тъй като тези разходи не са одобрени, не са минали в графа "разходи", това означава, че към януари 2025 г. стартираме с плюс 15 000 лева – прехвърлените 10%, а самите разходи за старата година са 64 500. Автоматично изкуствено ни въвеждат в минус!", изразява своите опасения театралният директор.
Преди месеци, когато се разигра скандалът с театрите надвишавали разходите си, Златина Станева бе категорична, силистренският Драматично-куклен театър е спазвал изключително високо ниво на финансова дисциплина.
"Малко преди това бяхме във финансов одит на Сметната палата. След тази театрална "афера" започнаха проверки от звеното за вътрешен одит, от инспектората на Министерството на културата, имахме проверка от НАП. Излязоха всички доклади. В Драматично-куклен театър Силистра няма данни за финансови нарушения и злоупотреби."
Силистренският театър е от институциите с най-малко разходи и най-малко служители, като повечето са натоварени с допълнителни задължения, но това не им пречи, въпреки несгодите, през месец януари да играят всички свои представления на 50% от редовната цена на билетите.
Златина Станева се надява публиката да оцени жеста им и да релаксира с изкуство и култура след празниците.
Що се отнася до задълженията, все още няма плащания по сметката на театъра, въпреки направени през миналата седмица изявления от страна на МК.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Как се калява стоманата на родната екстремна сцена влезе във фокуса на Автономията за слушане. В студиото на “Изотопия” чухме как се “наливаха основите” в началото и как “се строи” днес. Засегнахме и въпроси като: Как се предава страстта към тази музика и как се „поема щафетата“ по линията бащи и синове, както и кой от кого и какво..
Само две седмици след паметния 9 септември "любимият син на българския народ" Георги Димитров дава указания от Москва да се унищожи фашистката интелигенция, а Трайчо Костов нарежда до началото на октомври да са готови списъците с врагове . В същата заповед уточнява, че е задължително при репресиите да се унищожават всички документи и да се..
Доброто, също като любовта, може да се окаже лудост. За тази нестандартна трактовка ни подсеща един врачански пчелар, който споделя как му е хрумнала "откачената идея" да дари 1 тон мед на деца в неравностойно положение и на бедни възрастни хора. Идеята беше да се направи нещо добро , съвсем естествено обяснява врачанският пчелар Здравко Димитров...
Какъв е пътят на една книга, за да достигне тя до читатели? Ако днес можем да споделяме творчеството през социалните мрежи или лесно да се самоиздаваме, то преди 1989 година съдбата на една книга, а много често и на нейния автор, е съвсем различна. "По времето на социализма ние се снабдявахме и със западни книги. По какъв начин - крадяхме от..
Да живееш в Белгия и да се чувстваш у дома. Това е възможно - казва нашата сънародничка Габриела Хутелън. Тя е от София, но от пет години живее в едно малко село близо до границата на Белгия с Нидерландия , където я е завела любовта и е създала семейство. Попадайки на новото място, Габриела започнала да търси контакти с наши сънародници,..
В "Нощен хоризонт" гостува Кристиан Ваклинов, "будител - пазител" на историята и настоящето на единствената работеща теснолинейна жп линия у нас. Той е председател и на Гражданско сдружение "За теснолинейката", създател и на единствения у нас музей на теснолинейката в гара Цепина. В началото на месец октомври Ваклинов издаде и супер луксозната..
На 12 ноември от 17,30 часа на среща с автограф и чаша вино в Коктейл бар "Опус" на ул. "Иван Вазов" 8 Мариана Кирова кани приятели и почитатели на премиерата на новата си книга "Приключенията на една блондинка". В книгата са включени разкази и новели, както и едноименния роман, който е обект на второ издание . Излезе от печат новата книга..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...