На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди, заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен противопожарен контрол".
"Традиционно по това време на годината броят на пожарите е доста голям. От началото на годината имаме 90 произшествия в битовия сектор. Всяка година по това време броят на пожарите е около тази цифра – около 80-90".
По думите му повече пожари се случват в големите градове, като най-много са в София.
В предаването "12+3" той подчерта, че най-честата причина за битовите пожари е неправилното използване на отоплителни уреди или късо съединение на електрически инсталации. В този смисъл главен инспектор Василев изтъкна, че е много важно инсталацията да бъде изправна.
"В голяма част от по-старите къщи има инсталации на доста години и които не са оразмерени за големи натоварвания. При тях, когато се използват високо мощни отоплителни уреди, инсталацията може да не издържи и възникват доста инциденти в следствие на неправилно използване на такива уреди".
Във връзка с използването на газови уреди Йото Василев отбеляза, че е много важно къде се зареждат бутилките с газ. По думите му това трябва да става само в лицензирани пунктове. Абсолютно забранено е това да се прави на местата, където се зареждат автомобилни газови уредби, а причината е опасността от препълване на бутилките.
"Максималното количество газ, което трябва да бъде заредено, е до 80% от вместимостта на газовата бутилка. Ако тя бъде препълнена, това създава непосредствена опасност в последствие при повишаване на температурата бутилката да бъде разкъсана".
Другото важно нещо е да има поне 1 метър разстояние между газовия уред и горивни материали, посочи още той и добави, че трябва внимателно да се следи и за изправността на тези уреди.
Препоръчва се в помещенията с газови уреди да има вентилация, разположена в долната част на помещенията. Забранено е използването на газ в помещения, които са под нивото на околния терен, с изключение на определени случаи, изброи още главен инспектор Василев.
По думите му независимо от отоплителния уред, е много важно да има определено разстояние от горивни материали, разположени в близост. Той уточни, че изискването за 1 метър минимално разстояние до съседни горивни материали важи и за твърдото гориво, и за електрическите уреди.
Йото Василев предупреди още, че уредите не трябва да се покриват с дрехи, кърпи или други неща, защото така може да възникне инцидент. Той наблегна и на почистването на комините на сградите, когато отоплението е на твърдо гориво:
"Често се запалват саждите в комините на сградите, когато те не са почистени".
Времето за евакуация от помещението при възникнал пожар е 2 минути, каза Василев. Той обясни, че при евакуация трябва да се използва само стълбището и в никакъв случай асансьор. Ако човек не може да се евакуира, е добре вратата да се уплътни с дрехи и мокри кърпи, както и да се пусне студена вода, добави той.
Цялото интервю на Стефан Кунчев с Йото Василев в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..