Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелен коридор за изследвания на слуха на деца до 3 години в ИСУЛ

| Репортаж
Проф. Диана Попова
Снимка: Георги Нейков, БНР

Между 2 и 3 на 1000 деца се раждат с частична или пълна глухота, а нелекуваната загуба на слуха води до забавено развитие на речта и уменията за общуване. Тези данни припомнят от Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ", където се намира референтният център за диагностика и лечение на слухови заболявания. Оттам обявиха зелен коридор за изследвания на деца до 3 години, за които има съмнение, че са с намален или липсващ слух. Записванията започнаха, а коридорът ще бъде безсрочен. 

Ако едно бебе има вродено увреждане на слуха, обикновено това се хваща със задължителния скрининг в родилното отделение. Възможно е обаче детето да се роди с нормален слух, а след това да намалее способността му да чува, обясни проф. Диана Попова, ръководител на Центъра за слухови нарушения в ИСУЛ. Добре е родителите да следят как се развива това сетиво.

Най-разпространеното намаление на слуха се причинява от инфекции, когато детето започне да посещава ясла или детска градина. Появяват се симптоми на третата сливица, като затруднено дишане и хъркане, но проблемът е временен и децата развиват умението си да говорят. Ако обаче дете на година и половина – две не разпознава речта на околните и не реагира, това означава, че има нарушение във вътрешното ухо.

Стандартът, който се следва у нас, е от 3- до 5-месечна възраст да се установи нарушението и да се сложат слухови апарати, а около една година да се направи кохлеарна имплантация, за да не запомни детето своята глухота.

За да бъдат направени специализирани изследвания в УНГ клиниката на ИСУЛ, е необходимо родителите да запишат час - по електронен път, през сайта на болницата. Добре е семейството да предвиди поне ден за тези изследвания, обясни проф. Попова.

Според български научни изследвания около 60% от проблемите със слуха при новородени се дължат на генетични мутации. Макар и рядко, но е възможно да се роди глухо дете при нормално чуващи родители, като обяснението идва от рецесивния ген, причиняващ увреждането на слуха.

Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59