Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България е напълно готова за влизане в еврозоната"

Румен Гълъбинов: Ще усетим благотворното въздействие на Шенген като приходи след юни

"Удължителният закон е по-доброто решение, за да отчетем макроикономическите показатели пред ЕК и ЕЦБ"

| Интервю
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Благосъстоянието и покупателната способност в България нарастват, както и възможностите за пътуване с влизането в сухопътен Шенген. Ние ще направим голям входящ пътнико- и товаропоток след влизането в Шенген, а също така и рекорден изходящ пътникопоток. И доста хора ще преодолеят някои резерви, които са имали досега относно увереността на посоката, в която върви България - ЕС, Шенген и еврозона. 

Това твърди икономистът Румен Гълъбинов в интервю пред БНР.

"Да не забравяме, че постигаме тези макроикономически показатели благодарение на икономическата активност и въпреки политическата нестабилност. По ниво "дълг към БВП" ние сме отличници, като Италия сме, Франция е с над 6% бюджетен дефицит, държим се доста добре", каза той в предаването "Нещо повече".

Според него Законът за удължаване на бюджета очаквано ще мине през комисии и скоро ще се гласува и в пленарна зала, защото:

"Той е продължение на т. нар. удължителен закон на бюджета и удължава срока на действие на бюджета от 2024 г. и до приемането на бюджета за 2025 г. се гарантират плащанията от държавата". 

Гълъбинов каза, че в хода на обсъжданията са се появили нови неща спрямо ситуацията, "но се запазва идеята за макрорамката на бюджета, както за 2024 г., с 3% дефицит". 

Той препоръча да се следва логиката на бюджета от 2024 г. 

"Тези неща с ДДС-то би било добре да се върнат на нива от преди ковид епидемията. Минаха почти 4 години. В повечето държави в ЕС тези мерки не съществуват", убеден е Румен Гълъбинов.

Той смята, че удължаването ще е до края на март, до приемането на бюджет за 2025 г.:

"Много ни е важна основната цел - членство в еврозоната. След членството в Шенген очакваме бъдещи ползи, но те все още не са станали текущи приходи. Вероятно ще усетим благотворното въздействие на Шенген през втората половина като приходи, бизнес, спорт, спедиция, туризъм. От тази гледна точка ще има нови приходи за бюджета, които в момента не предполагаме като размера. Има приходи в проекта за 2025 г., които бяха надценени. Аз мисля, че от предложената данъчна амнистия парите ще са по-малко. Може би двойно беше надценено, прогнозирам половината да постъпи от данъчната амнистия". 

Гълъбинов каза още, че е важно да се видят в края на януари данните на НСИ за инфлацията, с която България приключва 2024 г. 

"И ще видим, че трети пореден месец, последно тримесечие, е в пълно изискване и отговаряме на Маастрихстките критерии. И заедно с другите, които изпълняваме отлично. България е напълно готова като макроикономически показатели за влизане в еврозоната", обнадежден е икономистът.

Той каза, че през втората половина на януари правителството трябва да отправи искане към ЕК и ЕЦБ за допълнителни конвергентни доклади за съответствие и да ни бъде указана конкретна дата за влизане в еврозоната.

"Струва ми се, че удължителният закон за бюджета е вероятно по-доброто решение, защото ние имаме да си отчетем макроикономическите показатели пред ЕК и ЕЦБ, и да чакаме указването на дата. Може да бъде 1 юли т. г. или 1 януари 2026 г.", смята Румен Гълъбинов.

И твърди, че указването на дата за влизане в еврозоната ще подейства мотивиращо на правителство и политици. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националният археологически музей в София е сред институциите с най-голям дял в изложбата в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис.

Работилница за деца между 7 и 11 години, посветена на праисторията по нашите земи, се провежда в София

Националният археологически музей организира детска работилница, посветена на праисторията по нашите земи. Заниманието, подходящо за деца между 7 и 11 години. Децата ще се потопят в живота на хората по нашите земи преди 8 000 години - ще научат как са се хранили, как са ловували, какви сечива са използвали и в какво са вярвали. Ще има и..

публикувано на 04.10.25 в 11:21

До 1914 лв. еднократна помощ от АСП за пострадалите от наводненията

Екипи на Агенцията за социално подпомагане вече са на терен и оказват помощ на хората, пострадали от наводненията, съобщават от Министерството на труда и социалната политика. От вчера екипите правят обходи на засегнатите населени места, за да могат максимално бързо да направят оглед на щетите и да съдействат при кандидатстване за еднократна помощ ...

публикувано на 04.10.25 в 11:16

Човек загина, а стотици хиляди са без ток, след като бурята Ейми връхлетя Обединеното кралство и Ирландия

Един мъж загина, а стотици хиляди останаха без ток, след като бурята Ейми нахлу със силни ветрове със скорост 145 км/ч и проливни дъждове в части от Обединеното кралство и Ирландия.  Предупредителен жълт код е обявен за цяла Великобритания от полунощ и ще остане в сила през по-голямата част от днешния съботен ден. Оранжев код е обявен в..

публикувано на 04.10.25 в 10:55
Якоб Киркегор - икономист от института

Якоб Киркегор: Заемът от руските активи не е краят на европейската финансова подкрепа за Киев

Част от замразените руски финансови активи в Европа могат да бъдат отпуснати като заем за Украйна , с който тя да финансира отбраната си в продължаващата война на Русия. Става дума за 140 милиарда евро, които се управляват от клиринговата къща Euroclear в Белгия. Идеята е да бъде сключен дългов договор с нулева лихва между белгийската компания..

публикувано на 04.10.25 в 10:35
Главен комисар Александър Джартов

Джартов: В момента няма информация за хора, които имат нужда от помощ

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов каза в интервю на Нова Телевизия:  “ На този етап при нас няма информация за хора, които имат нужда от помощ някъде в страната .  Евакуирахме около 100 човека в цялата страна, основно бяха в “Елените ”. Другото място, в което се налагаше..

публикувано на 04.10.25 в 10:25

Сблъсък между федерални агенти и протестиращи пред сградата на Имиграционната служба в предградие на Чикаго

Нов сблъсък между федерални агенти и протестиращи  пред сградата на Имиграционната и митническа служба в предградието Броудвю край Чикаго по време на посещение на секретаря на Министерството на вътрешната сигурност Кристи Ноем. Най-малко петима са арестувани. Има и заведени дела. Напрежението пред сградата на Имиграционната и митническа служба в..

публикувано на 04.10.25 в 10:19

Възстановено е електрозахранването във Врачанско

Възстановено е вече електрозахранването в област Враца, където имаше проблеми от влошената метеорологична обстановка вчера.  О билните валежи от сняг и дъжд предизвикаха аварии по електропреносната мрежа на много места в региона. Пред Би Ти Ви главен комисар Николай Николов - съветник на министъра на вътрешните работи -  каза, че се очаква днес да..

публикувано на 04.10.25 в 10:13