Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче ключови промени, свързани с процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, бяха отхвърлени.
Според приетия в Преходните и заключителните разпоредби в ЗСВ текст процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват. Така в момента е само тази за титулярен обвинител номер едно, тъй като процедурата за нов председател на ВАС на два пъти беше прекратена заради липса на кандидати.
Така дори и на 16 януари ВСС да избере Сарафов, ако президентът забави финалния си подпис, промените в ЗСВ бъдат приети на второ четене и в пленарната зала, Румен Раде подпише указ за обнародването им, излязат в Държавен вестник и веднага влязат в сила, съдебните кадровици ще трябва да прекратят тази конкретна процедура.
Преди това обаче с гласовете "въздържал се" на ГЕРБ- СДС и БСП -ОЛ и "против" на "ДПС - Ново начало" беше отхвърлен текстът, които въвъвеждаше забрана по принцип съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Бламирано беше предложението - при президентско "не" на избран за главен прокурор или председател на някое от двете върховни съдилища да е необходимо т.нар. двойно мнозинство, за да бъде предложен отново избрания на държавния глава.
Както и лимитирането до 6 месеца на възможността един магистрат да е изпълняващ функциите. Падна и забраната временно изпълняващ да се кандидатира, какъвто е случаят със Сарафов.
Тоест и Георги Чолаков, и Борислав Сарафов могат да запазят настоящия си статут и след поредните промени в ЗСВ. При това - за неопределено време, защото - засега само в правната комисия, депутатите записаха, че в срок от 6 месеца от влизането в сила на този промените в ЗСВ Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.
След края на заседанието Надежда Йорданова от ПП - ДБ обобщи:
"Имаме две новини - едната добра и едната лоша. Комисията прекрати процедурата по избор на главен прокурор. За съжаление не подкрепиха онези предложеиня, които гарантираха мандатност на тези органи и оставиха на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор".
Петър Петров от "Възраждане" пък направи връзка между начина на гласуване в Правната комисия и преговорите за правителство:
"Законопроектът остана да се крепи след днешното гласуване на една-единствена разпоредба, която, ако не мине утре, всички усилия, които положихме като противодействие на тази процедура, ще бъдат евентуално напразни. Но нека все пак да видим какво ще се случи утре и дали ще има отсъстващи депутати, които да променят кворума или общото гласуване".
Доволна, че е спрян изборът за главен прокурор беше председателстващата Мая Димитрова от БСП - ОЛ, според която в четвъртък ВСС не трябва да гласува за единствения номиниран Борислав Сарафов:
"Ако наистина се следва и общественото мнение, би следвало ВСС да не продължава тази процедура, тъй като е ясна и видна и волята на народните представители - най-малкото - в комисията".
Такова е и личното мнение на служебния правосъден министър Мария Павлова:
"Има една хипотеза в Админстративно-процесуалния кодекс - дали ще я приложат, сега не мога да кажа".
На въпрос трябва ли Сарафов сам да се откаже от състезанието, Павлова, която до влизането си в кабинета "Главчев 1" беше заместник-главен прокурор, отговори:
"Този въпрос трябва да му го зададете на него. Не съм на негово място, не искам да съм на негово място, поради което не коментирам. И се надявам да не бъда на негово място".
Каква ще е съдбата на процедурата за избор на главен прокурор - ще стане ясно в четвъртък.
Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..
Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..
Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..
Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..
България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В никакъв случай няма да бъде добър сигнал за страните от Западните Балкани, ако на Украйна се даде..
Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна "Произвеждаме най-доброто оръжие света. Видяхте какво правят ракетите ни в Иран...
Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово. На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски производители с тежка техника. Няма опасност за населените места към момента. Три пожара..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..