Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева

"Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки". 

Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган.

"Ако това се случи, а то вероятно ще се случи - този политически инцест, то тогава двете формации, които вече нямат никакъв смисъл - СДС и БСП, най-накрая ще бъдат заедно след Кръглата маса. Другата част я видяхме преди 2 години, когато другата отломка от великата синя идея - ДСБ, също беше в коалиция с БСП. Така че видяхме всичко. Видяхме и как една могъща партията като ДПС се разцепи на две фракции. Какво ли не видяхме вече...". 
Според него трябва да коментираме политики. По думите му именно там е големият проблем на политическата ни класа от 15-20 години насам

"Тази отровена среда, в която оперират политическите партии, ни е докарала до там, че тези партии вече нямат програми, нямат никаква идеологическа легитимация. Нито знаем икономическите им програми, нито знаем програмите им за култура, за екология, нищо не знаем. /.../ Единствено знаем някакви бегли неща за геополитическата им ориентация, които видяхме, че не са съвсем "свещени крави". Имаме някакви елементарни неща, които те дефинират, имаме някакви въображаеми врагове, срещу които те се борят".

Живеем в ситуация, в която единственото, което могат да ни предложат партиите, е омраза, а и тази омраза е малко за пред хората, отбеляза Венци Мицов в предаването "Хоризонт до обед" по БНР. 

"Те са на път сега да направят една от най-грозните форми на политически инцест", смята той. Музикантът не е съгласен, че България се нуждае от каквото и да е правителство.

Според него партиите продават страх, те не продават решение на въпросите:

"Те експлоатират нашите страхове. Никой не излиза да говори професионално, няма дебат, няма нищо. Няма нищо по-страшно от самия страх. Не може да ни е страх от разни неща, не може да ни е страх най-вече да мълчим, колкото и да се опитват да ни затворят устата". 

Политическият натиск отстъпи на нещо друго - всичко се чалгизира, категоричен бе Венци Мицов. И добави: "В момента ако не си част от чалга мейнстрийма, ти не можеш да стигнеш почти до никакви медии. Чалгата не е музика, а е начин на мислене и ценностна система". 

За какво беше всичко това, попита той във връзка с протестите през 2020 г. пред президентството.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Венци Мицов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: Диалогът между работодатели и синдикати е възстановен

С публикация в социалните мрежи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че диалогът между работодатели и синдикати е възстановен. Още утре в Министерството на финансите започват срещи, на които ще бъдат изгладени всички детайли. Това е било решено на среща, провела се по-рано днес в централата на ГЕРБ, в която са участвали министърът на финансите..

публикувано на 27.11.25 в 13:42
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Преслава Фентъм – Флетчър: Не може да има политическо съучастие в насилието над жени

" Не може да имаме такова политическо съучастие в насилието над жени" . Това мнение изказа пред БНР Преслава Фентъм-Флетчър от коалицията "Заедно срещу насилието" във връзка с реплика на вътрешния министър Даниел Митов по повод едно тройно убийство, което той нарече "битова драма": "Не можем да минимализираме такива случаи...

публикувано на 27.11.25 в 09:50
Мирослав Зафиров

Мирослав Зафиров: ООН се намира в тежка криза

"В момента в плоскостта Газа и това, което се случва през последните две години, ние се намираме в контекста на обсъждане на финалните щрихи на така наречения "План Тръмп", 20-те точки на Тръмп ". Това заяви пред БНР  Мирослав Зафиров , който дълго време е бил дипломат и старши политически съветник в мисията на ООН за Близкия Изток:..

публикувано на 26.11.25 в 12:28

Георги Лилянов: Витоша е оплетена във възел

Визията на кмета за Витоша е тя да бъде достъпна и да може да я ползваме всички софиянци и гости на столицата като един страхотен парк, едно невероятно богатство, за което трябва да бъдем много горди, че имаме. Това заяви пред БНР Георги Лилянов от екипа на "Визия за Витоша" – инициативата на столичния кмет Васил Терзиев за превръщането на..

публикувано на 25.11.25 в 11:51
Калоян Калинин

Калоян Калинин: Искаме да насочим хората да говорят открито по темата за насилието

Фондация "Поглед" организира информационна кампания по темата за насилието над жени и други уязвими групи хора (деца, ЛГБТИ хора, роми, мигранти, хора с увреждания). 1 от всеки 5 жени в България е ставала жертва на насилие "Кампанията ни започна още от 1 ноември" . Това коментира пред БНР Калоян Калинин , основател на фондация "Поглед" -..

публикувано на 25.11.25 в 10:27
отец Неделчо

Да отворим душите си: Набират се средства за лечение на отец Неделчо

Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите на Трявна, а помощта дава надежда на семейството на свещеника, че ще успее да се справи с финансово непосилното за тях лечение в Турция. Поп Неделчо събира хората в Трявна и за хубаво, и за..

публикувано на 23.11.25 в 05:20
Коне от конна полиция в България.

След обявен търг за бракувани коне на МВР: Остри реакции и искания за промяна на системата

Информация за търг за продажба на бракувани служебни коне на полицията доведе до остри реакции в социалните мрежи, както и до петиция за промяна на отношението към животните, които работят в полза на обществото. От сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията), което инициира петицията, настояват за спиране на търга,..

публикувано на 22.11.25 в 18:40