Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Назарян: Решенията в Съвета за съвместно управление ще се вземат с консенсус

Рая Назарян
Снимка: БГНЕС

Рая Назарян от ГЕРБ-СДС съобщи, че решенията в Съвета за съвместно управление ще се взимат с консенсус и ще се отнасят както за изпълнителната, така и за законодателната власт. ГЕРБ-СДС ще бъдат представени от зам.-председателите на парламентарната група, но ще се включва и председателят Бойко Борисов, посочи Рая Назарян.

"Да заработи този Съвет за съвместно управление, да могат да се подготвят и управленската, и законодателната програма и да се влезе в нормалните работни механизми", каза тя.

От групата "Демокрация, права и свободи - ДПС" заявиха, че още не са определили представителите си в Съвета за съвместно управление. От думите на председателя на парламентарната група Джевдет Чакъров стана ясно, че най-вероятно ДПС-ДПС ще се представлява от него и някой от заместник - председателите на формацията.

"Начинът, по който ще се избират представители на различни нива във властта е посочено в споразумението, че ще става не на квотен принцип, а на критериална база, обществено доверие, висок професионализъм и, подчертавам, независими хора, без зависимости. И още веднъж повтарям, разграждане на модела Пеевски", коментира Чакъров.

ИТН ще бъде представена в Съвета за съвместно управление от ръководството на парламентарната си група и представителите си в изпълнителната власт. Към този момент не са коментирани какви позиции ще бъдат поискани на ниво зам.-министри, областни управители и в регулаторите, обясни в кулоарите на парламента Станислав Балабанов.

"Конкретни бройки няма. Логиката е, за да има прозрачност в управлението на всеки един от Министерския съвет, да има контрол от другите партии под формата на заместник-министри в големите министерства и по-скоро съветници в по-малките ресори", посочи той.

Балабанов категорично отрече Делян Пеевски да има влияние в кабинета „Желязков“ и предупреди:

"В момента, в който ДПС - ДПС усетят или се направи "чутовна глупост" занапред, за да изпаднем в някакви съмнения на практика такъв човек като Пеевски дали въобще има участие във властта, те просто ще оттеглят подкрепата си. Разбира се, дори ние можем да ги изпреварим в тази посока и едно такова правителство, без реална подкрепа, ще падне. Така че ролята на ДПС - ДПС е единственият гарант за думите на останалите, че Пеевски няма да има абсолютно никакво влияние в изпълнителната власт".

Балабанов съобщи още, че насрочената за събота национална конференция на ИТН се отлага заради администривно-технически причини. По думите му лидерството на Слави Трифонов в партията не е под въпрос.
По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Ще се види накъде ще се развие войната в Украйна през следващите 2 седмици

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че до две седмици би трябвало да знае дали е възможен напредък в опита му да прекрати руската инвазия в Украйна и отново повдигна въпроса за налагане на санкции на Москва, предаде Ройтерс. Говорейки на брифинг с репортери в Овалния кабинет на в Белия дом, президентът на САЩ подчерта, че..

публикувано на 22.08.25 в 20:53
Виктор Орбан и Доналд Тръмп

Орбан е поискал помощ от Тръмп заради украинските атаки по нефтопровода "Дружба"

Унгарският премиер Виктор Орбан е поискал помощ от американския президент Доналд Тръмп заради третата от последните дни украинска атака по нефтопровода "Дружба", която доведе до прекъсване на доставките на руски петрол за Унгария. Това съобщи самият Орбан, като добави, че американският лидер е изразил солидарност с Будапеща. Виктор Орбан..

публикувано на 22.08.25 в 20:28
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Организирането на среща между Зеленски и Путин е като да смесиш олио и оцет

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че организирането на среща между украинския президент Володимир Зеленски и руския лидер Владимир Путин е толкова трудно, колкото да смесиш "олио и оцет", предаде АФП. "Ще видим дали Путин и Зеленски ще работят заедно. Знаете, това е малко като олио и оцет. Те не се разбират много добре, по очевидни..

публикувано на 22.08.25 в 20:24
Снимката е илюстративна

Гръцки съд остави в ареста български шофьор за тежка катастрофа до Комотини

Гръцки съд постанови постоянна мярка "задържане под стража" за българския шофьор, предизвикал тежка катастрофа с три жертви на магистралата Ксанти-Комотини на 18 август. Той ще остане в затвора до делото. Здравословното му състояние е добро след оперативна намеса на лекарите. Българинът е изписан от здравното заведение и ще продължи лечението..

публикувано на 22.08.25 в 20:03
Снимката е илюстративна

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен през последните 24 часа, съобщават от ОДМВР. На пострадалите жени е предложена правна помощ. Първият сигнал е получен около 17.00 часа. Жена на 62-години е заявила, че 30-годишният ѝ син упражнява спрямо нея насилие и отправя заплахи. Задържан е за 24 часа. Около 23.30 часа в..

публикувано на 22.08.25 в 19:43
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Даваме нов тласък на стратегическия проект за Зеления ринг на София

Даваме нов тласък на проекта за Зеления ринг на София, който е стратегически за града. Това е визията за най-големия линеен парк в столицата - зелена връзка, която ще свърже над 30 квартала и ще обхване близо 250 000 софиянци. Парк, който да се превърне в   гръбнака на пешеходната и велосипедната мрежа в София. Това каза кметът на  Столична..

публикувано на 22.08.25 в 19:39
Президентът Румен Радев

Румен Радев поздрави Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша

Държавният глава Румен Радев поздрави в телефонен разговор Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша. Румен Радев е подчертал традиционните приятелски отношения между двете държави и е изразил очакването си отличният диалог на най-високо равнище да продължи да се задълбочава и в рамките на мандата на Навроцки -..

публикувано на 22.08.25 в 19:19