Малко преди да навърши 79 години (в понеделник, 20 януари), си отиде прочутият американски кинорежисьор Дейвид Линч. Колегите му, критиците, а и публиката, го определят като един от смелите и оригинални артистични гласове в края на ХХ век и началото на XXI век.
Помним го с филмите "Синьо кадифе", "Диво сърце", "Човекът слон", "Мълхоланд Драйв", дори с дебюта – "Гумена глава" от 1977 г., а и със сериала "Туин Пийкс". Произведения, в които имаше и продължава да има и хорър, и ноар, и сюрреализъм.
За тях кинопрограматорът и критик Владимир Трифонов каза преди пет години по "Хоризонт":
"Всички негови филми имат визуална концепция, макар и да нямат наглед нищо общо. Като се почне от дебюта му "Гумена глава", мине се през "Човекът слон", "Диво сърце". Изглеждат наглед напълно различни, но със сигурност имат строго визуална концепция и са много визуално въздействащи, което го прави един от малкото режисьори визионери в световното кино. Друг е въпросът, че той си има своите причини, част от които читателите ще отгатнат от тази книга, да спре да прави кино за голям екран."
А коя е "тази книга"?
Повод за думите на Владо Трифонов, който също вече не е сред нас, бе българското издание на книгата "Кът за мечти", посветена на живота на Линч, написана от самия него в съавторство с журналистката Кристин Маккена.
Водещ редактор на поредицата, от която е част "Кът за мечти" на български, бе именно Трифонов, който знаеше защо не се сърдим на Дейвид Линч, че бърка дори в страховете ни.
"Мнозина от широката публика просто се опасяват да гледат филми за своите страхове и когато един режисьор някакси неусетно успява да им въздейства със своя уникален стил, той постига този досег със зрителската психология, което се отдава на малцина", коментира през 2020 г. Владимир Трифонов.
А в самата книга (отчасти автобиография, отчасти мемоарно произведение) четем:
"Просто идваме на този свят каквито сме. Линч е дошъл с необичайно голям капацитет за радост и желание да бъде запленяван и от самото начало е уверен и креативен. Не е от момчетата, които купуват тениски с предизвикателни щампи на тях. Той е от тези, които ги създават.
"Дейвид беше роден лидер", заявява брат му Джон." (Кристин Маккена)
Снимка: ЕРА/БГНЕС
"Много мило от страна на брат ми да каже, че съм роден лидер, но аз си бях най-обикновено хлапе. Имах добри приятели, не съм се замислял дали съм популярен или не и никога не съм се чувствал различен." (Дейвид Линч)
Десет филма, четири брака и четири деца оставя в наследство различният, неразличен и никак безразличен Дейвид Линч, кинаджията, който тръгва по пътя на изкуството като художник и автор на късометражни анимационни филми.
Семейството на Линч оповести кончината му с думите: "Сега, когато вече го няма, в света се отвори голяма празнина. Но както той би казал: "Гледайте поничката, а не дупката."
Така и ще направим. След множество номинации и награди през 2019-а Линч получи и почетен "Оскар".
Дейвид Линч е бил в България – през 2007-а, но не за да снима, а заради интереса му към трансценденталната медитация, която практикуваше от десетилетия.
"Реалността не се свежда само до това, което сме способни да видим през прозореца. Има и вътрешна реалност. (…) Когато затвориш очи и започнеш да четеш мантрата, отхвърляш всички мисли и изведнъж - Бум! - достигаш граничното състояние. Това е физическа и духовна наслада. Сякаш цялото ти тяло вибрира от щастие. Съвсем не прилича на превръщане в зомби. Казват, че използваме само 5% от мозъка си. Искате ли да използвате всичките 100? Медитирайте! Цялата улица на света светва автоматично. Отстъпва негативното възприятие на живота, отиват си страхът, стресът, депресията, злобата. Това е странно и прекрасно." Думи на Дейвид Линч.
В последните години от живота си Линч не снимаше филми, но рисуваше и музицираше – с певиците Лики Лий и Кристабел.
И Кристабел, обявена за негова муза, сме слушали в България.
Преди три години го видяхме и като актьор – в биографичния филм на Стивън Спилбърг "Семейство Фейбълман", където Дейвид Линч изигра режисьора Джон Форд.
"Къде, по дяволите, e хоризонтът?", пита героят на Дейвид Линч.
И той, и героят му вече знаят със сигурност. Ще ги изпратим с една от любимите песни на Линч, по неговите собствени думи: I’ve Been Loving You Too Long на Отис Рединг.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...