Новият министър на младежта и спорта Иван Пешев присъства на обявяването на резултатите в 51-ото издание на анкетата на БТА "Спортист на Балканите" за 2024 година и заяви, че се чувства много мотивиран да работи за интересите на спорта.
"За мен беше удоволствие на присъствам на обявяването на резултатите на тази престижна класация. Балканите са дали на света много изявени спортисти, виждаме какви имена фигурират в десетката. Радвам се искрено, че сред тях е и българинът Карлос Насар. Той постигна удивителни успехи през 2024 година със спечелените олимпийска, световна и европейска титли. Поздравявам всички атлети, които попаднаха сред най-добрите на Балканите. Пожелавам им година изпълнена с нови успехи и върхови постижения. Благодаря и на Българската телеграфна агенция, която организира тази церемония вече за 51-ви път. Успехите на спортистите трябва да бъдат уважавани и показвани на церемонията, защото те са положителен пример, който младите трябва да следват", каза Пешев по време на церемонията, по време на която стана ясно, че българският тежкоатлет Карлос Насар дели четвърто място със сръбската суперзвезда в тениса Новак Джокович.
"Това е една невероятна класация на най-отявлените спортисти на Балканите. Много приятно се чувствам от това, че имах възможност да наградя българския представител в класацията Карлос Насар за постиженията му през изминалата година. Чувствам се добре, чувствам се много мотивиран. Не ми е чужда сферата на младежта и спорта. Бил съм 4 години заместник председател на тази комисия в общинския съвет, наясно съм с младежките политики, както и със спортните действия в Столична община. Също така, сега започвам да се уча на друго ниво. Мисля, че ще се справя, добър екип съм събрал. Ще бъде представен скоро", коментира още Иван Пешев, а попитан дали е готов да се пребори за необходимите средства за спорта, той отговори:
"С представителите от управляващото мнозинство проведох вече няколко разговора. С министъра на финансите ще водим разговори за допълнителни средства, които да бъдат включени в новия бюджет".
Пешев заяви още, че е готов за сътрудничество с новата Асоциация на българските спортни федерации (АБСФ).
"Безспорно създаването на асоциацията е нещо много хубаво, защото се обединяват множество значими федерации. Аз се срещнат с тях ден преди да бъда избран за министър. В добри отношения сме, с добри контакти и със съвместни усилия мисля, че направим добри неща и ще има резултати. Много работа ни предстои, ужасно много", завърши министърът на младежта и спорта.
Още от Иван Пешев - в звуковия файл.
Даниел Трифонов се нареди на шесто място във финала на прескок и осмо в този на успоредка в последния ден на кръга от световната купа по спортна гимнастика за мъже и жени в Осиек (Хърватия). Във финала на прескок българинът получи оценка от 14.000 точки, която му стигна за шеста позиция. Победител е представителят на домакините Аурел Бенович с 14.400..
Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов се класира пети в основното състезание в Бахрейн днес. Българския лъв стартира осми, но успя да си пробие път напред и догони пилотите в челото, като отличната му работа с гумите му позволи да се надява на място в топ 3. Вчера българинът спечели спринтовата надпревара в Бахрейн и записа първата си..
Арда спечели с категоричното 5:0 пред собствена публика срещу Локомотив (София) в ранния двубой от неделната програма в 29-ия кръг от Първа футболна лига. Четвъртия пореден успех в шампионата гарантира на домакините класиране в първата четворка. Воденият от треньора Александър Тунчев състав заема третата позиция с 53 точки. Домакините започнаха..
Пилотът Никола Цолов направи второ поредно страхотно каране на пистата "Сахир" в Бахрейн и завърши на пето място в основното състезание от втория кръг на сезона във Формула 3. Българинът кара с износени гуми, но въпреки това спечели три позиции спрямо стартовата си и имаше най-доброто темпо сред всички пилоти във втората половина от надпреварата. Цолов..
Срещи от редовния сезон на Националната хокейна лига (НХЛ) на САЩ и Канада: Филаделфия - Ню Йорк Айлендър 4:3 след дузпи Кълъмбъс - Вашингтон 7:0 Каролина - Ню Йорк Рейнджърс 7:3 Лос Анджелис - Колорадо 5:4 Флорида - Бъфало 3:2 след дузпи Торонто - Монреал 1:0 след продължение Чикаго - Уинипег..
Световният рекордьор в категория до 89 килограма при мъжете Карлос Насар бе определен за "Най-добър тежкоатлет в Европа" за 2024 година в класацията на Европейската федерация по вдигане на тежести и европейския клон на Международната асоциация на спортните журналисти. Изминалата година бе най-успешната във все още кратката кариера на 20-годишния..
Избраната за председател на Българския олимпийски комитет Весела Лечева честити успехите на българските спортисти, които в последните дни печелят медали за страната. „Честита Цветница! С този хубав празник слагаме края на една изключителна седмица за българския спорт“, пише Лечева в поздравителния си адрес. „Стефани и Габриела Стоеви спечелиха пета..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..