Малко повече от месец преди предсрочните парламентарни избори в Германия всички кандидати за канцлерския пост вече са официално номинирани от партиите си. Включително Алис Вайдел - съпредседателката на крайнодясната "Алтернатива за Германия".
Близо 20 минути продължи пламенната й реч срещу имиграцията, финансирането на борбата с климатичните промени и "предателите" - както се изрази тя - от Християндемократическия съюз.
"Алтернатива за Германия" се появи преди 22 години като дясна алтернатива на консерваторите от ХДС. Днес нейни партийни лидери вече не се свенят да си служат с хитлеристки лозунги и да омаловажават зверствата на Третия райх. "Алтернатива за Германия" е на път да стане втора политическа сила в една от най-важните европейски държави. Но засега остава твърдо в плен на "санитарния кордон", обявен отдавна от всички останали партии в Германия.
Всички субсидии, всички програми за борба с климатичните промени ще изчезнат!
И нека ви кажа - поемем ли управлението, ще съборим всички вятърни паркове! До един! Всички вятърни паркове на позора!
Вземем ли властта, Германия ще излезе от общата европейска миграционна политика
Нека целият свят знае - границите на Германия са затворени!
Щом го наричат ремиграция, така да бъде - ще има ре-ми-гра-ция!
Това обеща Алис Вайдел на конгреса на "Алтернатива за Германия" в източногерманския град Риза, след като протестиращи два часа й препречваха пътя към залата. Вече официално в предизборната програма на крайнодесните присъства терминът "ремиграция", или масовата депортация на имигранти, включително и на такива с германски паспорт. Делегатите в залата носеха плакати и скандираха официалното предизборно послание: "Alice für Deutschland" - звучи като забранения хитлеристки лозунг "Alles für Deutschland", "Всичко за Германия".
Докато делегатите на конгреса бурно аплодираха лидерката си, противниците на крайнодесните първо бяха шокирани, а след това уплашени от радикализирането на Вайдел. В интервютата след емоционалната реч тя се видя принудена да смекчи тона за пред широката публика. Но мимиките и жестовете на кандидатката за канцлер на Германия бяха стряскащи.
"Ситуацията, в която се намираме, е нова - Германия е в предизборна кампания. Нейното начало показва, че останалите партии са възприели някои позиции на "Алтернатива за Германия", особено в областта на сигурността и на обществено-културните въпроси. Затова на своя конгрес крайната десница се видя принудена да вдигне оборотите", обяснява политологът проф. Волфганг Шрьодер от университета в Касел.
Защото по думите му "Алтернатива за Германия" напомня, че тя е оригиналът, а останалите партии я копират.
От една страна "Алтернатива за Германия" се опитва да надцака политическите конкуренти по ключови за нея теми като миграцията, расовите предразсъдъци и дискриминацията. Но също и по отношение на вътрешната сигурност и борбата с климатичните промени.
А другата причина е, че "Алтернатива за Германия" в момента е на гребена на вълната, което се дължи на генералната промяна в геополитическата ситуация в света. Тази промяна носи името на Доналд Тръмп. И на Илон Мъск, разбира се.
Който предаваше конкреса на партията на живо в своята платформа Х, където няколко дни преди това проведе едночасов разговор с Алис Вайдел. Въпреки това - не е ли много лесно обяснението, че радикализирането на "Алтернатива за Германия", което наблюдаваме в предизборната кампания, се дължи на завръщането на Доналд Тръмп?
"О, разбира се! "Алтернатива за Германия" е като богопомазана! Илон Мъск беше категоричен: Само тя може да спаси Германия! Анализът на партията за рухването на германската индустрия е съвършено точен, казва Мъск. И повтаря мантрата на "Алтернатива за Германия", че само радикален обрат в политиката може да промени положението. Освен това в съседна Австрия една радикална дясна партия е на път да оглави правителството. В Белия дом се завръща Доналд Тръмп. На този фон "Алтернатива за Германия" се чувства окрилена и от правилната страна на историята. "Алтернатива за Германия" се възприема като партията, която ще промени играта. Тя гради своето ново самочувствие върху международната подкрепа, която получава - тя вече не е онази срамна за Германия партия, която властите разследват за екстремизъм и частично са обявили за заплаха за държавното устройство на Федералната република. Изведнъж "Алтернатива за Германия" е партията, която в контекста на международните събития се оказва, че е модерна. Другите партии изпитват сериозни трудности, дори бих казал известна безпомощност в отношението си към крайнодесните. Същото се забелязва и в обществото", коментира проф. Волфганг Шрьодер.
Преди няма и година "Алтернатива за Германия" беше грозното пате в европейското семейство на десните популисти и националисти. Никой не искаше да има нещо общо с нея, след като кандидати на партията за евроизборите се оказаха заподозрени в шпионаж за Русия и Китай. А Марин льо Пен прекрати партньорството с "Алтернатива за Германия" заради отричането на престъпленията на есесовците от водещи представители на партията.
"През пролетта правеше впечатление, че хореографията на конгресите и конференциите на "Алтернатива за Германия" се нормализират и все повече заприличват на форумите на традиционните партии. Но това се дължеше на факта, че крайната десница беше притисната в ъгъла и трябваше да се отбранява - срещу нейни политици скочиха дори европейските им братя. Сега обаче "Алтернатива за Германия" успя хем да продължи да се радикализира, хем да увеличава подкрепата, въпреки че Алис Вайдел и компания прекрасно знаят, че никой няма да влезе в коалиция с тях. Партията няма да осребри растящата подкрепа, но пък си осигури благоволението на Белия дом в лицето на Илон Мъск. А това хич не е маловажно", прогнозира професорът от от университета в Касел.
Илон Мъск обаче едва ли може да помогне на "Алтернатива за Германия" да преодолее санитарния кордон, който изградиха всички останали парламентарни партии. Никой не иска да се коалира с нея. Но в съседна Австрия - макар да нямаше такъв кордон - палачинката се обърна.
И обяснява:
"Австрийската Партия на свободата е на терена от вече 40 години. Влизането във властта е своего рода кулминация на десетилетна работа в името на политическата конфронтация и радикалната идеология на тази формация. В сравнение с Партията на свободата в Австрия "Алтернатива за Германия" е млада политическа сила и има още път да извърви докато успее да промени политическото статукво у нас."
Политическото статукво се диктува от старите, традиционни партии. А те са в застой. Означава ли това, че и прогресът е в застой? Ето, в Съединените щати се завръща Доналд Тръмп с убедителна победа над демократите. В почти една трета от страните членки на ЕС управляват десни популисти като алтернатива на традиционните партии:
"Не, в никакъв случай. Но прогресивните сили в света са крехки и уязвими. Допреди няколко години беше немислимо да наблюдаваме такъв обрат в нагласите на хората. Ако разбирате прогреса като демократичен процес с участието на всички и отчитайки правата на всички, трябва да признаете, че такъв процес е труден, сложен и изисква периодична проверка на неговата състоятелност. Германия е ключова държава в Европа. Затова всички гледат към нас и следят зорко как се справяме с екстремистките партии - както с десните, така и с левите. А от пренареждането на партийния ландшафт у нас може да си проличи как ще се развива западната демокрация. Традиционните партии трябва да се откажат от утвърдения стил на водене на политика. В Германия има един много показателен пример - министърът на икономиката от партията на Зелените Роберт Хабек задължи домакинствата да инвестират в подмяна на отоплителната система с модерна екологична инсталация, като оправда този натиск с отговорността на всички в борбата с климатичните промени. Само че така не се прави. Всеки политик трябва да намери начин да убеди хората в идеите, за които се застъпва. С други думи - елитът на политически прогресивните сили изначално се е откъснал от битието на обикновения човек. Мостът между политиците и хората е срутен, или в момента се срутва, и трябва отново да бъде изграден.
- Защо на много места по света се надига крайната десница? Само обратът в САЩ ли е причината?
- Историческият цикъл, в който се намираме от 80-те години до днес е изцяло под влиянието на глобализацията. Глобализацията обаче носи със себе си риска да доведе до световна уравниловка, загърбвайки регионални и национални особености и традиции. Новите радикални и популистки партии всъщност яхват гнева на хората срещу това развитие и желанието им да се върнат назад към националното, към отличаващото ги. Популизмът и поставянето под въпрос на демократичния модернизъм не бива да се разбира само като борба срещу политическия елит и статуквото. Процесът, който преживяваме, се дължи на усещането за несправедливост, но и на стремежа към подчертаване на идентичността и завръщане към традициите. Процесът, който описвам, се случва толкова бързо, че утвърдените партии, а може би и цялата ни партийна система, се оказват неспособни да овладеят новите настроения сред хората. Те не могат да издържат на този натиск. Затова смятам, че обръщането срещу глобализацията е само върхът на айсберга, а под него се крие предстоящата дълбока трансформация на партийната система на западните демокрации.
- Кога и как ще завърши този процес?
- Това не е процес, за който можеш да кажеш точно кога започва и кога свършва. Партийната система в западните общества е рожба на 19-ти век. Към конфликтите на онова време са се прибавили нови, дори по-остри противопоставяния. На преден план излизат липсата на справедливост и загубата на идентичност като основни тревоги на хората. Нещо повече - тези тревоги са свързани и заедно водят до новите големи обществени конфликти на нашето време.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев коментира в социалните мрежи обвинението в безстопанственост за близо милион и половина лева и наложената му мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лева. Иван Демерджиев е обвинен за безстопанственост, гаранцията му е 10 000 лева "Когато разкриеш влиянието на..
Полицаи от Отдела за борба с организираната престъпност разкриха голяма мрежа за незаконна продажба на археологически ценности в Крит. Полицай под прикритие е бил внедрен в групата на иманярите. Ценни антики на стойност милиони евро откриха полицаите при обиск в домовете на арестуваните шест търговци на ценни предмети. Информация за престъпната..
НАТО ще иска гаранции, че страните членки ще отделят между 3 и 3.5 процента от БВП за отбрана. Това ще стане на срещата на върха на Алианса в Хага в края на юни, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов. "Очевидно 2% от БВП не е достатъчен. Тази година ще имаме 2,09%. При такъв военен разход, ние не можем да ускорим модернизацията на..
Община Павликени настоява пред Пътната агенция за по-бързо завършване на обходния път на града. 4-километровата отсечка ще трябва да поеме транзитния трафик и тежката строителна техника при изграждането на магистрала "Хемус“ в района. За обходен път на Павликени се говори от четири десетилетия. Преди две години по задание на Пътната агенция беше..
През следващата година да се повиши размерът на обезщетението за майчинство през втората година и ако майката се върне на работа, да получава по-висок процент от сумата. По тази задача работи екипът на социалното министерство, обяви министър Борислав Гуцанов. Още от сега Гуцанов поставя на масата новата формула за изплащане на майчинските като..
На всеки четири работни дни един работник в България умира. Това сочат данни, оповестени от КТ "Подкрепа" в навечерието на 28-и април – Световния ден за безопасност и здраве при работа. Т ази година той ще премине под мотото за ролята на изкуствения интелект и дигитализацията на работното място. От "Подкрепа" цитират данни на НОИ за трудовите..
Слушатели на "Хоризонт" съобщиха за проблеми с мобилните връзки в мрежата на "Виваком", които продължават близо два часа. От компанията потвърдиха за БНР, че имат затруднения с гласовите услуги и интернет. Аварийни екипи работят за бързо отстраняване на повредите, информираха от мобилния оператор. Председателят на парламентарната Комисия по..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..