Въпреки богатата си история, да гледаме повече в бъдещето. За това призова Милен Митев, генерален директор на БНР.
На 25 януари Националното радио ще отбележи 90 години от създаването си.
"Историята ни е доста богата, а нещата, с които се занимаваме, са доста разнообразни. Затова и начинът, по който ще отбележим тази годишнина, също ще бъде разнообразен и ще включва различни инициативи.
На 22-ри ще представим мултимедийна изложба, създадена от проф. Боян Добрев, която е посветена на БНР и неговата история.
На 23-ти, в сградата на Националното радио, ще бъде открита изложба с художествени творби на ученици, които участваха в Национален художествен конкурс: "По стъпките на Сирак Скитник".
На 25-ти, когато е кулминацията на честванията, ще раздадем традиционните годишни награди за журналистика "Сирак Скитник". Ще имаме и концерт на всички музикални състави на БНР.
Ще продължим през цялата година. В края на февруари ще бъде представен специален брой на списание ЛИК на БТА, посветен на БНР. Успоредно с това ще открием и фотоизложба с архивни фотографии на БТА и Държавния архив, посветена на историята на Националното радио.
Художествената изложба и фотоизложбата ще пътуват през годината във всички градове, в които имаме регионални програми".
Честванията на годишнината на БНР се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Радиото определено не е архаично, посочи още Митев в предаването "Неделя 150".
"Може да е изключително модерно, но това зависи от всички нас. Трябва да използваме новите технологии, но без да губим това, което ни прави ценни и различни – авторитетът, който имаме пред аудиторията. Смятам, че за момента успяваме да намерим този баланс".
Митев призна, че има и доста предизвикателства, с които Националното радио трябва да се бори.
"Едно от основните е все по-трудното намиране на кадри".
БНР винаги е било синоним на качествената журналистика, посочи генералният директор и обясни, че по тази причина Националното радио стартира нова програма за обучение на студенти.
"С университети първо в София, а след това и в страната. Надявам се по този начин да разпалим интересс към журналистиката като професия и към радиото като медия".
Той посочи, че има известно обезценяване на журналистическата професия.
"Причините за това са комплексни. Но като краен резултат, журналистическият труд не се заплаща достатъчно добре. Смятам, че това важи в еднаква степен и за обществените, и за търговските медии. Заплащането вече не е основният мотивиращ фактор за хората да изберат професията на журналиста. Остават други фактори - като популярността, която журналистиката дава, както и идеализмът".
Ние не излъчваме картина и не успяваме да дадем такава популярност. За нас остава да търсим хората, които избират журналистиката, защото искат да променят света, да го направят по-добър, отбеляза още генералният директор на БНР.
Спорът за бюджета на Националното радио зависи от това какви са задачите и функциите му, обясни той.
"Обществената ни мисия не е достатъчно ясно формулирана".
Необходимо е да се преразгледа моделът на финансиране, убеден е Митев.
Нещата не се променят поради липсата на стабилна политическа власт през изминалите четири години, смята той.
"Не бих искал да говоря за оптимизация, бих искал на финансирането на Националното радио да се гледа като на инвестиция".
Дори и тези политици, които не ни харесват, ни уважат, отбеляза още Милен Митев.
"Често пъти задаваме въпроси, които не им харесват и това е най-ясният знак, че Националното радио продължава да бъде независимо.
Никой не си е позволявал да оказва пряк натиск по отношение на това, което се случва в радиото, откакто аз съм на този пост. До мен не е достигала информация за такъв и върху журналисти".
БНР се позиционира много добре спрямо националните медии в останалите европейските страни, обясни генералният директор.
"Някои наши колеги се сблъскват с много тежки проблеми по отношение на бюджет и финансиране, други - с тежки проблеми по отношение на политически натиск".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Сръбски студенти ще блокират трите моста на река Дунав в Нови Сад, за да отбележат три месеца от първи ноември, когато 15 души починаха, а двама тежко ранени все още са в болница след рухване на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, ремонтирана в продължение на три години с участието на китайски фирми. Протестиращите сръбски студенти..
Силни експлозии отекнаха в украинския пристанищен град Одеса малко след полунощ. По-рано руска ракетна атака повреди исторически сгради в града. Ранени бяха седем души. Украинският президент Володимир Зеленски призова за чуждестранни инвестиции в отбранителната индустрия на Украйна. Сред пострадалите сгради в центъра на града е хотел "Бристол"..
От днес влизат в сила драстично завишените мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху стоките, идващи в САЩ от Канада, Мексико и Китай. Влизането в сила на митата беше потвърдено на брифинг в Белия дом от прессекретаря Керълайн Левит. Американският президент обеща въвеждането на новите ставки още в първия ден от встъпването..
Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб. От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана,..
Наднорменото тегло и затлъстяването предразполагат към появата на редица здравни проблеми, които често не се забелязват от пациентите. "Затлъстяването е п рекомерно натрупване на мазнини в тялото и вече се смята, че това е хронично метаболитно заболяване , че то е болест, посочи за БНР доц. Лъчезар Лозанов, началник на Клиника по..
През тази седмица в Ямболската художествена галерия "Жорж Папазов" беше открита първата за годината изложба. В една от най- големите галерии в страната, до края на февруари, посетителите могат да разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили в през последните 120 години . Творбите в експозицията , представена в две от..
В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак. Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Силистренци излизат на протест днес – не искат трафикът от камиони да се върне в града . ТИР-ове бяха изведени от улиците на Силистра преди..