Въпреки богатата си история, да гледаме повече в бъдещето. За това призова Милен Митев, генерален директор на БНР.
На 25 януари Националното радио ще отбележи 90 години от създаването си.
"Историята ни е доста богата, а нещата, с които се занимаваме, са доста разнообразни. Затова и начинът, по който ще отбележим тази годишнина, също ще бъде разнообразен и ще включва различни инициативи.
На 22-ри ще представим мултимедийна изложба, създадена от проф. Боян Добрев, която е посветена на БНР и неговата история.
На 23-ти, в сградата на Националното радио, ще бъде открита изложба с художествени творби на ученици, които участваха в Национален художествен конкурс: "По стъпките на Сирак Скитник".
На 25-ти, когато е кулминацията на честванията, ще раздадем традиционните годишни награди за журналистика "Сирак Скитник". Ще имаме и концерт на всички музикални състави на БНР.
Ще продължим през цялата година. В края на февруари ще бъде представен специален брой на списание ЛИК на БТА, посветен на БНР. Успоредно с това ще открием и фотоизложба с архивни фотографии на БТА и Държавния архив, посветена на историята на Националното радио.
Художествената изложба и фотоизложбата ще пътуват през годината във всички градове, в които имаме регионални програми".
Честванията на годишнината на БНР се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Радиото определено не е архаично, посочи още Митев в предаването "Неделя 150".
"Може да е изключително модерно, но това зависи от всички нас. Трябва да използваме новите технологии, но без да губим това, което ни прави ценни и различни – авторитетът, който имаме пред аудиторията. Смятам, че за момента успяваме да намерим този баланс".
Митев призна, че има и доста предизвикателства, с които Националното радио трябва да се бори.
"Едно от основните е все по-трудното намиране на кадри".
БНР винаги е било синоним на качествената журналистика, посочи генералният директор и обясни, че по тази причина Националното радио стартира нова програма за обучение на студенти.
"С университети първо в София, а след това и в страната. Надявам се по този начин да разпалим интересс към журналистиката като професия и към радиото като медия".
Той посочи, че има известно обезценяване на журналистическата професия.
"Причините за това са комплексни. Но като краен резултат, журналистическият труд не се заплаща достатъчно добре. Смятам, че това важи в еднаква степен и за обществените, и за търговските медии. Заплащането вече не е основният мотивиращ фактор за хората да изберат професията на журналиста. Остават други фактори - като популярността, която журналистиката дава, както и идеализмът".
Ние не излъчваме картина и не успяваме да дадем такава популярност. За нас остава да търсим хората, които избират журналистиката, защото искат да променят света, да го направят по-добър, отбеляза още генералният директор на БНР.
Спорът за бюджета на Националното радио зависи от това какви са задачите и функциите му, обясни той.
"Обществената ни мисия не е достатъчно ясно формулирана".
Необходимо е да се преразгледа моделът на финансиране, убеден е Митев.
Нещата не се променят поради липсата на стабилна политическа власт през изминалите четири години, смята той.
"Не бих искал да говоря за оптимизация, бих искал на финансирането на Националното радио да се гледа като на инвестиция".
Дори и тези политици, които не ни харесват, ни уважат, отбеляза още Милен Митев.
"Често пъти задаваме въпроси, които не им харесват и това е най-ясният знак, че Националното радио продължава да бъде независимо.
Никой не си е позволявал да оказва пряк натиск по отношение на това, което се случва в радиото, откакто аз съм на този пост. До мен не е достигала информация за такъв и върху журналисти".
БНР се позиционира много добре спрямо националните медии в останалите европейските страни, обясни генералният директор.
"Някои наши колеги се сблъскват с много тежки проблеми по отношение на бюджет и финансиране, други - с тежки проблеми по отношение на политически натиск".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Русия е първата държава, която признава правителството на талибаните в Афганистан, пише Би Би Си. Русия стана първата страна, която официално призна управлението на талибаните. Външният министър на Афганистан Амир Хан Мутаки определи решението като "смело". Той се срещна с руския посланик в Афганистан - Дмитрий Жирнов, в Кабул вчера, където..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и федералният министър на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер ще посетят българо-турската граница в района на елховското село Голям Дервент. В програмата е предвидено двамата министри да посетят Регионалната дирекция "Гранична полиция" в Елхово и да присъстват на откриването на..
Сръбските студенти призоваха днес в 7 часа местно време, 8 часa българско, всички в Белград да спрат работа. Призивът идва след множеството арести по време на протестите и проявите на гражданско неподчинение, както и на блокадата пред сградата на Юридическия факултет на Белградския университет в нощта на 2 срещу 3 юли. Тогава, според..
Украйна е предприела нападение с дронове срещу град Сергиев Посад в Московска област. Руски медии съобщават за най-малко един ранен и няколко експлозии. А при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ са били нанесени щети по железопътната инфраструктура на града. При нападение с дронове на Украйна в Ростовска област е загинала най-малко една..
Как ще се определя занапред минималната работна заплата за страната във връзка с предстоящото транспониране на европейската директива за адекватните минимални заплати? Това ще обсъждат синдикатите и работодателите на среща, инициирана от социалния министър Борислав Гуцанов. Разговорите са насрочени за 10:30 часа днес, а и ще обхванат и други..
Долната камара на американския Конгрес ратифицира мегазаконопроекта на президента Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи и го изпрати на бюрото му за подпис. Очаква се той да влезе в сила днес – на националния празник на САЩ 4-и юли. Веднага след ратифицирането му от Конгреса президентът Тръмп заяви, че неговият, известен..
Неуспешният вот на недоверие е предопределен. Това е "плажен" вот – голяма част от българите са на почивка, а от друга страна има "плажуващи и къмпингуващи" и на жълтите павета . Вотът на недоверие е насочен към протестиращите навън. Тази позиция изрази пред БНР политологът Милен Желев. Според него този инструмент губи съдържание и..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
"За 25 лева е твоя" - реплика от реклама или манифестация на сексизъм? Реклама на Центъра за градска мобилност възмути женските организации и доведе..