Предполагам, че изготвянето на новия бюджет ще е съобразено с друг процес в Министерство на финансите и това е Стратегическия бюджетен план, който се изпраща в Брюксел. А България вече е закъсняла с 3 месеца, каза Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите, в интервю пред БНР.
"Този план обяснява защо не трябваше да се гласува бюджетът на служебното правителство. Защото според новите правила за съгласуване, страните внасят план за 4 години напред и да избягаш от "бюджетен път" е много трудно. Това се прави за първи път и то е на база на новото бюджетно законодателство, прието от май 2024 г.", обясни европейската процедура Дацов в предаването "12+3".
Той уточни, че всяко правителство може да прави промени в бюджета, но трябва да е редовно и да има мандат:
"Това не са политиките за изпълнение, а това са таваните за разходи, това което се съгласува е "бюджетният път" – какви дефицити максимално ще направи бюджетът и размера на разходите, което е ново. За ЕК не е важно каква ще е структурата на разходите и функциите как ще се разпределени – в образование, в здравеопазване, а са важни само тези два показателя."
Дацов коментира, че никоя страна членка на ЕС няма опит с този инструмент и всички вече са направили това упражнение в последните няколко месеца. "Всички се учим в момента и самото МФ се учи, ЕК също", призна той.
Според него и логиката е до месец и половина България трябва да има изработен нов бюджет на базата на управленската програма на правителството, за която кабинетът си е поставил срок от 30 дни.
"Този бюджет сериозно трябва да бъде преработен и то в разходната част. В приходната каквото и да правиш БВП ще се измени със 7 -8%. Все още структурата на БВП е базирана на потребление и ще рече, че е от приходите в бюджета. Когато приходите са базирани на ускоряващо се потребление и ако е 7 - 8% БВП, се събират 10 – 12% повече данъци", коментира Дацов.
Той посочи, че ако разходната част не се промени ще се наложи вдигане на данъци като ДДС на 22%, а на общ доход на 15%.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..
Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно . Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..
В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват . Няма да се изненадам, ако си го хапнем като прясно българско агнешко." Това обясни пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев. От НОКА ще..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..