Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Галина Куртева: Лекарят трябва да определи необходимия биомаркер

"Не бива да го правим прибързано и на всяка цена"

| Интервю
Проф. Галина Куртева
Снимка: Елена Бейкова

"Да уточним кои биомаркери, от кого назначени и в какъв порядък. Много от тях може да са ни ненужни, ако нямаме съответната таргетна терапия". Това коментира пред БНР проф. Галина Куртева,  началник на Онкологичната клиника в болница "Света Екатерина", след като пациентски организации отново настояха генетичните изследвания на раково образувание - така наречената биомаркерна диагностика, да се поемат от Здравната каса.

България е единствената държава в Европейския съюз, в която не се заплащат с публични средства.

За всички биомаркери за всички видове рак, според изчисленията на пациентски организации, са нужни 15 милиона лева на година.

Трябва да изследваме всички биомаркери, но не забравяйте, че това е една огромна финансова тежест, напомни проф. Куртева.

"Да стъпим на здрава основа, че това е абсолютно полезно и удачно. Внимателно да преценим с кое да започнем. Да не започваме с всички диагнози, защото тогава ще настъпи финансов срив на Касата. 

Ние сме обезпечили искането на биомаркера с решение на онкокомитет, който е поне с трима медицински онколози. Не бива да го правим прибързано и на всяка цена, не бива да го правим за всичко и не трябва да разширяваме възможността понякога и за някакви търговски интереси".

Смисълът е лекарят, който води лечението, да определи точно кой е необходимия - за който има таргетно лечение, което ще бъде ефективно при съответния пациент, отбеляза още тя в предаването "Нещо повече". 

"Ние сме дискутирали почти десетилетие този проблем в Научното дружество по онкология. В никакъв случай не сме безучастни към това дали ще лекуваме правилно нашите пациенти. Очакваме скоро това решение да бъде прието.

Вероятно ще започнем с три локализации – туморите на белите дробове, колоректални и на гърдата. За да може, стартирайки тази програма, първо да видим каква е тежестта на тези биомаркери. Второ – да видим каква е целесъобразността и какво сме икономисали. Трето-като видим, че този проект работи, може да разширяваме и с други диагнози". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на крайнодесния

Фаворитът Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати в Румъния

Фаворитът в социологическите проучвания преди президентските избори в Румъния Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати, организирани преди първия тур тази неделя, съобщават румънските медии. Тази вечер е последният от дебатите. Крайнодесният Джордже Симион е фаворит за президентските избори в Румъния 11 кандидати за..

публикувано на 30.04.25 в 19:50
Наводнен двор в село Кобиляк.

Подпомогнаха семейства от село Лехчево, пострадали от наводнението

Близо 2500 консерви получиха семейства от Лехчево, които пострадаха при наводнението в събота. Помощта е от частна фирма от Добрич и Българския Червен кръст в Монтана Още доброволци разчистват къщите в Лехчево и Кобиляк след наводнението Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк Хуманитарната..

публикувано на 30.04.25 в 19:34
 Даниел Митов

Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на BG-ALERT

Вътрешният министър Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на системата BG-ALERT.  След искането на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за проверка на системата, в МВР ще бъде създадена комисия, която да изясни проблемите с предаването на съобщения на 23 април, когато беше регистрирано силното земетресение..

публикувано на 30.04.25 в 19:26

БНБ: От 1 май основният лихвен процент намалява до 2,24%

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка . ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто. Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023..

публикувано на 30.04.25 в 19:12
Румен Драганов

Румен Драганов: Очаква се интерес от туристи от Изтока за инвестиции в по-луксозни имоти по Черноморието

Голям интерес има към България за празниците, видяхме какво се получи за Великден. Очакваме около 780 000 пътувания, от които една част ще бъдат в България, други в чужбина. Отново ще има натоварване на пътната инфраструктура, предупреди в интервю пред БНР Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози на информационната..

публикувано на 30.04.25 в 19:07

Демонстрации за и против промените в Семейния кодекс се проведоха в София

Мирен митинг "В подкрепа на правото на децата да имат и двамата си родители и споделено отглеждане" се проведе на площад "Независимост" до Куполите на "Ларгото" в София. Демонстрацията събира граждани, които подкрепят предложените и приетите от депутатите на първо четене промени в Семейния кодекс. Събитието се организира от фондация за..

публикувано на 30.04.25 в 18:49

Ген. Русев: Процедурата за приемане на първия F-16 Block 70 не е завършила

Отклонение в работата на системите на F-16 Block 70 е било констатирано. Това каза началникът на ВВС генерал Николай Русев по повод на днешния скандал между Бойко Борисов и президента Румен Радев. Русев обясни, че това е било установено при процедурите по приемането на първия F-16 Block 70. Радев и Борисов размениха реплики заради новия изтребител..

публикувано на 30.04.25 в 18:47