Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световните лидери поздравиха Доналд Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери:

Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО Марк Рюте. "Заедно можем да постигнем мир чрез сила - чрез НАТО", допълни той.

Европейският съюз се надява да се справя с глобалните предизвикателства заедно с президента Доналд Тръмп, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Заедно нашите общества могат да постигнат по-голям просперитет и да укрепят общата ни сигурност", написа още тя в интернет платформата Х.

Германският канцлер Олаф Шолц изрази също надежда - за добри отношения с най-близкият съюзник на Германия - Съединените щати.

Британският премиер Киър Стармър напомни в обръщението си към Тръмп, че сътрудничеството между Великобритания и Съединените щати датира от векове. "Заедно сме бранили света от тирания и сме работили за общата ни сигурност и просперитет - това приятелство ще се задълбочава", пише Стармър.

Украинският президент Володимир Зеленски сподели очакване за активно и взаимноизгодно сътрудничество с Тръмп. Възможност за постигане на справедлив мир, според Зеленски, ще е политиката на Тръмп за "мир чрез сила".

"Най-добрите дни на нашето съюзничество тепърва предстоят", заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху във видеообръщение към новия американски президент.

Канада и Съединените щати са най-силни, когато работят заедно, декларира канадският премиер Джъстин Трюдо.

Премиерът на Индия Нарендра Моди обяви, че чака с нетърпение отново да работи заедно със "скъпия си приятел" Тръмп.

Италианският министър-председател Джорджия Мелони изпрати "най-добри пожелания“ на Доналд Тръмп по случай завръщането му на президентския пост в САЩ.

"Сигурна съм, че приятелството между нашите народи и ценностите, които ни обединяват, ще продължат да укрепват сътрудничеството между Италия и САЩ, като заедно ще се изправим пред глобалните предизвикателства и ще изградим бъдеще на просперитет и сигурност за нашите народи“, написа Мелони в социалните мрежи, като се позова на ролята на Италия в "укрепването на диалога между САЩ и Европа“.

Мелони беше един от световните лидери, които бяха поканени и присъстваха на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп в Капитолия.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп "няма да е доволен" без споразумение за прекратяване на огъня на днешната среща с Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес. Всички казваха,..

публикувано на 15.08.25 в 21:09

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..

публикувано на 15.08.25 в 20:46
Дмитрий Песков

Песков: Възможна е тристранна среща на лидерите на САЩ, Русия и Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..

публикувано на 15.08.25 в 20:13
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на срещата Тръмп-Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..

публикувано на 15.08.25 в 19:59

Протест в подкрепа на кмета на Варна пред ресторанта на Пламенка Димитрова

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:48

Мицкоски: РСМ никога няма да се оттегли от преговорите с ЕС

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на   Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..

публикувано на 15.08.25 в 19:33

Министър Боршош: Започнаха първите туристически резервации за 2026 г.

Вече са направени първите туристически резервации за 2026 г., каза в Кюстендил министър Мирослав Боршош, който беше в града за празника Голяма Богородица, официален за Кюстендил. Има устойчив интерес към България като туристическа дестинация, отбеляза министърът. Очакваният ръст на туризма в страната за първото полугодие е между 5 и 7..

публикувано на 15.08.25 в 19:24