Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

| Репортаж
Снимка: Pxhere

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца.

Три са кризисните центрове в София, с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още.

Дежурството на един от мобилните екипи, които правят обходи по софийските улици и предлагат на бездомните подслон, проследи Евелина Стоянова.

Екипът прави обход в централната градска част на София – по булевард "Мария Лиуза", ул. "Г. Раковски" и около Централна гара.

"24 часа, 7 дни в седмицата. Постоянно си имаме работа. Има много бездомни хора, които са желаещи – превозваме ги, настаняваме ги", казват Кирил Крумов и Петър Викторов, които правят обиколките и убеждават бездомниците, че е добре да получат подслон, вместо да останат на студа.

"Постоянно минаваме обходи на кризисните точки и ги питаме."

"В кризисните центрове е топло, чисто. Обясняваме им го."

Ежедневно се срещат и с откази на хора, живеещи на улицата, да ги заведат в центровете.

"Проверихме бездомен човек, който не иска да бъде настанен. Продължаваме. Записахме му данните. Пишем декларация, в която той отказва да бъде настанен в кризисен център."

"Спя на улицата, ама се оправям", разказва мъж, който е загубил жилището си, но не желае да отиде в кризисен център заради кучето, което го придружава.

На Централна гара екипът проверява първо вътрешността, след това оглежда подлеза. Натъкват се на желаещ да бъде настанен в кризисен център.

Оттам нататък от него зависи дали ще остане повече време или утре пак ще излезе навън, поясняват от спасителния екип.

От екипа имат стари познайници като Албена, която живее на пейка в района на гарата.

"Това е Албена. Много пъти сме я карали. Не иска да бъде настанена и това е."

"Много хора като ги питаме, са съгласни. Докато се върнем, човекът изчезва."

"Как да не е помощ? Да не съм на улицата. Да не съм на гарата, на студено. Топла храна, топла завивка – това е", споделя друг мъж, останал без дом заради семейни проблеми.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30