Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Морфов

Отбелязваме 145 г. от рождението му

Александър Морфов (1880-1934)
Снимка: НВИМ

Александър Морфов е композитор, поет, публицист и офицер, известен като един от пионерите на българската хорова музика и баща на българската войнишка хорова песен. Той е и един от създателите на Съюза на народните хорове в България.

Брат е на голямата оперна певица Христина Морфова, която насърчава да се насочи към вокалното изкуство.

Александър Морфов е роден на 13 януари 1880 г. в Пловдив, в рамките на тогавашната Източна Румелия. Завършва българската католическа гимназия в Одрин, където учи основни музикално-теоретични дисциплини и флейта. Свири също на виола и виолончело.

После постъпва във Военното училище в София, което завършва през 1902 г. Участва в Балканските войни (1912­-1913 г.) и Първата световна война. Още като юнкер пише първите си военни маршове („Ний ще победим, всички дружно кат‘ вървим“, 1900 г.). Най-известният сред маршовете му е „Изгрей, зора на свободата“, познат още като „Марш на македонските революционери“.

За създаването на „Изгрей, зора на свободата“ разказва съвипускникът и близък приятел на автора, също композитор, подполковник Павел Христов в спомените си, публикувани във вестник „Целокупна България“ на 27 май 1941 г.:

„1925-то лято. Седи до мене в канцеларията другарят ми от младини – подполковник Александър Морфов. Седи и тананика. Вслушвам се. Хубавият му глас реди приятна боева мелодия. Но познавайки го добре, правя се, че не му обръщам внимание, за да не го смутя. След като тананика доста, грабна бързо от масата ми листове хартия и повдигна високо дясната си вежда – знак за силното му творческо напрежение, започна да пише. След като приключи да пише, Морфов каза смутено: „Македонската организация е натоварила нашите композитори да напишат текст и музика за македонски марш, а мен викаха за член на комисията по одобрението му. Един писал марш, друг писал химн. Слушах, слушах около десетина. Не ми хареса нито един. И си рекох: да напиша и аз един, но за себе си, за мое и твое удоволствие, приятелю. Ето, написах го! Слушай сега, пък отсъди!“

И Морфов запява: „Изгрей, зора на свободата, зора на вечната борба…“

Морфов е творческа личност с разностранни интереси. Освен поет, публицист, музикален общественик, той е също художник, скулптор, дърводелец, резбар, фотограф. Изобретател е на нов вид флейта, която се произвежда от италианската фирма “Рампони” и на нов инструмент - орфеин, с тембър на виола и виолончело.

Александър Морфов е автор на повече от 40 военни марша и патриотични песни; песни за мъжки и смесен хор; една литургия; солови песни и със съпровод на пиано и др. Песента “Дамян танец води” е станала  христоматийна за българската хорова музика. Популярни са още песента му “Баба Минковица” и баладата “Сеймени”. Той е автор на текстовете на голяма част от своите творби, както и на либретото на операта на Маестро Георги Атанасов “Запустялата воденица”.

Морфов престава да свири след едно особено трагично събитие – атентата в църквата „Света Неделя“ в София през 1925 г.. Там загива жена му, а той загубва долната си челюст.

За военните си заслуги е награден с орден “За храброст“, IV степен. Завършва земния си път на 19 април 1934 г. в  София.

В звуковия файл можете да чуете емблематичната песен на Александър Морфов „Дамян танец води“. Изпълнението е на Смесения хор на БНР под диригентството на Методи Матакиев.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52