Природозащитници блокираха символично входната врата на Министерството на околната среда и водите в опит да предотвратят застрояване в природен парк "Сините камъни".
Очаква се в "Държавен вестник" да бъдат обнародвани документите, които дават разрешение за създаване на селищни образувания "Карандила" и "Даулите".
Според природозащитниците гласуваните документи са в противоречие със закона. Ако строителството не бъде спряно, е застрашена популацията на 50% от пеперудите и орхидеите в България, предупреди Йорданка Динева от фондацията "Биоразнообразие".
Хората могат да се радват на планината, без да унищожават природата. Напротив:
"По принцип, ако има план за управление на Природния парк, това ще е добре описано. Ще са направени зони, в които да се планира човешкото ползване по начин, по който да не вреди на природата. Това в момента не е направено", обясни природозащитничката Йорданка Динева, родом от Сливен, и както сама казва:
"Това, което съм станала, е заради това, че съм имала досег с природата, без да знам името на нито едно растение или животно".
Но сега ги познава добре и ако намерението за строителство се осъществи, ще бъде застрашена цяла екосистема:
"Засягат се скалисти, гористи и открити площи в природния парк. Това означава, че се засягат както местообитания на птиците, така и местообитания на различни растителни видове. Например орхидеите, те се срещат на открити поляни. Дори на един човек да му изглежда по-важно да опазив гората, всъщност трябва да пазим комплекса от различни местообитания, така че да могат те да осигуряват места за живот на различни видове, които са във взаимовръзки помежду си".
Според Динева 25 процента от вече съществуващата леглова база в местностите се ползва, но останалата може да се ремонтира и да не се налага ново строителство:
"Паркът е известен предимно с птиците, с тревистите си растения, с буковите гори и с пеперудите. 50 процента от пеперудите и от орхидеите в България можете да ги видите само там".
Ако текстовете бъдат обнародвани, природозащитниците ще ги обжалват.
Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..
Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..
Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил. лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..
Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..
Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен . Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..
В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..