В Братислава десетки хиляди словаци протестираха срещу политиката на премиера Роберт Фицо за сближаване с Москва. Според организаторите подобни прояви е имало в още 20 града.
Протестите бяха предшествани от покачващо се политическо напрежение през седмицата. Правителството обвини опозицията и граждански организации, че се опитват да предизвикат хаос. Според словашкия премиер, те планирали незаконно сваляне на кабинета. И понеже информацията била за планове за окупиране на правителствени сгради, властите планирали да въведат превантивни мерки срещу демонстрантите.
Протестиращите снощи скандираха скандираха "Омръзна ни от Фицо" и "Ние сме Европа", а когато електрозахранването в района на площад "Свобода" прекъсна демонстрантите хф осветиха с мобилните си телефони.
Опозиционни партии и граждански сдружения отхвърлиха твърденията за планиран метеж и изразиха опасенията си ляво-националистическото правителство се опитва да отклони общественото внимание от политическите проблеми, с които не може да се справи. Те се опасяват, че Фицо променя външнополитическия курс на Словакия към Русия.
Припомняме, че през декември, насред нарастващи санкции от ЕС към Москва, той се срещна с Владимир Путин - визита, която пак разгневи части от словашкото общество.
Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..
Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..
Много магазини, кафенета и ресторанти в големите турски градове останаха затворени днес, а в други имаше малко клиенти, заради призива на опозицията за ден без разходи като протест срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Турското правителство осъди призивите масовия търговски бойкот като опит за икономически "саботаж". След като..
Столичната община ще изгради паркинги в подножието на Витоша, в районите "Драгалевци" и "Бояна", за да осигури по-добър достъп с автобуси на туристите до планината, съобщи Васил Терзиев и допълни, че се работи по възстановяване на Симеоновския лифт, тъй като има най-голям капацитет за превоз на туристите. Кметът представи визията на общината за..
Контролните органи като Регионалната здравна инспекция в София и Регионалната инспекция по околната среда и водите да си вършат работата, за да не смесват биологичните отпадъци от болниците с битовите, настоява кметът на София Васил Терзиев. Да бъдат спокойни болниците и да спазват закона, когато изхвърлят отпадъците, призова Терзиев: "Вместо да имаме..
Кралят на Йордания Абдула II ще бъде на официално посещение в България утре по покана на президента Румен Радев. Двамата ще обсъдят перспективите за развитие на двустранните отношения между София и Аман в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността...
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президента на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana ("Майстор в изкуството на италианската кухня"). Церемонията се състоя в палатът Киджи..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...