Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настъпва Лунната Нова година

Снимка: Pixabay/Javaistan

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. 

Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само в Китай, а и в Южна Корея, Тибет, Виетнам, Сингапур, Индонезия, Малайзия. Навсякъде събитието е повод за събиране с близки и пищни празненства с храна.

Традициите на посрещането на Лунната нова година обаче могат и да варират - в Китай хората украсяват с фенери и с червен цвят за късмет и благополучие.

Във Виетнам цветята имат важна роля и виетнамците поставят в домовете си специално купени за повода дръвчета портокал или кумкуат. Традицията повелява гостите да носят в дома плодове за здраве и късмет.

За корейците Лунната нова година е свързана с традиционни оризови ястия и почит към предците.

Как корейската общност в България отбелязва настъпването на Лунната нова година - разказва Таня Лий, която е омъжена за южнокорееца Джегук Лий.

"Правят парти в корейския ресторант и тогава се яде една специална супа. Тази супа е направена от оризови кексчета. Те не са сладки кексчета, те са просто като от оризово тесто. Тази супа се яде с цел да пораснеш с една година, защото начинът, по който те броят възрастта по Лунния календар, е малко по-различен. Когато бебето е в корема на майката, преди да се роди, то вече е на една година. В момента на раждането то вече е на една годинка навършена. След като се роди, започва да му се изчислява възрастта не спрямо датата, на която е родено, а спрямо Новата година. С изяждането на тази супа получаваш още една година", разясни Таня Лий.

Празненствата по света за Лунната година ще продължат 15 дни и ще завършат с Фестивал на фенерите, който се пада по време на първото пълнолуние от новата година.

По публикацията работи: Мария Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц след гласуването в Бундестага, 6 май 2025 г.

ХДС: Мерц остава кандидатът за канцлер

Фридрих Мерц остава кандидатът за канцлер, заяви председателят на парламентарната група на Християндемократическия съюз Йенс Шпан. Втори опит за гласуване в Бундестага може да има още днес. Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия, които вчера официално подписаха коалиционен договор, отново ще предложат Фридрих Мерц за..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57