Данните, изнесени от финансовия министър Теменужка Петкова, за състоянието на държавния бюджет, са неверни. Това обявиха от ДБ в кулоарите на парламента преди началото на пленарното заседание.
Мартин Димитров поиска изслушване на Петкова в Бюджетната комисия "за да ѝ помогнат да направи правилните разчети за бюджета за 2025 г.".
"За да покаже един фалшив голям дефицит, данните за приходите за януари са около милиард по-малко от миналата година. Това е абсурдно, хора. Няма никаква причина приходите 2025 година бъдат по-малко от приходите 2024-та. Трябва да са повече! Инфлацията плюс растежа трябва да бъде отстранена. Обезпокоително е, че на срещата на управляващата коалиция не са се ангажирали с 3 процента дефицит. Продължават ли да саботират Еврозоната? И на следващо място: не сме чули нито една мярка на управляващата коалиция за намаляване на разходите".
Според Божидар Божанов управляващите вече нарушават коалиционното си споразумение, защото още не са представили законодателната си програма:
"Трябваше управляващите да са готови с кратка законодателна програма, за да видим какво ще работи Народното събрание. Не виждаме законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост, макар че те са отдавна готови".
Според Божанов преминаването към избор на заместник-председатели на Сметната палата е прибързано и правилата не отговарят на принципите, залегнали в споразумението за управление.
"Друго нарушение, което виждаме, е прибързаното преминаване към избор на членове на Сметната палата, на заместник-председатели. Правилата не отговарят на принципите, които са залегнали в споразумението. Между другото, установяваме, че господин Главчев е в несъответствие с изискванията да заема поста председател на Сметната палата, тъй като е заемал поста на министър на външните работи, поради което смятаме, че той трябва да бъде освободен и изобщо да не предлага кандидати за заместник-председатели".

Започва 24-ото издание на Банско филм фест - най-големия международен фестивал за планинарско кино и екстремни спортове в тази част на Европа. Офирициалното откриване е довечера, а до края на седмицата зрителите ще могат да гледат безплатно над 80 филма и презентации на близо 20 гости от цял свят. Филми от 45 държави ще бъдат показани в Банско, за..
Сухопътните войски ще отбележат 147 години от създаването си. Сливница ще бъде центърът на честванията на 140-тата годишнина победата в Сръбско-българската война. Ритуали ще има пред гранитния монумент "Героите на Сливница" в центъра на града. След това пеши марш, посветен на героите, ще събере военните пред Пантеона на загиналите в..
Редовно заседание ще проведе правителството днес. Министрите ще предоставят безвъзмездно освободени държавни резерви - лични предпазни средства, за нуждите на населението на 56 общини на територията на страната. Правителството ще промени бюджета на Министерството на иновациите и растежа заради увеличаване капитала на държавата в "София тех..
Народното събрание ще обсъди повторно промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, след като президентът Румен Радев наложи вето на текстове от закона. В началото на пленарната седмица Председателският съвет в Народното събрание ще реши в кой от дните да влезе за обсъждане на първо четене бюджетът за 2026 година. Държавният..
В Кипър започва една от най-мащабните програми за залесяване и против ерозия на планинските склонове, обявиха от земеделското министерство. Спешните мерки целят възстановяване и защита на изгорелите горски площи при големия пожар през юли. Планът за озеляване на унищожения планински район в област Лимасол ще продължи 3 години и е на обща стойност..
Във Великобритания 80 депутати от управляващата Лейбъристка партия са готови да подкрепят оспорване на поста на Киър Стармър като лидер на партията и респективно премиер на страната, съобщи вестник "Таймс". Членовете на така наречената група "Трибюн" на лейбъристки депутати, твърдят, че имат номинациите, необходими за стартиране на лидерска..
Учителите в Кипър стачкуват тази сутрин, протестирайки срещу предлаганата от правителството нова система за оценяването им. Обсъждането на законопроекта за нея започва днес следобед в образователната комисия в парламента. Новият механизъм за атестация на учителите цели модернизация на образователната система и цялостно подобряване на..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и..
Четири протеста срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София се подготвят до края на седмицата. Елеонора Ангелова - организатор..