Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо ли е краят на войната в Украйна

Снимка: Ройтерс

Доналд Тръмп твърдеше, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, но усещайки трудностите американският президент ревизира крайният срок до 100 дни, което също изглежда амбициозна цел. „Ще уредя катастрофалната война между Русия и Украйна“, категоричен беше Тръмп по време на предизборната си кампания. Ще може ли наистина той да приложи уменията си на успешен бизнесмен и да постигне подобен външнополитически успех в началото на мандата си на фона на нестихващите ракетни и удари с дронове между Русия и Украйна?


Президентът на Русия Владимир Путин се изказа благосклонно по отношение на новия американски президент и изрази склонност за разговори относно инвазията в Украйна и енергийните цени:

„Свидетели сме на изявления на настоящия президент за готовността му да работим заедно. Винаги сме отворени за това. Не мога да не се съглася, че ако Тръмп беше президент - ако победата не му беше открадната през 2020-а, можеше да не се стигне до кризата в Украйна през 2022 г.

В същото време обаче Тръмп заплаши с нови икономически санкции Москва, ако на войната в Украйна не бъде сложен край. 

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обаче предупреди, че Путин се опитва да манипулира Тръмп:

„Получих доклад от ръководителя на външното разузнаване относно военния потенциал на Русия и готовността на Путин да продължи войната и да манипулира световните лидери. Той иска конкретно да манипулира желанието на президента на САЩ да постигне мир. Уверен съм, че руските манипулации няма да са успешни повече.“

Според Тръмп намаляването на приходите от продажбата на петрол е разковничето Русия да сложи край на конфликта: „Ще поискам от Саудитска Арабия и ОПЕК да намалят цените на петрола, трябва да ги намалят. Ако цената падне войната между Русия и Украйна ще приключи незабавно“, каза Тръмп по видеовръзка пред икономическия форум в Давос миналата седмица. 


Въпреки американската и европейската военна помощ за Украйна, надмощиe на фронта има Русия, казва Леонид Рагозин - журналист на свободна практика и съавтор на книгата „Европейска трагедия: как Западът и Русия станаха врагове“:

„Ясно е, че руските сили напредват по цялата фронтова линия. Украйна губи територия и няма вълшебна пръчка, която да забави този процес. През последните три години администрацията на Байдън опита различни неща, но на практика се провали.“

Очакванията на Майкъл Бочуркив - старши сътрудник към евразийския център на Атлантическия съвет и бивш говорител на мониторинговата мисия в Украйна на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, са в духа на книгата „1984“ на Джордж Оруел, в която светът е разделен на три регионални империи:

„Забелязахме, че в речта за встъпването си в длъжност Тръмп не спомена Украйна и това е един вид послание. Аз и други анализатори оставаме с чувството, че Тръмп подготвя съюзниците си и американското общество за концентриране по полукълба. Това, което имам предвид, е, че ще се фокусира върху укрепване на САЩ и установяване на влияние върху Канада, Мексико, Панамския канал, Гренландия, а ще остави другото полукълбо за китайския президент Си Дзинпин и Путин и техните сфери на влияние, което е опасно, защото Путин ще пристъпи напред, ако не е изтласкан със сила назад.“

С това обаче не е съгласен журналистът Стивън Ерлангер - кореспондент на „Ню Йорк Таймс“ за Европа, носител на две награди „Пулицър“:

Смятам, че американските интереси са много по-мащабни от просто западното полукълбо. Със сигурност Китай влиза в интересите на Тръмп. В началото на втория си мандат Тръмп използва много по-агресивен, почти лекомислен, имперски тон. Бих предпочел да критикува съюзниците си по-малко, а противниците си повече.“


С ударите си по цивилна и енергийна инфраструктура Русия цели да сломи духа на украинците отвъд фронтовата линия, допълва Ерлангер и прогнозира какво е възможно да произлезе от очакваната лична среща между Тръмп и Путин:

„Или ще бъде като с Ким Чен-ун - ще има много шум и целувки, но няма да произлезе нищо в крайна сметка или е възможно Путин да го манипулира. Опасността е в това Тръмп да си мисли, че може да договори сделка с Путин през главите на украинците и европейците. Един вид да договори прекратяване на огъня и да остави последствията за европейците, докато той се занимава с Китай, Тайван, Панама, Канада и Гренландия.“


Кои са червените линии за Русия и Украйна за евентуално споразумение за прекратяване на огъня? Леонид Рагозин:

„Русия каза ясно вече десетки пъти, че иска договорна рамка подобна на споразумението от Истанбул, което се провали в началото на 2022 г., малко сред началото на пълномащабната инвазия. Освен това, Русия ще настоява да запази контрол върху териториите, окупирани между пролетта на 2022-а и настоящия момент. Също така Украйна да не се присъединява към НАТО, за което Кремъл ще иска потвърждение от Алианса. Русия ще претендира за много по-ограничен състав на украинската армия и различни ограничения за оръжейните доставки. От друга страна, не виждам индикации Москва да иска смяна на режима, поне с военни средства, готова е да разговаря със Зеленски и той да остане на власт след като войната приключи.“

...и и Майкъл Бочуркив:

„Седалището ми е основно в Одеса и разговарям с много украинци и оставам с усещането, че няма да се съгласят да се откажат от кандидатурата си за членство в НАТО, за което настоява Путин, или пък от Запорожие и Херсон в допълнение към Донецк и Луганск. Хората в тези две области не искат да живеят под руска окупация и са ми казвали, че това би било по-лошо от самия ад. Зеленски е в трудна ситуация, защото не мисля, че Путин ще отстъпи от изискванията си. Но дори да има споразумение - кой ще бъде негов гарант - Турция или държава от Персийския залив? Защото ако Путин наруши подобна договореност, като имаме предвид, че е правил подобни неща в миналото, ще се намеси ли държавата-гарант с военни действия? Съмнявам се.“

Времето не е на страната на украинците, а ориентацията за посоката към край на войната остава неясна. 


Снимки: Ройтерс
По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медсестри на протест с искане за увеличение на заплатите

Медицински сестри, акушерки и други професионалисти по здравни грижи поискаха минимална заплата от 3077 лева и незабавно приемане на стандарт за качествена грижа за пациента. Исканията бяха отправени на протест пред Министерството на здравеопазването в днешния ден на сестринството, който за кратко блокира движението в района. Минималното..

публикувано на 12.05.25 в 14:10

Патриарх Даниил отслужи молебен в "Св. Александър Невски" за медицинските сестри и братя

Военномедицинска академия отбеляза Международния ден на сестринството с молебен, който беше отслужен от Негово Светейшество патриарх Даниил в Катедралния храм "Св. Александър Невски". С тържествен звън огласиха столицата камбаните на Катедралния храм "Св. Александър Невски" преди молебена. Патриарх Даниил заяви, че професията на..

публикувано на 12.05.25 в 14:09
Ангел Янчев, депутат от

Депутат от "Възраждане" сигнализира за законови нарушения в държавни училища

Около 400 държавни училища към Министерството на образованието плащат такса смет и правят застраховки в нарушение на финансовата дисциплина. Това заяви във Велико Търново депутатът от "Възраждане" Ангел Янчев. За казусите той ще уведоми Сметната палата и Държавната финансова инспекция. Ангел Янчев посочи, че според изисканата от него..

публикувано на 12.05.25 в 13:52
Росен Желязков откри кръгла маса на тема „Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните“.

Росен Желязков: Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност

На форум срещу насилието над животни премиерът Росен Желязков каза, че силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност и затова трябва да се мисли и за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите.  Форумът е организиран от българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, който е зам.-председател на Интергрупата..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в НС по темата "Боташ"

Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата "Боташ". Според членовете на тази група – разследването на договора с турската компания ще даде отговор на въпроса до каква степен президентът Румен Радев има роля в този ощетяващ страната ни контракт. Такова изслушване в парламента ще изясни както ролята..

публикувано на 12.05.25 в 13:42
Слави Василев

Слави Василев: Президентът предложи референдум за времевата рамка, а не "За" или "Против" еврото

"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен дебат". Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото Това коментира пред БНР Слави Василев, политолог, бивш главен експерт в кабинета на президента..

публикувано на 12.05.25 в 13:40
Киър Стармър

Киър Стармър обяви по-строги миграционни правила

Мигрантите ще трябва да живеят във Великобритания десетилетие и едва след това ще могат да кандидатстват за гражданство съгласно новите планове на правителството за намаляване на зависимостта от чуждестранни работници.  Премиерът Киър Стармър съобщи подробности за миграцията на специална пресконференция  преди да бъде публикувана така..

публикувано на 12.05.25 в 13:21