Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вътрешен одит" на МЗ ще направи проверка как са изразходвани средствата по Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите през 2024-та

Медиите търсят информация колко е струвало онлайн обучение на медици по програмата за донорство

Иванка Динева
Снимка: БГНЕС

Държавата е платила близо 360 хиляди лева за няколкодневно онлайн обучение на лекари относно бъдещето на органните трансплантации. Средствата са от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите, съобщава сайтът "Офнюз" (Offnews), като се позовава на данни, събрани от агенция "Медицински надзор" по Закона за достъп до обществена информация.

Обучението е проведено през миналата година от организация в Италия, която според проверка на медията не предлага курсове, свързани с медицина. 

Според публикацията на Offnews обучени от разстояние са 47 медицински специалисти, като курсовете са проведени в два последователни уикенда в края на миналата година.

В отговора си до медията от агенция "Медицински надзор" твърдят, че центърът е място за обучение на медицински кадри и си сътрудничи със специалисти в областта на трансплантациите.

Модератор на курса е бил професор, представен като психолог и специалист по психосоциални въпроси при донорство и трансплантации.

От БНР потърсихме директора на агенцията Иванка Динева за подробности относно обучението:

След обяснението: "Във връзка с публикациите, които излизат, за донорството и трансплантациите и похарчените пари. Търся ви за коментар", Динева каза: " Те на са похарчени, това са пари, които са  по национална програма. Но аз в момента съм в среща, така че, ако искате, по-късно може да се чуем".

В следобедните часове срещите на Динева продължиха без прекъсване, като на телефонните ни позвънявания отговаряха сътрудници.

Според данните на Offnews през миналата година агенцията е похарчила за обучения по донорство и трансплантации общо 594 хиляди лева. За информационни кампании в подкрепа на донорството са разходвани 430 хиляди лева.

По-късно днес от Министерството на здравеопазването съобщиха за БНР, че звеното "Вътрешен одит" на министерство ще направи проверка как са изразходвани средствата по Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите през миналата година.

Проверката е разпоредена от министър Силви Кирилов. Ще бъде направен анализ на отчетените по програмата дейности, допълниха от Министерството на здравеопазването. 

Статистиката за 2024 година показва, че у нас са реализирани 16 донорски ситуации с хора в мозъчна смърт и са направени 34 трансплантации, сред които две от живи донори. Страната разполага с 31 донорски бази, като една трета от болниците са разположени в София. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски ще работи със САЩ по мирния план, без да предава националните интереси

Като "много опасен момент" описа върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас представянето на руско-американския план за мир в Украйна. А украинският президент Володимир Зеленски призова украинците да останат единни в "един от най-трудните моменти" в историята на страната: "Украйна може да се окаже изправена пред много..

публикувано на 21.11.25 в 17:59
Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Украйна няма да допусне план, разработен без да се чуе гласа на украинския народ

Украинският посланик в България Олеся Илашчук коментира американският мирен план за Украйна с думите, че "Украйна няма да допусне план, който е разработен, без да се чуе гласа на украинския народ". "Според мен това не е възможно, защото само с Украйна и само с нашите партньори от САЩ и партньорите от ЕС, това е най-важното и това ще бъде план за мира,..

публикувано на 21.11.25 в 17:55
Илия Проданов

БАК: В Бюджет 2026 няма пари за напояване, земеделците са натоварени с увеличени държавни такси

В бюджета за 2026 г. няма заложени пари за напояване, а земеделците и производителите на храни са натоварени с увеличени държавни такси. За това алармираха от Българската аграрна камара (БАК). "Напояването, без което няма земеделие, оказва се е приоритет само на думи. Пари за него няма", каза председателят на камарата Илия Проданов и..

публикувано на 21.11.25 в 17:40
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: В София има достатъчно снегопочистващи машини

В София има достатъчно снегопочистващи машини, заяви зам.-кметът по екология на Столичната община Надежда Бобчева. Към момента проблеми има само в два квартала - "Красно село" и "Люлин". Това са кварталите, в които от миналия месец има проблем със сметосъбирането и извозването. "Към настоящия момент ние направихме преглед на цялата..

публикувано на 21.11.25 в 17:20
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Липсата на записи от камери затруднява намирането на повредилите Паметника на летците

Липса на записи от видеокамери затруднява установяването на вандалите, повредили Паметника на българските летци и парашутисти в София. Това стана ясно от думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от депутата от "Възраждане" Ивелин Първанов. "Отправено е запитване до..

публикувано на 21.11.25 в 17:11

Община Ловеч предвижда увеличение на местните данъци от 2026 година

Община Ловеч предвижда от следващата година увеличение между 10% и 35% на местните данъци. Предстои промените в наредбата за местните данъци и такси да бъдат обсъдени и гласувани от общинския съвет. Най-сериозно увеличение се предвижда за данъка върху придобиване на имущество – от 2 на 2,7 промила върху данъчната оценка, което е..

публикувано на 21.11.25 в 17:00

Близо половината служители на НОИ в Монтана излязоха на протест

Близо половината служители в териториалното поделение на НОИ в Монтана излязоха на протест. Те настояват за минимум 20% увеличение на заплатите.  "Експерт не се става за няколко месеца. Нужни са поне 2-3 години", споделиха протестиращи.  В НОИ работят над 70 души.  Стефка Петрова е в института от 1996 година: "Смятаме, че тези до 5%, които..

публикувано на 21.11.25 в 16:41