Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана за превоз на дървен материал в Трън

Фирмите, извършващи дърводобив от общинския горски фонд в община Трън, ще извозват материала при благоприятни метеорологични условия. 

Издадена е заповед, която забранява транспортът на дървен материал при мокро и кално време, стана ясно на проведената днес сесия на местния ОбС. 

Разпоредбата е в отговор на сигнал от жител на село Ломница. 

Той алармира за лошото състояние не само на горските, но и на общински пътища, които са с коловози от кал заради камионите.

На заседанието кметът на Трън Цветислава Цветкова заяви, че след получения сигнал е направена проверка. Установено е, че част от районите, в които се извършва дърводобив, са в обхвата на "Държавно горско стопанство - Трън“. 

Оттам са поели ангажимент щетите да бъдат отстранени, а със заповед на директора на общинското предприятие "Трънска гора” е наложена забрана на фирмите да извозват дърва при мокро време. 

От съсипан заради камиони път се оплакват и жителите на пернишкото село Дивотино. Шосето там системно се замърсява от тежкотоварните автомобили, превозващи въглища от намиращия се в района рудник.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жител на Монтана нападна майка си

В Монтана син удари с ръка по лицето майка си. В монтанското село Смоляновци мъж отправил закана за убийство на съпругата си. Малко след полунощ в понеделник в Монтана възникнал скандал между 39 годишен и майка му на 58 години, и двамата от града. В ситуацията синът нанесъл удар с длан по лицето на майка си, като и причинил телесна повреда в..

публикувано на 15.07.25 в 11:46

Съдят медицинска сестра за смъртта на пациент в психиатрията в Ловеч

Окръжната прокуратура в Ловеч внесе в съда обвинителен акт срещу медицинска сестра от Държавната психиатрична болница в града, за това, че е причинила смъртта на 25-годишен пациент. Той е починал вследствие на пожар в едно от отделенията на болницата. Инцидентът е станал в първо мъжко отделение на лечебното заведение през октомври 2023 г...

публикувано на 15.07.25 в 11:14

"Джунгли, скакалци и твърдоглави баби" в Музейко

Научен разказ, съчетан с лична история – това ще се случи в Музейко тази вечер. Д-р Антония Хубанчева ще разкаже за сетивния свят на животните и ще сподели личната си история на борба с хронично заболяване за завръщането си към науката. Събитието, което ще започне в 19.00 часа, е благотворително и е озаглавено "Джунгли, скакалци и..

публикувано на 15.07.25 в 11:08
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Пълзящата несправедливост няма начин да не ескалира в пълзящ авторитаризъм

Видяхме един човек, окован с белезници на базата на свидетелски показания. Такъв коментар направи пред БНР писателят Захари Карабашлиев, след като беше арестуван кмета на Варна Благомир Коцев. Той беше задържан при операция на Комисията за противодействие на корупцията, а Софийският градски съд му постанови мярка "задържане под стража"...

публикувано на 15.07.25 в 11:00

Крайният срок за възражения за изравнителните сметки за парно е 31 август

"Топлофикация София" e започнала да изготвя общите изравнителни сметки за изминалия отоплителен сезон въз основа на данните, подадени от фирмите за дялово разпределение. От дружеството съобщават, че вече са изготвили месечната сметка за юни, както и част от изравнителните сметки. Какво трябва да направят потребителите, които имат суми за..

публикувано на 15.07.25 в 10:54

На фокус: Специалисти, работещи с уязвими деца извън светлините на прожекторите

Фондация "За Нашите Деца" представя изложбата "Професия Човек" , посветена на хората, даряващи сигурност, топлина и подкрепа в грижата за децата. Кампанията има мисия да насочи вниманието към специалистите, които работят с уязвими деца, но остават извън светлините на прожекторите . За тях това е призвание и е важно отдадеността им да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 10:53

Четири са жертвите при катастрофа на малък самолет на Острова

Вече са известни подробности за катастрофиралия в неделя на малък медицински самолет на летище Саутенд във Великобритания. Загинали са четирима души. Летището в Саутенд остана затворено в понеделник и дълго време полицията не съобщаваше нищо за това дали има жертви. Сега вече е ясно, че жертвите са четири, едната от които е жена, работеща в..

публикувано на 15.07.25 в 10:32