Таксиметрови шофьори се събраха на протест пред Терминал 2 на Летище София срещу новата организация на движението, влязла в сила от 9 януари. Шофьорите блокираха входа и изхода на Терминала, като посочиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще останат до 22:00 часа днес.
Протестиращите таксиметрови шофьори се събраха в 12:30 ч. на 7-ми километър на "Цариградско шосе", като час по-късно потеглиха с колите си към летището. Те пристигнаха там малко реди 14:00 часа, застанаха на бариерите на аерогарата, блокирайки придвижването на коли към нея, и заявиха, че ще останат тук до 22:00 часа, до който час имат разрешение от общината да протестират.
Те са недоволни от новите правила за престой на аерогарата, според които на паркинга ѝ може да се остане безплатно за 10 минути, а следващото влизане, ако е в рамките на час, трябва да се заплаща. От бранша настояват за незабавна отмяна на тези правила, защото те ще ощетят клиентите им, водят до загуба за бизнеса и са дискриминационни.
Протестът принуждава пътниците, които трябва да пристигнат на летището, да слизат от колите преди блокираните бариери и да вървят пеша до терминала. До напрежение засега не се е стигнало.
От синдиката на таксиметровите шофьори заявяват, че ако исканията им не бъдат изпълнени, от понеделник протестът им ще бъде 24-часов. По-рано от Летище София призоваха гражданите и гостите на София да използват метрото от и до летището, а специално към заминаващите пътници препоръката бе да са на летището три, вместо два часа преди полета.
Радослав Тодоров - ръководител Отдел "Паркинги" към летището, посочи пред БНР:
"Летище София е обект от критичната национална инфраструктура и "запушването" му сериозно застрашава националната сигурност и въздухоплаването като цяло над Република България. Има допълнителен ресурс от служители, насочват трафика на пристигащите към метрото, и съответно ако имат посрещачи, да извървят пеша разстоянието до отблокираната зона, която е обратния завой точно преди бариерите. Трафикът се движи много бавно, на моменти се блокира от компанията".
Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..
Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград спаси 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички налични..
В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..
Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим..
Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия. Продължават разговорите с представители..
Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас. Изпълнението на тази програма..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...