Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Фейгин 14-а на Европейското първенство по фигурно пързаляне

Александра Фейгин
Снимка: БТА

Шампионката на България Александра Фейгин завърши на 14-о място при жените на Европейското първенство по фигурно пързаляне в Талин (Естония).

Това е втори най-добър резултат за нея на шампионатите на Стария континент след 11-ата позиция при дебюта ѝ през 2019-а. В следващите си четири участия тя се нареди съответно 17-а през 2020-а, 20-а през 2022, 16-а през 2023-а и 18-а през 2024-а.

Фейгин получи оценка от 105.94 точки (56.25 за технически елементи и 49.69 за компоненти) за волната си програма, изпълнена върху компилация от песни на "Бийтълс", но имаше неточности в някои от скоковете. Във волната тя се нареди 12-а, но в кратката беше 14-а с 53.32 точки и остана на 14-а позиция в крайното подреждане със сбор от 159.26 точки. Оценката за технически елементи на Фейгин е девета по сила, но по-ниската стойност за компоненти на програмата коства на българката няколко места нагоре.

Европейска шампионка стана представителката на домакините Нина Петрокина, която получи от съдиите 139.24 точки. Така естонката, която беше втора след първата част от състезанието, събра 208.18 точки и взе златното отличие пред родна публика.

Победителката от 2023-а и вицешампионка от 2024-а Анастасия Губанова (Грузия) отново остана със среброто със сбор от 198.61 точки, а бронзова медалистка за втора поредна година е Нина Пинцароне (Белгия) със 191.44 точки. Тя беше четвърта преди волната, но в нея игра безапелационно и се качи на почетната стълбичка.

Защитаващите титлата си Шарлен Гиняр и Марко Фабри (Италия) поведоха след ритмичния танц при танцовите двойки, след като бяха оценени за изпълнението си с 84.23 точки. Те се борят за трета поредна титла от Стария континент.

Втори се наредиха Евгения Лопарьова и Жофри Брисо (Франция) с 82.75, а трети са вицешампионите от последните две години Лайла Фиър и Люис Гибсън (Великобритания) с 81.57 точки, след като имаха неточност в началото на композицията си.

Днес Европейското първенство продължава с волната програма при танцовите двойки и при мъжете.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирин

Ръководството на Пирин обясни за наказанието на ФИФА

От Пирин Благоевград обясниха ситуацията във връзка с наложеното наказание от ФИФА. Футболната централа наказа „орлетата“ да не картотекират нови футболисти, като клубът ще трябва да плати глоба в размер на 3 000 швейцарски франка.  „Уважаеми орлета, Във връзка с появилата се информация за наложен трансферен бан на ПФК Пирин от страна на ФИФА, бихме..

публикувано на 03.06.25 в 06:25
Пламена Миткова

Пламена Миткова с второ място на турнир в Италия

Пламена Миткова се класира на второ място в дисциплината скок дължина на турнира по лека атлетика World Athletics Continental Tour Silver в Роверето (Италия). Миткова завърши с 6.69 метра, които преодоля в третия си опит, като остана само на сантиметър от личния си рекорд за сезона. Победителка стана шампионката от Европейските игри от Краков 2023..

публикувано на 03.06.25 в 06:21

Ламин Ямал: Мачът Испания - Франция няма да реши "Златната топка"

Испанският нападател на Барселона Ламин Ямал заяви, че наградата „Златната топка“ няма да се определи от представянето му в четвъртък, когато той и френският нападател на Пари Сен Жермен Усман Дембеле ще участват във Финалната четворка на Лигата на нациите. Испания и Франция се срещат в Щутгарт за място на финала, като победителите ще се..

публикувано на 02.06.25 в 21:22

Джокович с нов експресен успех в Париж

Поставеният под номер 6 в схемата Новак Джокович се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис. Сърбинът отстрани Камерът Нори (Великобритания) с 6:2, 6:3, 6:2 след 2:15 часа на корта.  Трикратният победител на "Ролан Гарос" имаше колебания по време на срещата с Нори, но в крайна сметка си осигури мач в следващата..

публикувано на 02.06.25 в 19:55

Станислав Шопов избяга от ЦСКА и подписа в Хърватия

Българският национал Станислав Шопов вече е футболист на Осиек от Хърватия. Вече бившият футболист на ЦСКА подписа договор за три години. Отборът на Осиек завърши на седмо място в местното първенство и също както „армейците“ няма да играе в европейските клубни турнири през следващата кампания. В изминалото първенство Станислав Шопов..

публикувано на 02.06.25 в 18:08

Над 100 гимнастички със заявка за първия турнир за Купа "Бул Джим"

Над 100 състезателки от клубове в цялата страна, разделени в четири възрастови групи, ще вземат участие в първото издание на турнира по спортна гимнастика за Купа "Бул Джим". Надпреварата ще се проведе на 7 юни в залата по спортна гимнастика в Национална спортна база "Раковски". Състезателният ден ще започне в 10:00 часа, а официалното откриване е..

публикувано на 02.06.25 в 17:45
Габриела Петрова

Габриела Петрова започна сезона на открито с второ място в Есен

Габриела Петрова започна сезона на открито с отлично постижение. На турнира в германския град Есен състезателката ни в троения скок записа 14.37 м, с което се изкачи на седмо място в световната ранглиста. Тази позиция Петрова разделя с европейската шампионка в зала Ана Пелетейро-Компаоре, като нейните 14.37 м са именно от триумфалния ѝ опит на..

публикувано на 02.06.25 в 13:26