Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Гренландия е по-скоро отвличане на вниманието от по-големия въпрос в трансатлантическите отношения, а именно - Украйна"

Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика

"Тръмп изглежда наистина решен да отслаби руската икономика"

| Интервю
Якоб Киркегор - икономист от института "Питърсън" във Вашингтон
Снимка: www.piie.com

За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп създаде хаос и продължи със своите противоречиви послания. С реторика, изпълнена със заплахи и неподкрепени с факти твърдения, новият американски президент се опитва да се позиционира като миротворец и като човека, който "ще направи Америка отново велика ". 

Късно снощи Белият дом обяви, че от днес влизат в сила 25 - процентни мита за вноса от Канада и Мексико и 10 процента за Китай. Да се готви Европа. Какво означава това за Стария континент, където вече три години Русия води война срещу Украйна, а вътрешните проблеми на страните членки на Европейския съюз поставят на все по-голямо изпитание Брюксел? Марта Младенова потърси мнението на Якоб Киркегор, изследовател в институтите "Брюгел" и "Питърсън". 

"Тръмп започна донякъде да прави това, което се беше заканил да направи. Поде много инициативи, някои от които бяха прекъснати скоропостижно, защото явно не бяха добре подготвени. Например - замразяването на почти всичките помощи, които Съединените щати изпращат зад граница. Това се оказа неосъществимо. Тръмп засега се фокусира основно върху вътрешнополитически въпроси - например имиграцията и помилванията на осъдените за щурма на Капитолия. 

За разлика от това мита не бяха наложени незабавно. Даже нямаше и незабавни мерки по отношение на националната сигурност на Съединените щати. Е, имаше действия, свързани с изкуствения интелект, но не и с Украйна, например. Така че - от гледна точка на Европа, май можем за си кажем: "дотук добре". 

Не знаем какво ще стане в бъдеще, но засега Тръмп не е направил нищо, което да засегне пряко Европа. Той вече обяви 25-процентни мита на Канада и Мексико от 1 февруари. Но тепърва ще видим колко сериозно ще следва политиката си с митата по принцип". 

- Европа сравнително отдавна разсъждава как да реагира на търговската политика на Съединените щати при завръщането на Тръмп. Готова ли е вече? 

- Продължавам да смятам, че стратегическото предизвикателство пред Европа е войната в Украйна. И макар да не вярвам, че поддържането на отбранителните й способности зависи изцяло от продължаването на американската помощ, без съмнение тя би укрепила значително украинските сили. Запазването й е в интерес на Европа и със сигурност това е много по-важен въпрос от търговските мита в отношенията със Съединените щати. 

Сред европейците се шири погрешно схващане, че Европа е много уязвима и че администрацията на Тръмп непременно ще победи в евентуална търговска война. Но това далеч не е сигурно. Не бива да се плашим от търговска война със Съединените щати, защото тя би била много по-вредна за американската, отколкото за европейската икономика. Да, болезнено ще е за нас, но американците ще пострадат много повече. 

Така че - по-добре да се концентрираме върху убеждаването на Тръмп да продължи подкрепата за Украйна, за да стигнем до мир чрез сила, какъвто Киев приема. Сигналите на този фронт бих казал, че досега са умерено окуражаващи. Според информация в медиите администрацията на Тръмп е прехвърлила ракети за зенитните системи "Пейтриът" от Израел в Украйна. Това, разбира се, е било планирано от администрацията на Байдън, но Тръмп можеше да го отмени, стига да искаше. 

- По време на предизборната си кампания Тръмп обяви, че ще прекрати войната на Русия срещу Украйна. Не беше споменавал обаче санкции или мита срещу Москва. Военната помощ за Украйна продължава, но ключова хуманитарна помощ е замразена. Какво е това - игра с огъня, опит за балансиране на позиции между двете воюващи държави или класическите неизвестни около Тръмп? 

- Типично за Тръмп, това е хаос. За внезапното замразяване на всички хуманитарни помощи от Държавния департамент - хората на върха на администрацията май не са били наясно с последиците. Според мен съвсем скоро голяма част от тази помощ ще бъде възстановена. 

От друга страна, Тръмп изглежда наистина решен да отслаби руската икономика. Причината е, че пое публично ангажимент да прекрати войната чрез преговори, но към момента нито Русия, нито Украйна са заинтересовани да влязат в такива. Тръмп трябва да промени това статукво - като накара Владимир Путин да седне на масата за преговори. 

По-лесният начин за постигане на тази цел, защото това няма да струва нищо на Съединените щати, е чрез удар по икономиката на Русия. За президент, който иска да увеличи износа на американски петрол и природен газ, това ще е много удобно. Ако руските доставки на енергийни суровини на световния пазар намалеят, ще има повече търсене за американските доставки. 

- Говорим за отслабване на руската икономика, но никой не знае какво е реалното й състояние. На данните от Москва не може да се вярва, а мненията са противоположни - от "западните санкции действат по план"до "руския бизнес успява да ги заобиколи и практически те не удрят икономиката".   

- Нека си признаем, че не беше реалистично да се очаква, че санкции, наложени само от част от глобалната икономика - Г-7, страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и някои други - могат да потопят руската икономика. Русия влезе в тази война с много големи финансови резерви и продължава да изнася големи количества петрол и газ на световните пазари. Москва вещо заобикаля много от технологичните санкции, които Западът й наложи. 

Но това не означава, че санкциите не са ефективни. Ефектът им е постепенно отслабване на руската икономика. А именно - значително увеличение на инфлацията, ограничаване на военния производствен капацитет и драстичен спад на финансовите резерви на Русия. 

Според мен 2025-а или 2026-а ще е решаващата за войната от икономическа гледна точка. Все по-ясно се вижда, че заради санкциите икономиката на Русия няма й позволи да продължава да води тази война. Затова и Тръмп си е избрал тази мишена. 

- За Тръмп очевидно всяка политика е „сделка“. Каква ще бъде тя за Украйна и можем ли изобщо да говорим за победа на Киев над агресора? 

Зависи какво се възприема като победа за Украйна. Ако е връщане към границите от 1991 година, ще трябва да признаем, че за съжаление, това е все по-малко вероятно. Защото би означавало крах на руската държава, което не е възможно. Аз мисля, че победа за Украйна би било стабилизиране на ситуацията на фронта, дори връщане на някои територии, както и надеждни гаранции за сигурност от Съединените щати и от останалите страни членки на НАТО в съчетание с ускорена интеграция в Европейския съюз. 

Подобна сделка би била приемлива за Тръмп, защото според мен той се страхува да не се окаже американския президент, който е изгубил Украйна. Спомнете си какво се случи с Джо Байдън - авторитетът му беше сериозно накърнен от хаотичното изтегляне от Афганистан. 

Тръмп рискува да излезе некадърник, ако не постигне сделка, която да гарантира статута на Украйна на независима държава и постепенното й интегриране в Запада. Сделката може и да е по-мащабна - с по-голям ръст на европейските разходи за отбрана, включително повече покупки на оръжия от Съединените щати, а вероятно и на втечнен природен газ. Затова мисля, че е възможно да има сделка. 

- А може ли да се стигне до "сделка" и за Гренландия? Тръмп настоява островът да стане част от Съединените щати. 

- Но това няма да се случи. Гренландците очевидно не искат да станат американци. Дори да получат независимост от Дания. Не е много ясно какво има предвид Тръмп като казва, че иска Гренландия, за да брани Америка и целия свободен свят. Съединените щати всъщност имат военно присъствие в Гренландия още от 50-те години на миналия век. 

Тръмп заплаши, че ще наложи търговски санкции на Дания, ако не получи това, което иска. Но според мен тази стратегия е обречена. Дания може да е малка държава, но икономически е изключително силна. Има бюджетен излишък. А също търговски излишък и излишък по текущата сметка от почти 10 процента от БВП. Санкциите на Тръмп ще са в голяма степен ялови. 

Освен това вярва ли му някой, че ще изпрати наистина морската пехота да нахлуе в Гренландия?! Аз не!!! Ако все пак го направи, това ще е краят на НАТО. Затова американският Конгрес несъмнено би му попречил. 

Тръмп явно преследва някаква сделка, но каква точно е трудно да се каже. Да, в Гренландия има залежи на някои ценни минерали, но добивът им би бил много, много скъп. Затова за мен това е по-скоро отвличане на вниманието от по-големия въпрос в трансатлантическите отношения, а именно - Украйна. Трябва да се концентрираме върху нея и да не обръщаме много внимание на изявленията на Тръмп за Гренландия. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп: Може би Путин ме разиграва и към него трябва да се подходи по различен начин

Руският президент Владимир Путин не трябва да бомбардира цивилни райони в Украйна, заяви американският държавен глава Доналд Тръмп, като добави, че в противен случай може да наложи допълнителни санкции срещу Москва, предаде БТА. "През последните няколко дни няма причина, поради която Путин да изстрелва ракети по цивилни райони, градове и..

публикувано на 26.04.25 в 18:27
Разрушената сграда на баптистката болница Ал Ахли след израелски въздушен удар в град Газа, 13 април 2025 г.

10 загинали след израелски удар по жилищна сграда в град Газа

Радикалната палестинска групировка "Хамас" е готова да освободи всички израелски заложници, останали в плен в ивицата Газа, но не и да сложи оръжие. Ислямистите предлагат петгодишно примирие с Израел в рамките на решение, което да се вземе след края на преговорите, водени в Кайро чрез посредници между двете страни.  "Хамас" има готовност за размяна..

публикувано на 26.04.25 в 18:13
Хората придружиха ковчега на папа Франциск от базиликата

Близо 400 000 хиляди души са казали последно "сбогом" на папа Франциск

В Рим, в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ бе погребан папа Франциск, по негово желание. Преди това, на площад "Свети Петър", бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни, на други официални лица и граждани.   Делегацията на България беше водена от премиера Росен Желязков. По..

публикувано на 26.04.25 в 17:47
Росен Желязков

Росен Желязков: В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си

В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си, заяви премиерът Росен Желязков след края на траурната церемония по погребението на папа Франциск във Ватикана. Желязков отбеляза, че папа Франциск е проповядвал мир, справедливост, равенство и братство между хората. Застъпваше се за "онеправданите, за бедните,..

публикувано на 26.04.25 в 17:46
Стив Уиткоф и Владимир Путин в Кремъл, 25 април 2025 г.

Путин към Уиткоф: Русия е готова да проведе мирни преговори с Украйна "без предварителни условия"

Русия е готова да проведе мирни преговори с Украйна "без предварителни условия", е заявил руският президент Владимир Путин пред американския пратеник Стив Уиткоф по време на срещата им вчера. Това обяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, като добави, че Путин е повтарял това няколко пъти в миналото.  В Кремъл започна срещата Уиткоф - Путин..

публикувано на 26.04.25 в 17:24

Русия съобщи, че изцяло си е възвърнала контрола над Курска област

Началникът на генералния щаб на руската армия - генерал Валерий Герасимов, е докладвал на президента Владимир Путин, че руските сили са си възвърнали изцяло контрола над руската Курска област, предадоха световните агенции, като се позоваха на изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. През август миналата година украински войски..

публикувано на 26.04.25 в 16:55
Горица Радева

Горица Радева: Няма български граждани в корпуса "Азов"

Няма в момента български граждани в корпуса "Азов" в Украйна - това каза пред БНР Горица Радева, която от три години е доброволец в страната и военен кореспондент от фронта в Донбас. Тя бе в Брюксел по покана на "Да, България".  Радева е от Велико Търново с баща афганистанец и майка българка. Казва, че макар постъпването в "Азов" да е..

публикувано на 26.04.25 в 16:46