Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Това обясни пред БНР проф. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория.
"Наследствените карциноми съставляват 10 до 20% от цялото количество регистрирани карциноми.
Най-често доказаните генетични промени в една нормална клетка водят до това, че нейната регулация се променя и тя придобива характеристиките на туморна клетка".
Той посочи, че има увеличение на запитванията към медико-генетичните консултанти за тълкуване на възможни фамилни случаи на карциноми.
"Когато се направи едно обширно генетично изследване, ние се изправяме пред това, че генетичните промени не влизат в една категория. Има мутации, които са по-агресивни, по-рискови и вероятността да доведат до карцином е доказано по-голяма. Тези специфики са залегнали в стандартите по медицинска генетика. Тълкуването трябва да бъде извършено от лекари, които имат компетентност в тази насока".
Макар и да нямаме чак такива възможности, както по-добре финансираните научни проекти в европейските страни, българските учени имат десетки изследвания, касаещи проучването на механизмите, свързани с развитие на онкологични заболявания, обясни още проф. Савов.
Имаме проект в областта на течната биопсия, посочи той в предаването "Хоризонт до обед".
"За мен е класика, която е неотменна, когато трябва да диагностицираме едно онкологично заболяване, да разполагаме с материал от солидния тумор. Взимането на кръвна проба допуска, че в нея би имало наличие на туморни маркери, които биха могли да бъдат изследвани с по-специфични технологии. Течните биопсии не са абсолютен стандарт. Те трябва да бъдат опция, възможност за диагностика и за получаване на информация, както другите широко използвани и утвърдени методи".
Проф. Савов коментира и необходимостта от използавенто на биомаркери за правилно лечение и диагностика.
"Това е подходът. Всяка туморна клетка е уникална, нейното поведение е уникално и познанието на различната спрямо нормалната генетика е решението как този тумор да бъде блокиран".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.Да се утвърдят бързо скрининговите програми поне за рака на гърдата, на белия дроб, на дебелото черво и на простата. За това настоява доц. Веселка Стойнова, завеждащ на Клиниката по образна диагностика в "Аджибадем Сити Клиник".
"Парите за здраве трябва да отиват в много по-голяма степен за профилактика. Много по-лесно се лекува едно начално заболяване, отколкото един напреднал процес.
Има все по-добри практики, все по-добре екипирани болници и все повече специалисти. За разлика от много други развити европейски страни, в България не се чака толкова много за образно изследване.
Не е сложно да се направи нито компютърна томография, нито магнитен резонанс по Здравна каса".
Скринингът липсва като държавна политика, отбеляза още тя.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий. Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова, началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски".
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..