Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миглена Дикова: Студентите в Гент в специалност "Славистика" не се плашат от българския език

4
Д-р Миглена Дикова
Снимка: Личен архив

Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика. Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече - предава любовта си към българския език на своите студенти. 

"Българският език се преподава в рамката на образованието по славистика, като българският език е втори език. Той е изборен език, а първият задължителен език е руският. След това студентите имат избор. Могат да изберат български, словенски или сръбски, хърватски, босненски. Обикновено студентите се разпределят равномерно между нашите три балкански езика. Моето наблюдение е, че интересът към славистиката за съжаление намалява. Това е една обща тенденция в момента, европейска, може би и световна. По принцип интересът към изучаването на езици, към хуманитаристиката, намалява в момента. Различни фактори допринасят за това. И да не забравяме също, че съвременните технологии доста добре помагат с преводи, използване на чужди езици, което е прекрасно, но може би образованието по езици трябва да се пренагласи към новите условия", казва Миглена Дикова.

Каква е мотивацията на младите хора да учат български език? И студенти от какви националности проявяват интерес към нашия език?

"Студентите по славистика са фламандци от фламандската част на Белгия, университетът е в Гент. По някога има и френскоговорящи студенти. Това е основната група студенти. Разбира се, към специалността проявяват интерес и студенти, които са второ поколение, най - вече с един от родителите българин - майка българка или баща от България. Но главната група са белгийци, белгийски студенти, което е много ценно и интересно в случая. А мотивацията им понякога е лична. Те са ходили на екскурзия в България. 

В последно време, защото диаспората - българската, в Гент нарасна, някои от студентите ни имат съседи българи. И това поражда интереса към специалността и към българския език. Става въпрос и за любовни интереси, любовна връзка, което е интересно също. В по-голямата част интересът е професионален. Нашите студенти комбинират интереса към славистика и към български с втора специалност икономическа, финансова, учат и международни отношения. Някои са изцяло хуманитарно ориентирани. Комбинират славистиката с история на изкуството. Част от студентите са чисто насочени към езика. Проявяват интерес към превод", посочва преподавателката по български език.

Д-р Миглена Дикова

Знаем, че българският език е много сложен за чужденците. Дали в преподавателската практика на Миглена Дикова има случаи на студенти, които са започнали и след това са се отказали да учат български език, защото им е много труден?

"Засега такъв случай няма, някой да се е отказал заради трудността на българския език. Нашите студенти са много сериозни хора. Когато са избрали да учат славистика, те малко или много вече имат представа за сложността на специалността, която са избрали. Те започват да учат руски един семестър преди избора си на втори славянски език, така че трудно се плашат от сложността на българския език. Но българският език определено е труден. Един от най-трудните елементи за студентите са глаголите, нашата система на времената и окончанията на българските глаголи, и членуването", допълва г-жа Дикова.

Интересно е как чуждестранните студенти възприемат българската литература? И кои български автори познават - съвременните или класическите?

"Във втори и трети курс започваме да четем и литературни текстове. Четем български съвременни автори - Георги Господинов, който те вече добре познават от преводите му на нидерландски, автори като Алек Попов, който вече е класика, Теодора Димова, Амелия Личева, Аксиния Михайлова, Ина Иванова и др. Въобще поезията за тях е много интересно нещо. Разгадаването на смисъла на поезията на един чужд език е голямо предизвикателство и определено доставя удоволствие на нашите студенти. Четем и текстове от класическата литература - Иван Вазов, Йовков, Елин Пелин, но там сложността на възприемане е много голяма, защото езикът е по-стар, с архаични думи. И също контекстът има нужда от допълнително обяснение", разказва още за БНР Миглена Дикова.

За да популяризират славистиката, от скоро, преподавателите от Университета в Гент организират открити уроци за учениците от гимназиален етап. Канят ги в университета, заедно с техните преподаватели, за да се потопят в академичната среда и да усетят на живо магията на езика.


Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с д-р Миглена Дикова за "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея планира да развива ядрения арсенал на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун обяви, че възнамерява и занапред да засилва ядрения арсенал на страната си.  В обръщение по време на визита в министерството на отбраната Ким увери, че не иска "ненужно напрежение" в региона, но засилващото се сътрудничество на Съединените щати, Япония и Южна Корея води именно до това. По думите му "армията и..

публикувано на 09.02.25 в 20:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп очаква при проверките в Пентагона да бъдат разкрити злоупотреби за милиарди долари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква да бъдат открити злоупотреби за милиарди долари, предназначени за американските въоръжени сили. В интервю за телевизия  Fox News  Тръмп съобщи, че "може би в следващите 24 часа" ще натовари своя сътрудник Илон Мъск и подчинените му служители да влязат в Пентагона, за да проверят как се харчат средствата на..

публикувано на 09.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски

Зеленски: За да има избори, трябва да отменим военното положение, така ще загубим армията

Ако преди края на войната бъде отменено военното положение в Украйна и бъдат произведени избори, страната ще загуби армията си и от това ще се възползват руснаците. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британската телевизия ITV News. "Трябва да отменим или преустановим военното положение. Ако преустановим военното..

публикувано на 09.02.25 в 20:17