Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика. Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече - предава любовта си към българския език на своите студенти.
"Българският език се преподава в рамката на образованието по славистика, като българският език е втори език. Той е изборен език, а първият задължителен език е руският. След това студентите имат избор. Могат да изберат български, словенски или сръбски, хърватски, босненски. Обикновено студентите се разпределят равномерно между нашите три балкански езика. Моето наблюдение е, че интересът към славистиката за съжаление намалява. Това е една обща тенденция в момента, европейска, може би и световна. По принцип интересът към изучаването на езици, към хуманитаристиката, намалява в момента. Различни фактори допринасят за това. И да не забравяме също, че съвременните технологии доста добре помагат с преводи, използване на чужди езици, което е прекрасно, но може би образованието по езици трябва да се пренагласи към новите условия", казва Миглена Дикова.
Каква е мотивацията на младите хора да учат български език? И студенти от какви националности проявяват интерес към нашия език?
"Студентите по славистика са фламандци от фламандската част на Белгия, университетът е в Гент. По някога има и френскоговорящи студенти. Това е основната група студенти. Разбира се, към специалността проявяват интерес и студенти, които са второ поколение, най - вече с един от родителите българин - майка българка или баща от България. Но главната група са белгийци, белгийски студенти, което е много ценно и интересно в случая. А мотивацията им понякога е лична. Те са ходили на екскурзия в България.
В последно време, защото диаспората - българската, в Гент нарасна, някои от студентите ни имат съседи българи. И това поражда интереса към специалността и към българския език. Става въпрос и за любовни интереси, любовна връзка, което е интересно също. В по-голямата част интересът е професионален. Нашите студенти комбинират интереса към славистика и към български с втора специалност икономическа, финансова, учат и международни отношения. Някои са изцяло хуманитарно ориентирани. Комбинират славистиката с история на изкуството. Част от студентите са чисто насочени към езика. Проявяват интерес към превод", посочва преподавателката по български език.
Знаем, че българският език е много сложен за чужденците. Дали в преподавателската практика на Миглена Дикова има случаи на студенти, които са започнали и след това са се отказали да учат български език, защото им е много труден?
"Засега такъв случай няма, някой да се е отказал заради трудността на българския език. Нашите студенти са много сериозни хора. Когато са избрали да учат славистика, те малко или много вече имат представа за сложността на специалността, която са избрали. Те започват да учат руски един семестър преди избора си на втори славянски език, така че трудно се плашат от сложността на българския език. Но българският език определено е труден. Един от най-трудните елементи за студентите са глаголите, нашата система на времената и окончанията на българските глаголи, и членуването", допълва г-жа Дикова.
Интересно е как чуждестранните студенти възприемат българската литература? И кои български автори познават - съвременните или класическите?
"Във втори и трети курс започваме да четем и литературни текстове. Четем български съвременни автори - Георги Господинов, който те вече добре познават от преводите му на нидерландски, автори като Алек Попов, който вече е класика, Теодора Димова, Амелия Личева, Аксиния Михайлова, Ина Иванова и др. Въобще поезията за тях е много интересно нещо. Разгадаването на смисъла на поезията на един чужд език е голямо предизвикателство и определено доставя удоволствие на нашите студенти. Четем и текстове от класическата литература - Иван Вазов, Йовков, Елин Пелин, но там сложността на възприемане е много голяма, защото езикът е по-стар, с архаични думи. И също контекстът има нужда от допълнително обяснение", разказва още за БНР Миглена Дикова.
За да популяризират славистиката, от скоро, преподавателите от Университета в Гент организират открити уроци за учениците от гимназиален етап. Канят ги в университета, заедно с техните преподаватели, за да се потопят в академичната среда и да усетят на живо магията на езика.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с д-р Миглена Дикова за "Нощен Хоризонт".
С празнично шествие, изложба и концерт в Якоруда ще отбележат 190 години просветно дело. Началото на тържествата е от 11 часа, като в празничното шествие ще се включат училищата от общината, просветители, общественици. Цветя на признателност ще бъдат поднесени пред плочата, където е било първото училище в града. Гост на тържествата в..
В Ловеч започва артфестивала за вокално изкуство "Новите звезди на България". В петото издание на фестивала ще участват повече от 300 изпълнители от цялата страна в 11 вокални жанра - поясни Кристиян Костов, председател на Народното читалище "Бяла Анаста - 2016", което е организатор на фестивала. "Изпълненията са разделени на стилове...
След втория опит за първи тур на президентските избори в Румъния утре ще се проведе първи опит за втори тур - 6 месеца след анулирането на победата на ултранационалиста Калин Джорджеску заради съмнения в манипулации и руска намеса в предизборната кампания. Половин година разлика, но сходен резултат. Повторният първи тур на 4 май отново беше..
Сагата с шестимата българи, признати за виновни във Великобритания за шпионаж в полза на Русия, приключи тази седмица с оповестяването на присъдите им в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон. Петима от тях бяха арестувани през февруари 2023-а, а шестият - година по-късно. Още в началото на процеса, който започна през миналия..
Утре в Полша предстоят президентски избори, в които залогът е огромен за управляващата коалиция на премиера Доналд Туск. Повече от година ключовите й реформи са заложник на правото на вето на Анджей Дуда, който изкара два президентски мандата, подкрепян от предишните управляващи от "Право и справедливост". Кандидатът на "Гражданска..
Две от формациите в управлението - БСП и "Има такъв народ" - ще проведат днес партийни форуми. БСП свиква заседание на Националния си съвет. На него ще бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети. На пленума обаче се очаква да има дискусия по позицията на партията за присъединяване към еврозоната. Две..
В рамките на инициативата "Европейска нощ на музеите" хората ще могат да посетят тематични изложби, концерти, разнообразни артпрояви и специални събития със свободен вход. В проявата тази година се включват над 70 държавни и общински музеи, художествени галерии и техните филиали от 25 области в страната. Европейската нощ на музеите се..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..