Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев.
Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той.
По думите му обаче има "леко отдръпване от потребителското кредитиране" при хората с по-високи доходи, които успяват да пестят.
"Хората с по-ниски доходи прибягват към потребителски кредити."
Тошев изказа очаквания за намаляване на потребителските кредити с 5-8% като брой, но като суми според него те ще нарастват заради ръста на доходите.
Българинът продължава да тегли потребителски кредити с лихви 5-7%, едни от най-ниските в Европа, посочи той и припомни, че през изминалата 2024 г. са били изтеглени повече потребителски и ипотечни кредити спрямо предходната.
Вече няколко поредни години спестяваме сериозни суми в банкови депозити – над 90 милиарда българинът държи като депозити, коментира кредитният консултант.
"Доста сериозни суми спестяваме в банковата система."
С 20 000 лева преди 5 години сме можели да купим повече неща, отколкото днес, отбеляза още Тихомир Тошев.
"Имаме обезценка. Затова и пазарът на имоти беше толкова горещ през последните 5 години. Този ръст изключва част от хората, които имат желание да си купят. Този ръст се формира основно в големите, областни градове. Тези високи цени карат част от хората, които бяха планирали покупка на имот, да се отдръпват и да изчакват."
Основното очакване на хората е, че влизането в еврозоната ще формира допълнителен ръст на имотния пазар. Но тъй като тези високи цени са на ръба на доходите, ако тази година се формира ръст, той ще е под 10%, изтъкна кредитният консултант.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Влезе в сила обявеното от Израел спиране на военните действия в части от Ивицата Газа за по 10 часа на ден с цел да бъде улеснена доставката на хуманитарна помощ. Израел обяви "тактическа пауза" в Газа Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Израел обяви, днес че е доставена хуманитарна помощ..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събират на национален протест пред Народното събрание , като призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се..
Заради вятъра пожарът в Пирин отново е станал върхов. Най-мащабната към момента стихия в страната е обхванала около 12 000 дка гора. Три военни хеликоптера - два български и един от Унгария, които по-рано се включиха в гасенето, от 17.00 часа са спрели да летят, за да презаредят с гориво. Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три..
Битката с големи горски пожари продължава на целия Балкански полуостров. Докато в Турция за пореден ден продължава борбата с пламъците край Бурса и Карабюк, вътрешният министър обяви започващи разследвания заради разпространяване на дезинформация относно пожарите. Според Али Йерликая засечените публикации създават недоверие в..
Избухна пожар в жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера". Пламъците са обхванали покрива и горните етажи на кооперацията на ул. "Смолянска" близо до кръстовището на булевардите "Aкад. Иван Евстратиев Гешов" и "Цар Борис III", предаде БНТ. На мястото на тежкия инцидент се намират пет пожарни автомобила и екипи на полицията...
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..