Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите.
Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша.
"И това да не са спорадични акции, да не са акции, които създават усещането за свръхпрекомерна намеса на държавата, а това да са такива, които са свързани с превенция и са свързани със здравето и живота на хората", заяви той.
Над 1100 са катастрофите с камиони, отнели живота на 30 души само за половин година, посочи Росен Желязков, и поиска по-строг контрол от "Пътната полиция" по магистралите.
"Абсолютен контрол за движение по аварийната лента. Г-н Митов, санкциите за тези нарушения да бъдат максимални. Аварийната лента не е скоростна лента. Верижните движения в най-лява лента, изпреварването на тежките автомобили, всичко онова, което предпоставя повишен риск", допълни премиерът.
Вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че МВР планира проверки в областите със засилен трафик на товарни автомобили.
"Както и засилени проверки за употреба на алкохол и наркотични вещества от водачи на товарни автомобили", посочи министърът.
До седмица Желязков очаква предложения от регионалното министерство за работата на Държавната автомобилна инспекция.
"Работа на ДАИ 24/7. Тежкият трафик не се движи само в светлата час на денонощието, в това число и контрол върху всички нерегламентирани превози на пътници", коментира той.
Премиерът поиска и мерки за повишаване събираемостта на тол таксите.
"Не размерът е важен, а включените в системата лица, които подлежат на тол облагане, в това число и винетния механизъм, особено при входа в страната и ползването на пътната инфраструктура за транзит и особено нощем", заключи Росен Желязков.
Към контрола ще се включи и Агенцията по безопасност на храните.
Семействата на загиналите в пожара в дискотека "Пулс" в Кочани на 16 март проведоха протестно шествие под наслов "Закъсняла реакция". Участниците носеха в ръце снимки на своите загинали близки и изразиха недоволството си от работата на институциите, които обвиняват в бавна реакция при трагедията, която отне живота на общо 62 души. Шествието..
Съединените щати и Иран са навлезли в детайли по договарянето на ново споразумение за ядрената програма на Техеран на четвъртия кръг от разговори, които се проведе днес в столицата на Оман Маскат, предаде Франс прес. Над 500 са ранените при експлозия на контейнери с газ на пристанище в Иран Иранският външен министър Абас Аракчи преговаря..
Покаянието и борбата с греховете ще донесат на всеки православен християнин спасение, каза патриарх Даниил по време на патриаршеска света литургия в манастира "Св. Троица" край пернишкото село Дивотино. "Чрез Божията благодат, покаяние и вяра човек се променя. Вечният благодат се проявява с единението с Бога. За нас, които живеем в света на..
Руският президент Владимир Путин не трябва да бомбардира цивилни райони в Украйна, заяви американският държавен глава Доналд Тръмп, като добави, че в противен случай може да наложи допълнителни санкции срещу Москва, предаде БТА. "През последните няколко дни няма причина, поради която Путин да изстрелва ракети по цивилни райони, градове и..
Радикалната палестинска групировка "Хамас" е готова да освободи всички израелски заложници, останали в плен в ивицата Газа, но не и да сложи оръжие. Ислямистите предлагат петгодишно примирие с Израел в рамките на решение, което да се вземе след края на преговорите, водени в Кайро чрез посредници между двете страни. "Хамас" има готовност за размяна..
В Рим, в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ бе погребан папа Франциск, по негово желание. Преди това, на площад "Свети Петър", бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни, на други официални лица и граждани. Делегацията на България беше водена от премиера Росен Желязков. По..
В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си, заяви премиерът Росен Желязков след края на траурната церемония по погребението на папа Франциск във Ватикана. Желязков отбеляза, че папа Франциск е проповядвал мир, справедливост, равенство и братство между хората. Застъпваше се за "онеправданите, за бедните,..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..