Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

"В България този принцип се нарушава масово и умишлено"

| Интервю
Людмил Илиев
Снимка: Георги Налбантов

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава, докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл!

Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта:

"За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено. Само в диктатурите няма мандати. В демокрациите трябва да си ходиш, когато срокът на длъжността ти изтече. Това е, което не се случва в България, и това, което трябва да се поправи в момента". 

По думите на журналиста актовете на Народното събрание още докато са в проект трябва да са публични, за да могат и журналистите, и гражданите да ги видят:

"Законодателният процес трябва да е прозрачен и да бъде с участието на медиите и на гражданските организации. ... Друг проблем е липсата на хронограма кога ще се случат назначенията. В коалиционното споразумение е записано, че трябва да има такава хронограма трябва да има. В парламентарния правилник е записано, че в началото на сесията председателят на парламента трябва да обяви кои мандатни длъжности изтичат, но и да представи график за тяхното запълване. Това също не е направено".

Според Людмил Илиев управляващите искат да задвижат процеса, но не са стигнали още до конкретни имена, които ще предложат за регулаторните органи.

Той подчерта, че сред държавните длъжности са и тези, които влизат в списъка с евентуални служебни премиери:

"Управляващата коалиция предвижда да избере нов омбудсман, двама заместник-председатели на Сметната палата и подуправител на БНБ, които са в т.нар. домова книга. Когато този процес приключи, а аз си мисля, че той ще бъде приоритетен, тогава може да се каже, че настоящата управляваща коалиция ще има списък с потенциални премиери, които ще са под неин контрол".

Като важен друг избор, който ще е сред най-важните, той посочи изборът на нови членове на ВСС от парламентарната квота, това е органът, който избира главен прокурор:

"Настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов има право само още 6 месеца да заема тази длъжност, след което трябва да започне да тече новата процедура за избор на главен прокурор. Дотогава трябва да е приключил изборът на членове на ВСС".

От гледна точка на гражданското общество и на бизнеса много важно е кой ще оглави КЗК, който е много важен орган за икономиката, подчерта още Илиев и добави:

"От този избор ще стане ясно дали ще има някаква справедливост в икономическите процеси в България, или ще се останем на това трагично положение, на което сме сега". 

Интервюто на Георги Налбантов с Людмил Илиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42