Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Байдън и Блинкън остана без достъп до класифицирана информация

Антъни Блинкън
Снимка: АП/БТА

Ден след като отне достъпа до класифицирана информация на своя предшественик Джо Байдън президентът Доналд Тръмп стори същото и по отношение на бившия държавен секретар Антъни Блинкън и още редица представители на Демократическата партия.

Освен Антъни Блинкън с отнет достъп до класифицирана информация са още окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг и главния прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс, които играеха основна роля в делата срещу Доналд Тръмп в годините между двата му мандата.

В допълнение офисът на Джеймс заведе дело в петък от името на 18 други генерални прокурори, близки до Демократическата партия за достъпа на Министерството на правителствената ефективност, ръководено от Илон Мъск, до платежната система на Министерството на финансите.

Списъкът със служители, чийто достъп до класифицирана информация е отнет се допълва от бившия съветник по националната сигурност Джейк Съливан, заместник главния прокурор по времето на Джо Байдън Лиза Монако и адвокатите Андрю Вайсман, Марк Зейд и Норм Айзен.

Айзен е един от адвокатите, представляващи анонимни агенти на ФБР, които заведоха дело срещу Министерството на правосъдието с искане да бъде блокирано публичното разкриване на имената на служители на бюрото, разследвали събитията в Капитолия на 6 януари 2021 година. Тогава привърженици на Тръмп нахлуха в сградата на Конгреса в опит да предотвратят сертифицирането на избора на Джо Байдън, който те считаха за манипулиран. Ходът идва ден след като Тръмп лиши своя предшественик, бившия президент Джо Байдън, от достъп до секретни документи. Доналд Тръмп мотивира решението си с думите, че той няма нужда от него, и прецедентът е създаден именно от самия Байдън, след като през 2021 година е направил същото по отношение на него.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно - министърът на финансите Теменужка Петкова, министър-председателят Росен Желязков, управителят на БНБ Димитър Радев

Премиерът: Трябва да има спокойствие и предвидимост

Днес ЕК и ЕЦБ категорично заявиха, че България покрива критериите за членство в еврозоната. Това е повод за гордост за българското общество, което в края на 90-те години пое по пътя да бъде част от съюза на развитите и свободни европейски държави. ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Това заяви министър-председателят..

публикувано на 04.06.25 в 16:17
Ева Майдел

Ева Майдел за приемането на еврото: Не се поддавайте на страхове, България може да се справи

Докладчикът в Европейския парламент за готовността за приемането на еврото у нас - евродепутатката от ЕНП Ева Майдел, призова хората да не се поддават на опасенията, свързани с присъединяването ни към еврозоната: "Обещахме ви, че ще влезем в еврозоната и го правим. Разбира се, имаме още път, но ще го извървим. Затова трябва да ни подкрепите...

публикувано на 04.06.25 в 15:55

На второ четене: НС одобри промените в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма

Парламентът одобри на второ четене промените в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Измененията предвиждат създаване на условия за изваждане на страната от "Сивия списък" на страните, поставени под засилено наблюдение от Специалната група за финансови действия (The Financial Action Task Force, FATF) за пране на пари, намаляване..

публикувано на 04.06.25 в 15:54
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Влизането в еврозоната ще промени самата бизнес среда в България

Влизането в еврозоната ще промени самата бизнес среда в България. Това обясни пред БНР икономистът Юлиан Войнов. "Когато се търгува с евро, търговските операции стават изключително лесно, а  усещането  за риск намалява". Приемането на единната европейска валута води и до повишаване на кредитния рейтинг на страната, отбеляза иконмистът в..

публикувано на 04.06.25 в 15:40

МОН публикува верните отговори от външното оценяване по математика за 4 клас

На сайта на МОН са публикувани верните отговори на теста по математика от днешното Национално външно оценяване в 4. клас. Четвъртокласниците решаваха 25 задачи. 16 от задачите в изпита са с избираем отговор, четири с кратък свободен, четири с разширен свободен отговор и една задача с разширен свободен отговор, съдържащ три подусловия...

публикувано на 04.06.25 в 15:07
Валдис Домбровскис

Еврокомисар Домбровскис: Положителният конвергентен доклад на ЕК не е окончателна стъпка, но е важна

"Днешният доклад е исторически момент за България, за еврозоната и ЕС като цяло", заяви еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис, който обяви конвергентния доклад на ЕК за България, в който се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. "Това не е окончателна стъпка, но е важна. На основата на този положителен..

публикувано на 04.06.25 в 15:02
На  митинга в защита на българския лев край НС и БНБ -  4 юни 2025 г.

Близо 7-часов протест в подкрепа на лева, в неделя отново - "за" оставка на кабинета

Близо 7 часа продължи протестът в района на БНБ и парламента в подкрепа на лева. Той беше организиран от партиите "Възраждане", "Величие" и МЕЧ. Районът беше блокиран от полиция.  Нов протест в София срещу еврото. Организаторите зоват за окупация на парламента Протестиращите ще останат пред сградата на Министерския съвет, който ще даде..

публикувано на 04.06.25 в 14:49