Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - сред лидерите по резистентност:

Медици се надяват проследяването от НЗОК в реално време да ограничи изписването на антибиотици

Доц. Трифон Вълков: Съществува противовирусна терапия, която, стартирана в ранните часове, е изключително успешна

| Интервю
Снимка: pixabay.com

България е на челните места в Европа по доказана резистентност към антибиотици. За това алармира доц. Трифон Вълков, ръководител на Клиниката по въздушно-капкови инфекции в Инфекциозна болница.

Само за последния месец, когато част от областите в България обявиха грипна епидемия, изписаните антибиотици в страната надхвърлят 630 хиляди. Това показват данни от Информационно обслужване. 

"Всеки път, когато сме изправени пред епидемия, има завишаване на тенденцията за изписване на антибиотици. Важно е до каква степен това е оправдано".

Той обясни какви са основните рискове при безразборен прием на антибиотик.

"Антибиотикът помага изключително много при борбата с бактериалните инфекции. Но антибиотикът е и определен алергенЗа да подейства, приемът му трябва да отговаря на няколко критерия. Първо - да бъде спазена определената доза. Второ - да бъде проведен адекватен курс на лечение и третото е продължителността. Ако този антибиотик не е предписан от специалист, много често тя се бърка. Това е предпоставка за развитие на резистентност". 

Доц. Трифон Вълков коментира решението от първи април Здравната каса да контролира издаването и изпълнението на електронни рецепти в реално време.

"Това е един сериозен опит за упражняване на по-стриктен контрол върху изписването на антибиотици. Въвеждането на електронната рецепта доведе до спад от 30% при изписването им. Надявам се да се доограничи и да става само в случаите, когато е предписано от лекар". 

При появата на грипоподобна симптоматика пациентите трябва да потърсят медицинска помощ, а да не започват самолечение, посъветва още той.

"Има какво да се направи в началото. Съществува противовирусна терапия, която, стартирана в ранните часове, е изключително успешна".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация!

Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО. Това посочват от Министерство на външните работи в социалната мрежа "Екс".  В публикацията от ведомството отбелязват, че международният мир и сигурност не могат и не трябва да бъдат компрометирани, както и изтъкват, че "този..

публикувано на 20.09.25 в 04:50

Академични среди в Кипър призовават университетите да прекратят връзките си с Израел

Академични среди в Кипър призовават университетите незабавно да прекратят връзките си с Израел заради извършваните от него "масови военни престъпления". Разпространеното в петък писмо е подписано от 142 преподаватели, професори, научни сътрудници, изследователи. Представителите на водещи държавни и частни университети в Кипър подчертават, че "не..

публикувано на 20.09.25 в 04:16

Трафикант: Великобритания трябва да депортира 2000 мигранти седмично във Франция, за да направи бизнеса нерентабилен

Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...

публикувано на 20.09.25 в 04:07
Изтребител МиГ-31

Русия отрече нейни изтребители да са навлизали в небето над Естония

От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС.   Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел "в строго съответствие с международните правила за използване на..

публикувано на 20.09.25 в 03:24
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33