Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан
Снимка: Пламен Христов

Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан.

"Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни представители от други партии да се увеличи компонентът, който е към инфлацията и по този начин да се намалят процентите за индексация, които трябва да станат от средата на тази година. Категорично министерството сме против и категорично парламентарната група на "БСП – Обединена левица" сме против”, каза Гуцанов. 

По думите му съотношението на двата компонента трябва да бъде запазено такова, каквото е в момента.

Гуцанов допълни, че подобна дискусия между коалиционните партньори не е водена.

"Надявам се, че така ще останат нещата, защото за нас това е нещо, за което няма да направим стъпка назад”, заяви той.

По отношение на евентуалното увеличаване на максималния осигурителен доход министърът на труда и социалната политика посочи:

"Нека да приемем бюджета с тези параметри, които са и тогава да коментираме въпроса. Защо? За нас в момента е най-важно да няма никакво повишаване на данъците, да няма никакви налози, които да бъдат в повече, така че хората да се чувстват достатъчно спокойни. Най-вероятно в началото на следващата седмица ще влезе бюджетът, нека тогава да коментираме всичко останало”.

Министър Гуцанов не се ангажира да коментира дали се предвижда увеличение на заплатите в обществения сектор, освен вече предвиденото за военните, служителите в МВР и учителите.

По темата за цените на основните хранителни продукти Гуцанов припомни, че позицията на "БСП – Обединена левица" е, че трябва да има ограничаване на надценките:

"Не може един производител да произвежда стоката си за 10 единици, а тя да се появява в супермаркета на 25-30 единици. Какви са тези транспортни разходи, какви са тези надценки? Ако някой трябва да печели, нека да печели този, който произвежда, за да има възможност да вкарва повече пари в производство, а не да се правят спекулации на пазара, така че категорично трябва да има таван на надценките, не на цените”, каза социалният министър.

На въпрос подкрепя ли недоволството на хората заради високите цени в магазините и призива да не се пазарува на 13 февруари Гуцанов отговори: 

"Аз няма да бъда във веригите на 13-и”.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33