Този коментар направи пред БНР икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. ИПИ е представил доклад, посветен на реформите в енергетиката и политиките за климата в Европа в условия на глобална надпревара.
По думите му, поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което пък е удар по конкурентноспособността.
"Европа трябва да намери подход към решаването на зеления въпрос по начин, който ѝ позволява да бъде конкурентноспособна."
Не може да очакваме, че цялата тази политика по посока на зеления преход ще изчезне. Дори най-крайните защитници на свободния пазар не говорят за зачертаване на зелената политика, поясни икономистът в предаването "Хоризонт до обед".
В определен сектор или определени домакинства може да има таргетирани мерки - насочена политика, подобно на социалната, там, където тази цена наистина създава проблем, подчерта Ганев относно субсидирането на бизнеса за цената на тока.
Заради политическата нестабилност е била направена отворена програма за всички над определен праг на цените на електроенергията, без значение дали става дума за баничарница или за най-голямата рафинерия, изтъкна той.
Има много технологични начини да се намалят емисиите. Въпросът е системата да дава равен старт на всяка от технологиите. Не ние през политика – европейска или наша, да посочваме вятъра или слънцето, отбеляза Петър Ганев.
Нашата енергетика винаги е била наситена с корупционни скандали, злоупотреби, влияние и опити за влияние. Това е един от секторите с много големи финансови потоци, заяви експертът. Според него на този фон пробитите институции съдействат за реализирането на корупцията.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..