Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: Индексът за корупция не отчита добрите неща, случили се в България

Снимка: Стефан Кунчев

Едно от нещата, по отношение на корупцията, е, че в България все пак за тези 12 години се случиха положителни неща, но тези, които измерват корупцията, не ги отразиха.  И обратно - цялото безвремие в последните 4 години отново не го оценяват, каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира данните за възприятието за корупция у нас, проблемите и какви са решенията.

Според него сме на челни позиции спрямо страните членки на ЕС и действително нивата са много високи:

"Да коментираме самия инструмент, как ни измерват? Защото началото на този индекс е от 2012 г. Ние се движим в диапазон между 41 и 45 точки. В Центъра за изследване на демокрацията имахме академични спорове, че се измерва "възприятието". Ако погледнете индекса, как е конструиран, макар че има непрозрачни неща, те имат 13 източника, а България е оценена по 9", обясни методиката на изследването Безлов.

И посочи, че данните не са емпирични, а на оценки на експерти, събират се някакви хора и те казват - "тази страна е някъде там". 

Какво става с корупцията в администрациите, данъчните администрации?

"За съжаление е вярно, че възприятието за нас е доста негативна оценка, накрая на ЕС сме. От друга страна не е ясно какво точно изразява - политическа представа за България или действително има емпирични данни. За мен интересно е това, което хората имат като опит с корупцията. Навремето правихме измерване и питахме хората: "Дадохте ли и на кого?". Можем да измерим това, което хората ще ни споделят на всекидневно ниво – общинско, например. Рекордни бяха нивата за КАТ. И същевременно, освен че отразяваме всекидневието, то пък зависи от институциите, политиците как контролират институциите. Големият проблем е, че обикновеният човек, като попадне на такава ресурсна позиция и влезе в политиката или администрацията, то поведението му става корупционно. Защото, за да ви даде, той мисли, че така си решава проблема", коментира Безлов.

Според него проблем №1, който е нерешим, е политическата корупция, свързана с клиентелизма. 

"Като тя не е само при политиците, имате я в съдебната система, местните администрации – с клиентелите. Имате големи проблеми при усвояването на еврофондовете", допълни Безлов.

И според него "за съжаление преходът създава тази култура за решаване на проблеми с малкия подкуп":

"Като влизахме в ЕС през 2007 г., използваха две неща за България - организирана престъпност и корупция. Организираната престъпност изчезна. Сега няма нищо общо с тази през 2005 г. Има и обективни показатели – незаконните цигари. И действително от ниво 30% паднаха до 2-3% в Европа. България стана стандарт и рязко свали контрабандата на цигари, а ние бяхме страна с традиция в незаконните цигари в прехода. Имаме огромен спад и в ДДС измамите".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
149 години от бунта в Бояджик

В Ямболско отбелязват годишнина от бунта в Бояджик

В Ямболско отбелязват 149 години от бунта в село Бояджик.  И тази година пред паметника „Априлец“ в покрайнините на селото  ще се състои възпоменателна церемония. Едно от най- кръвопролитните събития по време на априлското въстание е клането в село Бояджик. На 17 май 1876 година са избити близо двеста души, припомня историкът Христина..

публикувано на 16.05.25 в 01:29
Британският премиер Киър Стармър.

Обвиниха 21-годишен украинец за пожари в имоти, свързани с британския премиер

21-годишният украински гражданин Роман Лавринович бе обвинен за пожари в два имота и кола, свързани с британския премиер Киър Стармър, съобщи лондонската полиция. Роман Лавринович е обвинен в три палежа с намерение да застраши живот. Той бе арестуван в квартал Сиднъм, югоизточен Лондон, в ранните часове на вторник и ще трябва да се яви в Уестминстърския..

публикувано на 16.05.25 в 00:58
Таня Петрова, и.д. кмет община Бойчиновци

Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци

Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци. От 8 година жителите на Кобиляк, Громшин и Бели брег пият от водоноски, заради завишено съдържание на арсен във водата от централното водоснабдяване. През юни 2017 година Регионалната здравна инспекция в Монтана установи завишено съдържание на..

публикувано на 15.05.25 в 21:51

Съдът в Пловдив пусна под парична гаранция обвинена в източване на НЗОК лекарка

Управителката на медицинския център в Асеновград, в който са  издавани документи за изследвания, без те да са извършвани, може да напусне ареста срещу парична гаранция от 2000 лева, реши Пловдивския районен съд.   Д-р Златка Димчева беше обвинена в източване на НЗОК, а заедно с нея бяха арестувани още 6-тима общопрактикуващи лекари, издавали..

публикувано на 15.05.25 в 21:32

Преговори между Украйна и Русия се очаква да започнат в Истанбул

Преки преговори между Киев и Москва за прекратяване на руската война срещу Украйна се очаква да започнат в Истанбул тази вечер или утре, но те няма да бъдат водени от президентите Володимир Зеленски и Владимир Путин. Путин изпрати в Истанбул екип от кремълски съветници, начело с Володимир Медински, заместник-министри на външните работи и на..

публикувано на 15.05.25 в 21:10

Атанас Зафиров: Трябва да работим, за да не се допусне спекулативно покачване на цените

Времето за провеждане на допитване за въвеждане на еврото отмина, сега трябва да работим, за да не се допусне спекулативно покачване на цените. Това заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров: "Днес темата е съвсем различна. Всъщност големият въпрос днес не е с каква валута ще се разплащаме. Големият въпрос е как ще живеят..

публикувано на 15.05.25 в 20:53

Директорът на БНР: Част от нашите услуги имат не толкова икономически смисъл, а чисто обществен

До една седмица генералните директори на Българското национално радио и на Българската национална телевизия Милен Митев и Емил Кошлуков трябва да изготвят анализ на възможностите за предприемане на спешни мерки за оптимизация и стабилизиране на финансовото състояние на двете обществени медии. На днешния протест на работещи от националните радио и..

публикувано на 15.05.25 в 20:13