Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Тони Николов: Тръмп не иска да дава никакви гаранции и това е големият проблем

| Интервю
Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин. Двамата лидери са се споразумели "незабавно“ да започнат преговори за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП.

"Трябва да има някаква трансатлантическа връзка. Никой не е предупреден. По-късно има разговор със Зеленски, но той е много по-кратък. Затова говорим за призрака на Ялта.  

Единият лидер – на САЩ, тогава е болен. Чърчил е в особена позиция – той бърза. И както виждаме – светът беше прекроен. Преди това имаше едни проценти на една салфетка на Московското съвещение. 

Сега ситуацията не е тази. Тогава те поне вкарват войски в Европа. Сега Тръмп не иска да дава никакви гаранции и това е големият проблем. Как може да направим мирен план, но без Украйна да получи абсолютно никакви гаранции?

Европа може да помогне с някакъв военен контингент. Но е невъзможно без помощта на САЩ във въздуха. 

Стилът на Тръмп е в основата. Тази арогантност от позицията на силата. Той прави нещо, но не уведомява никой".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ямбол обсъждат проблеми на приемната грижа

Проблеми в сферата на приемната грижа ще бъдат обсъдени днес в Ямбол.  Темата на дискусията е „Детството няма втори шанс. Няма чужди деца“. Организатор на събитието е Националната асоциация за приемна грижа. Към момента в Ямболска област са регистрирани 20 приемни родители, които са в общините Ямбол, Елхово и „Тунджа“.  В..

публикувано на 02.10.25 в 03:28

Отстранени служители на лондонската полиция след скандални разкрития на Би Би Си

Във Великобритания действащи служители на лондонската полиция са призовавализа разстрел на имигранти, наслаждавали са се на употребата на сила и са отхвърляли твърдения за изнасилване в кадри, заснети от репортер под прикритие на  предаването „Панорама“на Би Би Си.     Доказателствата за женомразство и расизъм показват провал по отношение на обещанието на..

публикувано на 02.10.25 в 03:07

В Ямбол и Бояджик отбелязват годишнината от рождението на Джон Атанасов

В Ямбол и село Бояджик започнаха проявите, посветени на 122-годишнината от рождението на Джон Атанасов, наричан „бащата на компютъра“.  Организатори на събитията са  териториалната организация на Научно-техническите съюзи в Ямбол и община Тунджа.   На 4 октомври се навършват 122 години от рождението на Джон Винсент Атанасов,..

публикувано на 02.10.25 в 02:46
Демонстрация в подкрепа на палестинския народ, Италия, 13 октомври 2023 г.

Многохилядни демонстрации в Италия в подкрепа на Глобалната флотилия и Газа

В различни градове в Италия, късно снощи започнаха протести в знак на солидарност с Глобалната флотилия „Сумуд“, след като нейни плавателни съдове бяха прехванати от израелските власти на 75 морски мили от Газа.     Хиляди излязоха на спонтанни протестни шествия  в Рим, Милано, Болоня, Неапол, Торино, Генуа, Пиза, Палермо  и в други големи градове.  В..

публикувано на 02.10.25 в 02:07
Грета Тунберг

Спрени кораби на "Глоубъл Сумуд", от флотилията обвиняват израелските сили в агресия

Няколко плавателни съда на флотилията с хуманитарна помощ за ивицата Газа "Глоубъл Сумуд" са били спрени, а хората на тях са били откарани на израелско пристанище, обяви Министерството на външните работи на Израел, цитирано от "Ройтерс".  В публикация в социалната мрежа "Екс", придружена с видео се уточнява, че шведската екоактивистка Грета Тунберг и..

публикувано на 02.10.25 в 01:50

Отиде си видната природозащитничка Джейн Гудол

Джейн Гудол, видна природозащитничка и приматолог, водещ световен експерт по шимпанзетата, почина на 91-годишна възраст, съобщи Би Би Си.   Наблюдения на Джейн Гудол помогнаха да се разкрие колко тясно свързани са хората с шимпанзетата.  Тя също така работи неуморно по проекти за опазване на природата по целия свят.  Д-р Гудол е починала от..

публикувано на 02.10.25 в 01:16

В Никозия започна шестото издание на "Кипърски форум 2025"

Демократичната устойчивост, социалното сближаване, енергийният преход, борбата с корупцията и международния геополитически баланс са централни теми на провеждащия се в Никозия "Кипърски форум 2025" /Cyprus Forum 2025/.  В шестото издание на инициативата участват над 175 видни представители на политиката, икономиката, академичната общност и гражданското..

публикувано на 02.10.25 в 01:10