Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие

На 20 и 21 февруари в Скопие заседава Историческата комисия на България и РСМ

| Интервю
Доц. Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направи конституционни промени, да впише българите в Конституцията си, с отложено действие след влизането ѝ в ЕС

Това коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред БНР.

"Какво означава конституционни промени? Означава прилагане на Копенхагенските критерии с отложено действие, става въпрос за правата на човека, правата на хората, правата на гражданите на РСМ. И съгласно нейната Конституция всички граждани имат предимно колективни права, има седем народа, които имат такива права, но българският липсва там. Има колективни права на  македонския, албанския, бошняшкия, сръбския, ромския, турския, но българите липсват", обясни доц. Кайчев. 

Утре българските представители в Съвместната историческа комисия пътуват за Скопие, а в четвъртък и петък ще заседават: 

"Комисията е един от малкото органи, които функционират по договора за приятелство и добросъседство. Друг е въпросът, че нямаме резултати заради колегите от Скопие. Имаме редица решения за учебниците по стара история за св. Наум Охридски, Самуил и други, които би трябвало да се честват заедно", съобщи зам.-председателят на Комисията.

И сподели: "За срещата в четвъртък нямаме големи очаквания, защото едва ли ще има кардинална промяна при сега съществуващия климат":

"Ще обсъждаме учебниците по средновековна история, Охридската архиепископия и въстанията срещу Византийската империя. Не бих направил кардинална разлика между колегите преди и сега. Една част от тях са били в Комисията. Заседанията протичат в дискусии и спорове за дневния ред и с въпроси за същността на работата. Отделя се внимание на протоколите от заседанията", допълни той.

Според него РСМ използват тактиката отпреди 11 години, когато са повдигнали спора за името с Гърция:

"Тогава същата партия под ръководството на Никола Груевски не помръдна нито милиметър в европейската интеграция, повдигайки спора за името с Гърция. Същата тактика се прилага и сега, партията ДПМНЕ сега има спор с България. Същността е, че тази страна, като че ли не иска да се интегрира с ЕС, докато Сърбия не се интегрира заради спорове с Косово. Като че ли позицията на РСМ разчита на отслабването на ЕС, на неговите мрачни прогнози, че предстои преформатиране на ЕС. В този контекст вписваме подобно поведение". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Константиновка в Украйна бе подложен на артилерийски обстрел от руската армия

Град Константиновка в Източна Украйна бе подложен днес на артилерийски обстрел от руската армия. Властите съобщават за разрушения и ранени сред местните жители. По данни на местните власти са пострадали най-малко трима души. Повредени са два жилищни блока, 13 къщи, магазини и газопровод. Градът, който наброяваше близо 80 хиляди души в..

публикувано на 01.07.25 в 17:46

В НС ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Депутатите ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, гласуването ще е 24 часа след края на дебатите. Това предвижда проектопрограмата за работа на парламента през седмицата, публикувана на сайта на Народното събрание (НС). Точката е втора за четвъртък. Искането за оставката на кабинета беше внесено..

публикувано на 01.07.25 в 17:43
Васил Симов

Васил Симов: Пазарът у нас е балансиран и спокоен

Пазарът у нас е доста балансират – някои стоки поевтиняват, други поскъпват, но пазарът е може би едно от най-спокойните места в сравнение с всичко останало, каза анализаторът и ръководител на Софийската стокова борса Васил Симов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира влизането на еврото, повишението на цените на..

публикувано на 01.07.25 в 17:16
Цветан Симеонов

Цветан Симеонов: Плюсовете от приемането на еврото натежават пред минусите

Плюсовете и минусите от приемането на еврото отдавна са сложени на везните и силно натежават плюсовете . Това каза пред БНР Цветан Симеонов, председател на  Българската търговско-промишлена палата ( БТПП), която тази година празнува своята 130-годишнина. " Сред бизнеса в България винаги е имало 60 - 70% подкрепа за пълната интеграция на..

публикувано на 01.07.25 в 17:14

Горещата вълна в Европа продължава

Горещата вълна в Европа продължава. В няколко италиански области беше въведена забрана за работа на открито през най-топлите часове на деня. Франция затвори напълно или частично повече от 1300 училища, а Испания съобщи, че изминалият юни е бил най-горещият, откакто се води статистика. Великобритания: Оранжев код за жеги и днес Най-високото..

публикувано на 01.07.25 в 17:10

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежка катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24