Това обясни пред БНР основателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев.
Увеличаване на броя на медиаторите е било препоръчано от Комисията за борба с расизма и нетолерантността на Съвета на Европа в последния мониторингов доклад за страната ни от 2022 г.
"Чудесно е, че инициативата на "Възраждане" за пореден път не мина през парламента. Това, което виждаме обаче е, че отхвърлянето не е толкова устойчиво и при друго стечение на обстоятелствата би могло да се промени, както стана с промяната в образователния закон за ЛГБТ пропаганда в училищата", коментира Деян Колев относно опитите да се създаде законодателство срещу чуждестранните агенти.
Виждаме, че от управляващата 3+1 коалиция категорично е отхвърлянето само от водещата партия, докато останалите партии, които подкрепят правителството, се въздържаха, а социалистите се разделиха на подкрепящи закона и въздържали се, допълни той в предаването "Хоризонт до обед".
Във връзка с предложенията за парламентарна комисия, която за разследва дейността на Джордж Сорос през негови НПО у нас Колев отчита "още по-проблематично гласуване – голяма част от депутатите се въздържаха" и "не се знае какво може да се случи утре".
Според него стереотипите срещу гражданските организации у нас са много силни.
"Че става дума за грантаджии, за организации с неясни цели и финансиране. Разбира се, има организации, които не може да се каже, че са прозрачни и изпълняват напълно целите, с които са създадени. Но това не е правилото в неправителствения сектор."
Необходимо е гражданските организации да говорят повече и по-настоятелно с хората, за които работят, смята Деян Колев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Множество лекарства, забранени за продажба в България са открити в два търговски обекта в столицата при специализирана акция на „Икономическа полиция“ - СДВР, съобщиха от МВР. Операцията е проведена вчера съвместно с експерти от столичната Регионална здравна инспекция, Националната агенция по приходите и Агенцията по безопасност на храните. Обектите..
Най-малко 24 души са убити и 54 ранени при израелските удари срещу ивицата Газа, съобщава Асошиейтед прес, позовавайки се на здравните власти в анклава. По-рано кабинетът на израелският премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че са убити петима висши членове на Хамас, в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка. Според..
Окончателният проект за споразумение между близо 200 държави на конференцията на ООН за климата КОП30 в Бразилия не споменава изрично изкопаемите горива, предаде Франс прес. Текстът, който все още предстои да бъде ратифициран с консенсус на заключителна сесия в Белем, призовава за утрояване на финансирането за адаптация към климата в развиващите се..
Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..
ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..
България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...