Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако влезем в еврозоната от 2026 г.

| Интервю
Стоян Панчев
Снимка: Силвия Великова
Чуй новината! Чуй новината:

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години, предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР.

"Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд, които дисциплинира българските политици, и скок на цените, както стана в Хърватия", допълни той.

Според него преди дни, при обсъждането за проектобюджета за 2025 г., е изпусната добра възможност, "да разберем истинския размер на дефицита".

И посочи, че увеличението на разходите е подобно на това в бюджета за 2024 г. – 20 млрд. лв., сега е 18 млрд. лв., за което има политически консенсус.

"Проблемът за мен са приходите – механично писане на приходи за 3% дефицит, буквално то е аритметично. Приходите в проекта, бих казал е трудно, невъзможно да бъдат реализирани. Теменужка Петкова и другите говориха за начислена основа и разбрахме, че има 4 млрд. лв. неразплатени и ако бъдат осчетоводени в дефицита за 2024 г., той ще бъде 4 – 5%. Според мен в ЕК са наясно с проблема, а тук се опитваме да излъжем себе си, но в Европа това е ясно, че е проблем", коментира Панчев.

Той смята, че ако България получи положителен отговор на нов конвергентен доклад, няма да стъпва нито на реалния дефицит, нито на финансова стабилност:

"Струва ми се трудно да ни приемат в еврозоната, на ниво геополитика се случват промени, но като цяло може да се окаже, че новата хипотеза ни прави още по-малко привлекателни като членове на еврозоната. Не виждам причина да има изключения. Ясно е, че правилата са направени с цел. Представете си, България влиза с проблеми във фиска и с ценовата стабилност, и ще се окаже, че резултатите ще са много по-лоши, отколкото биха могли да бъдат от това, да се влезе с изпълнени критерии."

Панчев посочи, че е задължително да има редакция на проектобюджета и предупреди, че промяната на границата за регистрация по ДДС ще създаде огромни проблеми на множество нови фирми.

"Когато има такъв голям дефицит, неговата консолидация не може да се случи в една година. Трябва цял мандат. Когато затваряш дефицита за година, ще има икономически проблеми, които биха могли да бъдат разстлани във времето и да не се усетят за определени групи", коментира Панчев.

Той посочи, че е бойкотът на веригите няма да има ефект, защото не е сигурен каква му е целта:

"Не може да доведе до спад на цените, вероятно се иска форма на политическо действие за овладяването на цените, но не е ясно какво е това политическо действие. По данни на НАП има спад в оборотите на големите вериги. Но на цените влияят всички участници на пазара, истинският ефект върху цените не би трябвало да е променен. В крайна сметка цената не се сформира само от големите вериги, това търсене не изчезнало, а е преразпределено при другите играчи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа източноамериканско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..

публикувано на 08.04.25 в 20:06

Милен Керемедчиев: Турция в момента има огромен шанс да увеличи търговския си обмен с ЕС

Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати  Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..

публикувано на 08.04.25 в 19:47

ЦИК поиска създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване

От Централната избирателна комисия (ЦИК) поискаха създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване и ангажимент на държавата за поддръжката им. Това беше заявено по време на дискусията на последното четвърто заседание на Работната група за промени в Изборния кодекс към Комисията по конституционни и правни въпроси...

публикувано на 08.04.25 в 19:46