Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

Йордан Кръстанов: Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини. Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи
"Не може да говорим само за веригите. На общинските пазари се вихри сериозна спекула. Там не продават производители, независимо че имат т.нар. зелено картонче за земеделски производители. Има една Наредба 18, която ги освобождава от задължението да имат касови апарати. С 1-2 декара, регистрирани като земеделски производители в населено място около града, получават маса на пазара и продават десетки тонове продукция без документи", алармира Йордан Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители по време на форум на Българската аграрна камара. 

Купувачите ценят личното отношение в малките магазини, делят храните на скъпи и евтини и качествени и некачествени. Повечето изразяват желание да купят българска храна, дори тя да е по-скъпа. 
"В момента български домат на пазара няма. Такъв има чак в края на април. На всички се е случвало - дори зимата да видите табела за български домат. Това смачква българския производител. Влиза вносна стока, а той си я продава със зеленото картонче като производител". 

По думите на Кръстанов пазарите продават с не по-малка надценка от веригите - в някои моменти над 60-70%, дори 100% надценка. Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана, категоричен бе той. 

Според него промоциите в търговските вериги винаги са за сметка на производителя, а не на търговеца

"От веригите ни казват "Вашите продукти след това се развалят". Да - защото ни използват за кашони. Под регала половината продукция не се вижда, разваля се", коментира и Цветан Цеков от Камарата "Плодове и зеленчуци".

Димитър Пъчев, който е собственик на говедовъдна ферма, се оплака:

"Огромен проблем имаме с вносните млека и отказа на преработвателите по места да купуват българско прясно мляко с предтекст, че не могат да си продават продукцията и складовете им са пълни. В момента вносното мляко на рампа в България идва на 1,40 лв. без ДДС, а по места е 60 ст. от българска ферма. За качеството няма да говорим".

Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно, смята бившият земеделски министър Кирил Вътев. 

Според него има жестока конкуренция - и между производителите, и между веригите.

Най-грубата грешка ще е ако някой тръгне да слага таван на цени и надценки и по административен път да регулира пазарни отношения, категоричен бе Вътев. По думите му обаче правила за доставка трябва да има.

"Проблемът е комплексен и трябва да се направят сериозни анализи по всички продуктови групи, по цялата агро-хранителна верига - от полето до масата".

Целия репортаж на Марта Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13